Pavlač Emila Hakla

AddThis

Pátky jsou vážná věc

Euforie z končících týdenních galejí nalije obyvatelům do žil přemrštěnou naději, které se říká víkend. Čím víc kdo přes týden fluše motorový olej, s tím větší intenzitou se upíná ke svátosti dvoudenní pohody. Princip očekávání a zklamání pak funguje s drtivou pravidelností. Představy jednotlivců se samozřejmě liší, většina se však shodne v tom, že je dobré se řádně picnout, protože jedině tak se člověk stihne dost rychle uvolnit. Jediné, v čem se názory rozcházejí, je jak a kde.  Dobový Bondyho trylek: Blbouni mladí potichu housličky ladí, blbouni staří v drahejch podnicích paří… dávno neplatí, poněvadž mladí hodili housličky do jetele a paří, kde se dá – každý podle možností. Pro někoho je drahá lokální diskotéka, tak tam just jde, aby si dokázal, že na to má, pro jiného je i pozlacený Hilton s dvacet metrů dlouhým meďákem málo. V pátek je každopádně plno úplně všude. Ve větších městech pak situaci ještě zahušťují víkendoví turisté – mladí i staří.
Můj poznatek z dob, kdy jsem se pravidelně vyskytoval kousek od Staromáku, tj. v místech, kudy se to valí naplno: v pátek kalí hlavně Italové a seveřané, sobota patří Němcům, Rusům a Anglosasům. Hispánci čadí celý týden a v pátek jsou už dost vyčerpaní, nicméně vyvádět nepřestávají. Našinci pak řvou s těmi i oněmi. Volné dny v centru jsou zkrátka hektické. O to příjemnější je nedělní podvečer, kdy to už všichni kromě Hispánců balí. Ti, kdo se opili, litují, že nezůstali střízliví, ti, kdo výjimečně vynechali, si slibují, jak to za týden roztočí, a přízrak dalšího kola nekonečné rachoty dopadá svorně na všechny. Kdo nikam nejel, připadá si plonkový, a kdo jel, nadává si, že nezůstal doma. Je klid. Všichni se těší na pondělí, protože není horší doba než neděle večer. Po ránu bude hej, jelikož, jak víme, v pondělí pomalu začíná další pátek.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Jak dostat pryč mouchy, Kate do časáku a další informace, které jste nutně nepotřebovali vědět, ale prostě si nemůžete pomoc. Prostě Rozjezd Čilichili.

Téma

Čí je město?

V Drážďanech je Neustadt, v Berlíně Kreuzberg, v Londýně Camden, v Lisabonu Bairro Alto. Proč u nás kromě Stodolní žádné tradiční párty čtvrti nejsou a jestli vzniknou jsme se zeptali sociologa Jana Sládka.

Podobné články: Pavlač

2016 | 10 | Instantní strach

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 9 | Teenageři 2.0

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 7 | Dovolená na kanapi

Pro většinu lidí je domov

Emil Hakl se má. Na dovolené je totiž pořád...
Google+