Remix

Dvoumetrový vajgl a soví tribunál

Nová řada netopejra, skřítci v Lucerně a mrtvý výtvarníci na srazu ve Vídni. Tak nějak jsme vám tu kulturu na říjen zmixovali.

AddThis

Dejte si sachra a dva newyorčany

Andy Warhol a Jean-Michel Basquiat budou asi navždy spojeni coby výtvarné a extravagantní ikony New Yorku, byť každý v trochu jiném období a pro jinou generaci. Ale v letech 1984 a 1985 vytvořili mnoho společných děl, na kterých jsou zjevné jak kontrasty v jejich postojích a názorech, tak i společná touha po dosažení něčeho zvláštního a tajemného. Právě tato společná díla tvoří základ expozice nazvané Warhol/Basquiat, která se otvírá 16. října ve vídeňském Kunstforu. Samostatná sekce Andyho Warhola pak představuje hlavně jeho slavné grafiky z šedesátých a sedmdesátých let; Campbellova polévka, Marilyn nebo Elektrické křeslo pochopitelně nechybí, stejně jako Mona Lisa nebo Warholova verze Poslední večeře atd. Dílo Jeana-Michela Basquiata se představuje v plné šíři. Warhol i Basquiat se vzájemně respektovali a byli si blízcí. To dokumentuje třeba i skutečnost, že smrt Andyho Warhola v roce 1987 se na Basquiatovi velice podepsala a jeho už tak chatrný duševní stav se po ní ještě zhoršil. Nakonec Basquiat Warhola přežil jen o rok a kousek, zemřel v srpnu 1988 ve věku pouhých 28 let na předávkování drogami. Výstava Warhol/Basquiat bude ve vídeňském Kunstforu k vidění do 2. února 2014.

Sovy nejsou, čím se zdají být

Komiksů s Batmanem v hlavní roli není nikdy dost, a takhle dobrých už vůbec ne. Batman: Soví tribunál spojuje to nejlepší z Batmanova světa s velice svěžím a objevným příběhem a výraznou a strohou, místy snad až přísnou kresbou Grega Capulla. A hlavně je to v batmanovském vesmíru konečně zbrusu nová řada, která do gothamských „reálií“ dokonale pasuje. Scenárista Scott Snyder si ostruhy a kredit vydobyl na cyklu Americký upír, od roku 2011 pak pracoval na sérii Detective Comics, v hlavní roli právě s populárním netopýrem. Batman pátrá po tajemném spolku, jehož kořeny vedou hluboko do jeho vlastního rodu. A tohle pátrání ho zavede tam, kam se nejspíš nikdy dostat nechtěl. Sovy ze Sovího tribunálu nejsou, čím se zdají být, navíc jsou přirozenými nepříteli netopýrů a jednoduše to s nimi umí. Batman dostává do těla jako snad nikdy dříve a to nejenom od vyslance tribunálu, zabijáka Pařáta. Dějová linie běží takovým tempem, že nestačíte otáčet stránky, jindy zase dokážou autoři zvolnit snad až za únosnou míru, psychedelicky meditovat a napínat každou další kresbou. Soví tribunál vyšel v originále poprvé teprve loni, na český trh se tedy dostává naštěstí velmi brzy. Další pokračování této série pod názvem Soví město se chystá na listopad letošního roku.

Ani slovo o nějaké homosexualitě

Představte si Jiřího Maláska, který se obléká jako Marc Bolan a vtipkuje jako Miroslav Donutil. To celé v produkci typu Televarieté, ovšem s monstrózními kožichy, limuzínami na scéně a brilianty všude kolem. Pokud se režisér Steven Soderbergh chtěl skutečně rozloučit, tak se snímkem Liberace!/ Behind The Candelabra se mu to povedlo důstojně. Velmi slušné životopisné drama s naprosto úchvatnými hereckými výkony. Michael Douglas v roli homosexuálního klavíristy, zpěváka a baviče Liberaceho exceluje, a to i ve chvílích, kdy se z něj stává plnokrevný sexuální predátor. Douglasovi neméně zdatně sekunduje Matt Damon v roli Scotta Thorsona, kterého s Liberacem pojil pracovní, a hlavně partnerský vztah dlouhá léta. Film se odehrává na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století, všude je plno kokainu, šampaňského a otevřených limuzín, a hlavně nikde ani slovo o nějaké homosexualitě. Dnes se můžeme jenom divit, jak to Liberacemu mohlo tehdy vlastně všechno projít. Liberace je jeden z nejblyštivějších filmů posledních let. A minimálně Douglasovo mrkání a vábení by měli promítat v každém hereckém kurzu. Pozor na něj.

Dokuorgie 

Dokumenty dávají hravě filmovým slátaninám na frak už hodně dlouho. Dobrá zpráva je, že koncem října máte díky Jihlavskému festivalu dokumentárních filmů jedinečnou možnost naštosovat si do mozku největší nálož autorských dokumentů v Evropě. Třeba v sekci Česká radost bude mít letos premiéru velmi osobní výpověď Mých posledních 150 000 cigaret, ve které se čerstvý nekuřák převlečený za dvoumetrového vajgla dává do boje s tabákovým průmyslem. A než se stačíte dochechtat, zatluče vás do země ilegální, na mobil natočený film z reality Severní Koreje, postavený do kontrastu oficiálních propagandistických oslav Velkého Kima. K tomu si přidejte nekonečnou řadu přednášek, workshopů, diskusí s lidmi, jako je Tariq Ali, nositel Nobelovy ceny Kao Sing-ťien nebo radikální feministická guerilla Femen. Plus koncerty, výstavy, divadla a večerní mejdany v cirkusovém šapitó. Od 24. do 29. října se filmový svět stěhuje do Jihlavy, takže si koukejte kromě akreditace vyřídit i voličský průkaz.

Přijďte to se mnou prodiskutovat

Přijďte to se mnou prodiskutovat

Zlatokopové to nakopli

Návrat Pixies v roce 2004 provázely ovace a vyprodané stadióny, málokterá kapela svému publiku tolik chyběla. Uslyšet hity Gouge Away, Debaser, Monkey Gone To Heaven, Wave of Mutilation, Gigantic nebo Velouria na koncertě byl sen tisíců hudebních fanoušků. Postupně ale nadšení hořklo, nové skladby chyběly a celý návrat na hony čpěl snahou jen vydělat. Všechny koncerty byly více méně stejné a hned několik „nových a exkluzivních“ kompilací sice úspěšně plnilo pokladnu, ale obhájit další existenci skupiny nepomáhalo. Velký třesk přišel až letos v létě; nejdřív Pixies oznámili, že je opouští basistka Kim Dealová, čtrnáct dní nato se na stránkách kapely zdarma ke stažení objevila zbrusu nová skladba Bagboy a konečně 3. září přišli Pixies s úplně první novou ucelenou nahrávkou po dvaadvaceti letech. Čtyřpísňové EP-1 je navíc první z hned pěti připravovaných, další bude následovat v listopadu a ostatní tři by měly vyjít v průběhu příštího roku. Žádná geniální nahrávka se nekoná, některé recenze jsou dokonce hodně kritické. Ale minimálně píseň Indie Cindy je skvělá a důstojně navazuje na historii kapely. Hlavně se ale konečně něco děje a před evropským turné kapely je zase na co se těšit. Pixies vystoupí ve Velkém sále pražské Lucerny 10. a 11. října.

AddThis
0 comments

Sporák

Opilý ušák

Králík na smetaně je klasika, ale jestli nemáte rádi ruce od omáčky a smetanu i za ušima, zkuste králíka na švestkách a červeném víně. Je to snadné, jen musíte začít den předem. Podávat ho můžete s bramborovou kaší, bramborovým knedlíkem nebo opečenými brambory.

Podobné články: Remix

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!

2018 | 5 | Ti druzí

Definitivní návraty

V květnu bude krásně a máte toho hodně co dělat. Jakou kulturu oběhnout? To se dozvíte v našem remixu.
Google+