Sporák

Opilý ušák

Králík na smetaně je klasika, ale jestli nemáte rádi ruce od omáčky a smetanu i za ušima, zkuste králíka na švestkách a červeném víně. Je to snadné, jen musíte začít den předem. Podávat ho můžete s bramborovou kaší, bramborovým knedlíkem nebo opečenými brambory.
AddThis
Máma Iva Máma Iva

PRO ČILICHILI VAŘÍ MÁMA IVA Z PENZIONU V POLÍCH

WWW.PENZIONVPOLICH.CZ

Co potřebujete
králíka


sůl a pepř


2–3 plné hrsti vypeckovaných švestek


2 dcl červeného vína


velkého panáka portského


3 lžíce šípkového džemu


čerstvý tymián


6 stroužků česneku


slaninu nakrájenou na plátky


máslo na vymazání pekáče


1–2 cibule

 
2013_10-gymnazistka-sporak-opily_usakMichael Kratochvíl

Bouráme

Králíka rozbouráme. Tedy naporcujeme. Stačí trochu cviku a uvidíte, že to jde hladce. Nohy odříznete tak, že ani nenarazíte na kost, a hřbet přesekněte sekáčkem. Pokud ho nemáte, stačí ostrý nůž a palička. Nůž položte na páteř a paličkou do něj majzněte. Z králíka použijeme nohy a hřbet, zbytek dáme třeba do polévky. Maso osolíme a opepříme a dáme stranou.

2013_10-gymnazistka-sporak-opily_usakMichael Kratochvíl

Marinujeme 

Připravíme marinádu: Do většího rendlíku nebo kastrolu dáme švestky, červené víno, portské a šípkový džem. Postavíme na sporák a prohřejeme, aby se víno a džem spojily. Nemusí se to ani vařit. Dáme vystydnout, přidáme pár snítek tymiánu a česnek a králíka vložíme do marinády. Necháme přes noc naložené v chladu.

2013_10-gymnazistka-sporak-opily_usakMichael Kratochvíl

Balíme

Maso vyndáme z marinády a každý kousek obalíme velkým plátkem slaniny. Vymažeme si pekáč máslem (a až se přestaneme smát dvojsmyslu, pokračujeme v receptu). Vložíme maso a přidáme zbytek slaniny nakrájený na kostičky a všechnu marinádu, která nám zbyla. Na každý kousek králíka dáme ještě oříšek másla. Nakonec přihodíme cibule nakrájené na silné plátky. Zakryjeme druhým pekáčem nebo zatáhneme alobalem a dáme péct tak na hodinu na 180 °C. Během pečení poléváme šťávou nebo vínem.


*TIP

Jestli budete takto připravovat menší porci, třeba jenom přední a zadní nohy, pak vám skvěle poslouží remoska.​ 

AddThis
0 comments

Letem světem

Jak se mlaská v Goa

„Držte se kousek zpátky, ať nikdo nevidí, že jdeme spolu!“ Nechci se urážet, ale ze strany hostitele si dovedu představit i lepší úvod společně stráveného večera. Jelikož už jsme ale poučeni, že místní vědí dobře co a proč, zpomalíme a necháme naši hostitelku Sheetu hopsat po pláži kousek před námi.

Remix

Dvoumetrový vajgl a soví tribunál

Nová řada netopejra, skřítci v Lucerně a mrtvý výtvarníci na srazu ve Vídni. Tak nějak jsme vám tu kulturu na říjen zmixovali.

Podobné články: Sporák

2018 | 9 | Země All Inclusive

Argentinský dort z brkaše

Pro Argentince je důležité, když se můžou dobře najíst. A tak přijmou jakoukoliv záminku k setkání ať už s rodinou, nebo přáteli, protože setkání je v Argentině hlavně o jídle a grilování. To nám Adrian vyprávěl, když hostům holešovické kavárny rožnil šťavnaté steaky, zatímco mu v troubě zlátl tradiční argentinský pokrm Pastel de Papa, tedy BBD – báječný bramborový dort.

2018 | 8 | Chodiči

Uplácejte si tortilly

Tradiční mexická kuchyně je rychlá, úsporná (tedy používá minimum surovin), často bezlepková a nepohrdnou jí ani vegani. Pro mexické ingredience už navíc nemusíte chodit daleko, seženete je na internetu i ve větších sámoškách. My jsme byli nadšení z tzv. sopes, minitortillek se vším možným dobrým, které si náš hostitel Eduardo dělává k snídani. Mrkněte na jeho umění v kuchyni. Nebo kuchyni v umění? Eduardo je totiž umělec.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Ogórkowa sezóna

Žádné pirohy ani bigos… Když jsem se našeho polského hostitele ptala, co z jejich rodinné kuchařky nám uvaří, vytáhl z lednice sklenici okurek. Pokud prý chceme ochutnat něco, co se jí v mnoha polských domácnostech, ale není to tak světoznámé jako třeba žurek, pak je to jednoznačně „zupa“ z kvašáků. Polévky jsou v Polsku totiž hodně oblíbené – zasytí, vydrží a skoro nic nestojí. Pokud si ji tedy neuděláte stejně vydatnou, jak tomu bylo u nás.
Google+