Remix

Dokud mu neupadne ruka

Co hází Peter Doherty z pódia, kteří Kelti potáhnou Prahou a westen bez klaďasu? Čtěte v kuturních doporučeních Čilichili.

AddThis

Dokud mu neupadne ruka

Peter Doherty u nás minulé léto zrušil koncert, protože prý jel do Thajska na detox. To je něco jako jet do Irska na protialkoholní léčbu. Každopádně letos v červnu Doherty do Prahy asi na revanš přijel. Vypil tři litry rumu a pak naházel veškeré vybavení Akropole mezi diváky. Během toho jen tak mimochodem stihl zlomit všem holkám v sále srdce a zahrát boží koncert.

A přesně tohle z něj dělá jednoho z nejtalentovanějších umělců současnosti. Na pomoc si s sebou vzal kytaristu Adama Wasse a krásnou houslistku s asijskými kořeny. Doprovod na housle dodal celému večeru komorní a uvolněnou atmosféru. Pokud budete chtít vidět Peterovy unavené oči a jeho kytaru Jack Daniels i vy, máte možnost. V prosinci přijede do Prahy se svojí současnou kapelou Babyshambels. Na začátku září vydali desku Sequel to the Prequel. Ta sice není nijak objevná, ale aspoň kvůli ní pořádají tour po Evropě. A Doherty se na žádnou desku omezovat nebude. Nedávno se nechal slyšet, že s drogami nepřestane, dokud mu neupadne ruka, takže se možná jedná o Dohertyho poslední koncerty vůbec. Babyshambels zahrají 9. prosince v pražském Lucerna Music Baru.

Máme pro vás dárek!

V letním čísle ČILICHILI byl rozhovor s Vlastislavem Tomanem, dlouholetým šéfredaktorem  ABC a tvůrcem spousty proslulých komiksů. Neuplynul ani půlrok a Velká kniha komiksů V. Tomana vychází před Vánoci v nakladatelství XYZ. Najdete v ní všechny skvělé fláky od Příhod Malého boha po Výpravu do Ztracené země a taky jejich nová pokračování. A teď pozor: Čtenáři ČILICHILI mají na knížku 25% slevu. Stačí si ji mezi 12. a 31. prosincem objednat v e-shopu na www.albatrosmedia.cz a zadat při tom kód VANOCESTOMANEM.

Skalp čtenáře westernů

Pokud jste si obrázek o divokém západě, indiánech a bílých mužích udělali jen z Karla Maye, tak po přečtení Krvavého poledníku budete asi překvapeni. Jednoduché rozdělení na dobré a zlé u Cormaca McCarthyho prostě neplatí. Při psaní se inspiroval řáděním Glantonovy bandy na americko-mexickém pomezí a moc místa pro kladné hrdiny tam nenašel. Lidé v polovině devatenáctého století neměli jednoduché živobytí a na Divokém západě tím spíš. Bez ohledu na to, jestli se jednalo o původní indiánské obyvatele, nové usedlíky, nebo třeba mexické strážce pořádku. McCarthy přibližuje dobu po skončení americko-mexické války, kdy lidský život neměl hodnotu, legálním a výnosným zdrojem obživy bylo získávání skalpů a kdy tlupy amerických dobrodruhů putovaly za snem lepšího života právě do Mexika. Indiánské kmeny bojovaly proti novým usedlíkům a Mexičané si najímali americké žoldáky na ochranu. Čtení, které vás přibije ke křeslu.

Chtěli byste slavného tátu? 

Velký německý herec Klaus Kinski umřel už v roce 1991, přesto ale jeho jméno pořád vyvolává vášně. Obdivovatelé se bouřili při vydání pamětí jeho dcery, také velice úspěšné (hlavně divadelní) herečky. Pola Kinski ve své knize Zraněné dětství popisuje, že ji otec opakovaně zneužíval až do 19 let. Na jedné straně ukazuje život s netečnou rodinou matky, na straně druhé „velký svět“ jejího otce, ke kterému ovšem nedílně patřily neustálé sexuální ataky kompenzované mohutnými nákupy v nejdražších buticích. Kniha rozhodně není bulvární žumpou, vyprávění Kinského nejstarší dcery je naopak spíš cudné a skromné, ovšem možná právě proto mnohem víc zasahující. Nelehké čtení a  hlavně těžký život, který si ovšem autorka vydáním knihy nezpříjemnila. Některé části německé společnosti jí fandí, hlavně na sociálních sítích se stal Klaus Kinski terčem hlubokého pohrdání. Početná enkláva jeho fanoušků naopak tvrdí, že si dcera slavného otce skutečnost minimálně přibarvila. Chystá se prý dokonce soud, který by měl zpětně prošetřit veškeré skutečnosti. Zraněné dětství patří mezi knihy, které stojí za přečtení.

Zrychlený tep ve studeném ránu  

Sedmičlennou kapelu Flogging Molly založil irský rodák Dave King už v roce 1997 v Los Angeles. Na konec roku se dokonale hodí, protože umí rozjasnit pochmurné dny. Když si v typické listopadové nebo prosincové ráno s mlhou a chladem pustíte do sluchátek živé, rychlé a rytmické irské melodie okořeněné energickým punk rockem, můžete směle vykročit do tmy. Zrychlí se vám tep a pochopíte, že v každém z nás je kus Kelta. Jestli je chcete slyšet naživo, vyrazte narychlo 17. 11. do Londýna, kde se koná další koncert Vans Warped Tour 2013 v Alexandra Palace. A jestli to nestihnete, prostě použijte obvyklé hudbosháněcí kanály.

Divoká trojka na Sedmičce

Jednu mladou drzou trojici už kdysi vydavatelství Sub Pop světu představilo. A to tak, že se s ní seznámil každý. Nirvana efekt se s kanadskými mladíky METZ asi opakovat nebude, ten už se asi nepovede nikomu. Ale za povšimnutí tohle jméno určitě stojí. Špinavý hlučný punk, energie a protest. METZ vypadají sice trochu jako zapšklí matfyzáci, ale žádné pódium jim není dost velké a košile totálně propotí už u prvního songu. Loňský debut chválili všichni, včetně médií zaměřených na elektronickou hudbu. Ohromný hitový potenciál snad všech písniček se METZ neúspěšně snaží zakrýt špinavým, šklebícím se a hrubozrným hlukem. Původně měli jezdit po světě jen jako doprovod Mudhoney, slavnějších kolegů od Sub Popu, ale během pár měsíců od vydání desky vyrostli natolik, že si zasloužili svoje vlastní turné. Na letošním ročníku Primavera Sound festivalu jejich drtivý set sledovaly tisíce lidí, u nás se představí v komorním prostředí legendárního punkového zapadáku na Strahově. Přesně tam je ale jejich hudba doma. Jinde sice hrají v daleko větších sálech, ale možná právě proto to bude stát za to. První pražský koncert METZ se koná ve čtvrtek 14. listopadu v Klubu 007 Strahov, vystoupí také podobně nevybouření Cheatahs z Londýna a bude to prostě mazec.

Nahou ji ještě nenajdete

Ani nezkoušejte zadat do Googlu „Lorde naked”, žádné hanbaté fotky vám nevypadnou. Téhle mlaďounké popové princezně z Nového Zélandu, která na konci září vydala svoje debutové album Pure Heroine, je totiž teprve šestnáct. Už od března, kdy jí vyšel singl Royals, bylo ale jasné, že holka se povedla. Skladba se okamžitě vyhoupla na přední příčky světových hitparád. Lorde se ve svých textech nekompromisně opírá do zlatých řetězů, mejdanů u bazénu, hotelových pokojů, stíhaček, tropických ostrovů, drahých aut a tygrů na vodítku. 

Ona řídí cadillacy jenom ve snech. Pod zpěvaččiným hlasem hraje minimalistický elektro-pop. Vokály jsou intimní a jemné, ale ne ukňourané, Lorde není žádná Lana Del Rey ani Florence. Čiší z ní suverénnost. Není ublížená. Producent Joel Little se postaral o to, aby byla Lorde uvěřitelná. Vychytal pro ni image drsné holky, která je zároveň něžná a elegantní. A tahle kombinace zařídila, že se Lorde stala populární napříč generacemi. Poslouchat ji můžou jak dětské gangy ze sídlišť v Bristolu, tak navoněné ženské v kostýmku. Album Pure Heroine je dotažený koncept šikovné zpěvačky, dovedený skoro k dokonalosti ještě šikovnějším produkčním týmem.

AddThis
0 comments

Sporák

Rohlíčky pro svatého Martina

Za poslední roky se ty svatomartinské hody pěkně rozjely. Svatomartinské víno, husy a kdo ví co ještě. My pro vás máme svatomartinské rohlíčky. Až budete ze všeho toho husího hodování sotva funět, věřte, že tyhle rohlíčky tam ještě vtlačíte. Jsou prudce návykové.

Podobné články: Remix

2018 | 10 | Holky & koně

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.
Google+