Fenomén

Nejvlivnější béčkaři

Natočit béčkový biják je kumšt. Máte podřadné herce, papundeklové kulisy a nezbývá vám, než z toho udělat legendu pomocí umělé krve, prsou a hororových sci-fi efektů. A pak se vypracujete na mistra všech béček. Jako tihle.

AddThis
Russ Meyer (uprostřed)

Russ Meyer (uprostřed)

Russ Meyer  

Režisér, který dokázal, že ve filmech není nikdy dost ňader a auťáků na to, aby se tam nedaly šoupnout ještě nějaké. Kritici se dodnes neshodli, jestli jsou Meyerovy filmy Supervixens nebo Beyond the Valley of the Dolls geniálními díly moderního surrealismu, nebo výplodem úchyla s fixací na prsa velikosti DD. V každém případě už nikdo nevymyslí lepší název filmu než je Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Roger Corman  

Nestor béčkové filmové produkce, který odchoval Francise Forda Coppolu, Martina Scorseseho, Rona Howarda, Jamese Camerona, Jacka Nicholsona, Williama Shatnera, Petera Fondu, Dennise Hoppera, Roberta De Nira a další a další esa filmového průmyslu. Točí od padesátých let dodnes a má neuvěřitelný záběr. Od kritikou oceňovaných adaptací E. A. Poea přes kultovní motorkářské filmy až po mutantní hrůzy Dinocroc vs. Supergator (která měla premiéru předloni). V roce 2009 dostal Oscara za celoživotní dílo a titul jeho autobiografie zní Jak jsem natočil sto filmů v Hollywoodu a nikdy neprodělal ani halíř.

Sam Raimi

Asi nejúspěšnější béčkový režisér současnosti. Díky kultovní třídílné sérii Evil Dead o partě mladých lidí, které v lesní chatě posedne zlý duch, se dostal do hledáčku velkých studií a natočil si všechny tři filmy o Spidermanovi. V těch musel bohužel podstatně krotit svou divokou režisérskou fantazii, takže si radši pusťte málo známý horor Darkman s Liamem Neesonem v hlavní roli.

John Carpenter

Natolik vlivný a známý režisér, až se často zapomíná na fakt, že je zarytý béčkař. Vyšel z Cormanovy líhně talentů a natočil nespočet kultovních snímků jako Halloween, Útěk z New Yorku, Mlha, Velké nesnáze v Malé Číně, Věc nebo Starman, za kterého dostal Jeff Bridges nominaci na Oscara. Pro jeho pravověrné fandy ale zůstává nepřekonaná prvotina Dark Planet. Existenciální sci-fi o depresivní vesmírné lodi a její zoufalé posádce, kterou exploze připravila o všechen toaletní papír.

TROMA

Nezávislé studio, které založili Lloyd Kaufman a Michael Herz v roce 1974 a proslulo hlavně hororovými komediemi o zmutovaných středoškolácích a „superhrdinovi s mopem“ jménem Toxic Avenger. Své první filmy si zde natočili Oliver Stone, Billy Bob Thornton, Kevin Kostner, J. J. Abrams, Samuel L. Jackson a tvůrci Southparku Parker a Stone. S in-house výrobním štábem, týmem herců a vlastním filmovým festivalem je Troma dávno za vodou, takže si může dovolit ládovat své starší filmy zadarmo na youtube – vyhledejte si na YouTube Tromamovies.

AddThis
0 comments

Letem světem

Neposílejte do Konga jídlo, vzdělejte matky

Každých pět vteřin umře na světě jedno dítě na podvýživu. Lidstvo přitom podle OSN už dokáže vyprodukovat dvakrát víc potravin, než potřebuje k uživení. Spousta dětí by mohla žít, kdyby dostávala kvalitnější jídlo a bydlela v lepších hygienických podmínkách. Třeba v Kongu by přitom stačilo málo – aby jejich matky měly informace.

Fenomén

Česká béčka

„Všecko co je od B je dobré,“ zpívají Elektrick Mann. A mají pravdu. Zvrácenost a nízkost béčkových filmů je neodolatelná. A v českém podání se takové filmové skvosty propadají ještě o několik úrovní níž. Prostě lahoda.

Podobné články: Fenomén

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Abbey Road: studio všech studií

„Nahrávací studia budou postupně zanikat, ale kdyby mělo zůstat jen jedno, tak je to Abbey Road,“ prohlásil kdysi Fatboy Slim. Tohle studio proslavili Beatles. Je ale unikátní opravdu jen díky nim?

2017 | 10 | Úžasná robobudoucnost

HOL–LI–WOOD

Možná se vám stává, že jdete do kina na pořádný blockbuster – takový ten hodně barevný film ve 3D, ve kterém všechno vybuchuje a od kterého nečekáte duchovní povznesení, ale jenom zábavu. Jak tak sedíte a polykáte popcorn, začne vám připadat, že i přes vaše nízké intelektuální nároky to producenti trochu přehánějí. Děj nedává smysl. Sem tam se zdá, že chybí nějaká scéna, vtipy vás tlučou po hlavě, místo aby lechtaly bránici, a 3D vypadá přirozeně jako umělý nehet v oku. Když jdete z kina, máte pocit, že ten film nebyl vyloženě blbost, ale že byl natočený pro někoho s dost jinou představou o tom, jak má film vypadat. Není to náhoda, protože filmy se mění. A hlavní důvod těch změn je Čína.

2017 | 9 | Rodiče, k tabuli!

Filmové paralelní vesmíry

Ponořte se s námi do filmového vesmíru. Je možná ještě hlubší než ten normální, kterému stejně nikdo nerozumí.
COOKIES
Google+