Fenomén

Nejvlivnější béčkaři

Natočit béčkový biják je kumšt. Máte podřadné herce, papundeklové kulisy a nezbývá vám, než z toho udělat legendu pomocí umělé krve, prsou a hororových sci-fi efektů. A pak se vypracujete na mistra všech béček. Jako tihle.

AddThis
Russ Meyer (uprostřed)

Russ Meyer (uprostřed)

Russ Meyer  

Režisér, který dokázal, že ve filmech není nikdy dost ňader a auťáků na to, aby se tam nedaly šoupnout ještě nějaké. Kritici se dodnes neshodli, jestli jsou Meyerovy filmy Supervixens nebo Beyond the Valley of the Dolls geniálními díly moderního surrealismu, nebo výplodem úchyla s fixací na prsa velikosti DD. V každém případě už nikdo nevymyslí lepší název filmu než je Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Roger Corman  

Nestor béčkové filmové produkce, který odchoval Francise Forda Coppolu, Martina Scorseseho, Rona Howarda, Jamese Camerona, Jacka Nicholsona, Williama Shatnera, Petera Fondu, Dennise Hoppera, Roberta De Nira a další a další esa filmového průmyslu. Točí od padesátých let dodnes a má neuvěřitelný záběr. Od kritikou oceňovaných adaptací E. A. Poea přes kultovní motorkářské filmy až po mutantní hrůzy Dinocroc vs. Supergator (která měla premiéru předloni). V roce 2009 dostal Oscara za celoživotní dílo a titul jeho autobiografie zní Jak jsem natočil sto filmů v Hollywoodu a nikdy neprodělal ani halíř.

Sam Raimi

Asi nejúspěšnější béčkový režisér současnosti. Díky kultovní třídílné sérii Evil Dead o partě mladých lidí, které v lesní chatě posedne zlý duch, se dostal do hledáčku velkých studií a natočil si všechny tři filmy o Spidermanovi. V těch musel bohužel podstatně krotit svou divokou režisérskou fantazii, takže si radši pusťte málo známý horor Darkman s Liamem Neesonem v hlavní roli.

John Carpenter

Natolik vlivný a známý režisér, až se často zapomíná na fakt, že je zarytý béčkař. Vyšel z Cormanovy líhně talentů a natočil nespočet kultovních snímků jako Halloween, Útěk z New Yorku, Mlha, Velké nesnáze v Malé Číně, Věc nebo Starman, za kterého dostal Jeff Bridges nominaci na Oscara. Pro jeho pravověrné fandy ale zůstává nepřekonaná prvotina Dark Planet. Existenciální sci-fi o depresivní vesmírné lodi a její zoufalé posádce, kterou exploze připravila o všechen toaletní papír.

TROMA

Nezávislé studio, které založili Lloyd Kaufman a Michael Herz v roce 1974 a proslulo hlavně hororovými komediemi o zmutovaných středoškolácích a „superhrdinovi s mopem“ jménem Toxic Avenger. Své první filmy si zde natočili Oliver Stone, Billy Bob Thornton, Kevin Kostner, J. J. Abrams, Samuel L. Jackson a tvůrci Southparku Parker a Stone. S in-house výrobním štábem, týmem herců a vlastním filmovým festivalem je Troma dávno za vodou, takže si může dovolit ládovat své starší filmy zadarmo na youtube – vyhledejte si na YouTube Tromamovies.

AddThis
0 comments

Letem světem

Neposílejte do Konga jídlo, vzdělejte matky

Každých pět vteřin umře na světě jedno dítě na podvýživu. Lidstvo přitom podle OSN už dokáže vyprodukovat dvakrát víc potravin, než potřebuje k uživení. Spousta dětí by mohla žít, kdyby dostávala kvalitnější jídlo a bydlela v lepších hygienických podmínkách. Třeba v Kongu by přitom stačilo málo – aby jejich matky měly informace.

Fenomén

Česká béčka

„Všecko co je od B je dobré,“ zpívají Elektrick Mann. A mají pravdu. Zvrácenost a nízkost béčkových filmů je neodolatelná. A v českém podání se takové filmové skvosty propadají ještě o několik úrovní níž. Prostě lahoda.

Podobné články: Fenomén

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Když mají muzikanti veletrh

Colours Of Ostrava se stávají největším hudebním festivalem u nás. Patří k nim i různé doprovodné akce. Muzikanti tam například mají něco jako konferenci nazvanou Crossroads. Před vlivnými lidmi světového hudebního byznysu se představují kapely od nás i od sousedů a ucházejí se o možnost zahrát si za hranicemi. Na práci týmu Crossroads se podílí i dramaturg Colours Jiří Moravčík, tak jsme se zeptali, co znamená, když mají hudebníci byznys zasedání.

2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

Všechna poprvé se snažím zapomenout

Když se díváte, jak Martin Janecký pracuje, pravděpodobně vám to vyrazí dech. Disciplínu, kterou ovládá, je obtížné jen tak potkat, natož popsat. Stručně řečeno dělá sochy z foukaného skla a své jedinečné umění vyučuje po celém světě. V létě. V zimě fouká na Aljašce.

2016 | 10 | Instantní strach

Jak taky mohly vypadat kultovní filmy

Práce filmového scenáristy je nevděčná, zdlouhavá a plná nekonečného přepisování. Než se jeho vize zhmotní na plátně, nezbude z její první verze častokrát skoro nic. Občas to ovšem není na škodu.
COOKIES
Google+