Remix

Šlachovitý stařík a chundelatý mladík

Starej dobrej Iggy, vysoké podpatky, zlaté kalhotky, ještěrčí ocásky i chundelatý písničkář. To jsou červnové hudební, knižní, komixové a fotografické pecky.

AddThis

Iggy, Stooges, Frýdek & Místek

Na to, že The Stooges fungovali ve svém prvním díle jen pár let (1967–1974), zanechali v dějinách rocku poměrně hlubokou rýhu. Iggy Pop, jinak zvaný kmotr punku, pak jel dlouhá léta sám na sebe. Až v roce 2003 pozval bývalé spoluhráče na natáčení svého alba Skull Ring a velké shledání bylo na světě. V dubnu vydali od té doby již druhé album nazvané Ready to Die. To naživo představí v moravskoslezském Frýdku-Místku, jako jediném středoevropském městě, 22. června. Jako speciální host zahrají Tata Bojs, kteří dlouhodobě patří na domácí scéně mezi jednu z nejprogresivnějších a nejoriginálnějších kapel.

www.kulturafm.cz

Výstava pro voyeury

Jestli se rádi díváte ostatním do soukromí, běžte na výstavu Vnitřní okruh v současné české fotografii. Padesát současných fotografů, z nich víc než půlka žen, tu nabízí pohled do svých soukromých světů, sebereflexe, introspekce rodiny a života těch nejbližších. To všechno bez časového odstupu, to znamená možnosti třídit po letech věci na tzv. důležité a nedůležité. Obrat k intimitě, který je z výstavy zřejmý, je ve světě fotografie reakcí na boom veřejných obrazů, photoshopových krasavců na plakátech a co nejbrutálnější žurnalistickou akční fotku. Osvěžující výstava se koná až do 18. srpna v pražské Městské knihovně.

www.ghmp.cz

Hysterky ze Savages

 

Zběsilé nervačky na podpatcích

Jedním z nejočekávanějších debutů letošního roku bylo album Silence Yourself od britského dívčího kvarteta Savages. Hlučná muzika nabroušená stejně jako vysoké podpatky zpěvačky Jehnny Bethové sice nepřináší nic převratného, ale mladá krev s takhle divokou energií tady dlouho nebyla. Hystericky rozverný singl Husbands vzbudil před rokem obrovská očekávání, děvčata to ale naštěstí unesla, s prvním albem si dala pořádně na čas a vyplatilo se. Silence Yourself je skvělou vyrovnanou kolekcí, čistou a přitom velice otevřenou. Hitů plná nůše – City’s Full, Shut Up, She Will nebo právě Husbands. Zběsile nervózní kytara, razantní rytmus. Silence Yourself je veřejný vzkaz všem intelektuálním řešičům; hlasitý, razantní a nekompromisní. Dejte si na ně pozor. Savages vystoupí jako speciální host na koncertě Portishead ve středu 19. června v pražské Tipsport Aréně.

www.bontonfilm.cz

Juan Marsé

Juan Marsé

Zpocené semetriky, jak na sebe křičí

Juan Marsé je populárním španělským autorem, známým i u nás díky knihám Dívka se zlatými kalhotkami nebo Ještěrčí ocásky. V zatím posledním románu Kaligrafie snů se obrací do svého dětství na barcelonské periferii v polovině minulého století. Nevinnýma očima výrostka Ringa detailně představuje barevný svět chudé, špinavé, ale pořád nádherné Barcelony. Po pár stránkách už je cítit pach ulic, vůně kávy a rozlitého piva; jasně slyšíte zpocené semetriky, jak na sebe křičí, nebo nekonečné debaty o ničem v laciných barech. Vzpomínky z dětství fungují, když jsou upřímné, a autor sám označuje Kaligrafii snů za svoje nejautobiografičtější dílo. Lehké pero a hlava plná dojmů. Pevnou součástí příběhu jsou samozřejmě také chlapecké představy, notně přikrmované neodolatelně vábivou kombinací sexuálních snů a dobrodružných filmů. Kdyby Fellini napsal Amarcord jako knihu, tak možná vypadá nějak podobně. Marsé svoji Barcelonu velice dobře zná a díky jeho mistrovskému popisu před očima vyvstává obraz trochu jiného města, než které známe ze současnosti, a hlavně úplně jiného, než kterému se klaněl Woody Allen. Mnohem živějšího, lidovějšího a rozhodně lákavějšího.

www.odeon-knihy.cz

Kurt Vile. Kytky pořád rostou.

Kurt Vile. Kytky pořád rostou.

 

Přijede nejmladší dítě květin

Rovnou do hvězdné společnosti Neila Younga, Lou Reeda nebo Bruce Springsteena staví americká hudební média chundelatého mladého písničkáře Kurta Vilea. Kurt svými chytlavými popěvky dává světu najevo, že barvy hippies ještě nevybledly a kytky pořád rostou. Pro Kurta nešetří chválou ani kolegové z branže, Pavement si ho vybrali na opulentní comebackové turné a třeba Kim Gordonová (tehdy ještě ze Sonic Youth) prý jeho album Childish Prodigy nevyndala z přehrávače celý měsíc. Podle aktuální novinky to vypadá, že se toho od té doby naučil ještě mnohem víc, divokou lo-fi produkci nahradil na posledních albech decentním klasicky rockovým zvukem a snad díky němu Kurtovy písně ještě zkrásněly. Čerstvá novinka Wakin’ On A Pretty Daze je přeplněná hity, čistý podmanivý zvuk s elegantní zvonivou kytarou podbarvuje nádherné melodie jako z dílny The Beach Boys. Rozhodně ale nejde o laciný revival, ale o současné sebevědomé písničkářství. Kurt Vile je talent jako hrom, ovace, kterých se novému albu dostalo v recenzích, to jednoznačně potvrzují. Většina koncertů jeho současného evropského turné se odehraje na hlavních pódiích prestižních festivalů (Primavera Sound, Field Day a další). U nás Kurt Vile vystoupí v pondělí 17. června s doprovodnou skupinou The Violators v pražském Lucerna Music Baru. Spolu s nimi zahrají Please The Trees.

www.scrapesound.org

Ponurá je kresba Kriminálu

 

Chlad, smutek a beznaděj

Komiks už dávno pokrývá všechny literární žánry, ale zrovna ke kriminálkám pasuje jako ulitý. Možná vůbec nejvíc je u komiksových autorů populární styl noir, pevně spojený s detektivkou drsné školy a schématy třicátých let minulého století. Komiks Kriminál autorů Eda Brubakera a Seana Phillipse umně kombinuje kouzlo žánru a hrubost reality. Ve městě není nikdo nevinný, kladní hrdinové vymřeli, nikdy nevěřte policajtům. Totální zmar a dno společnosti, v němž ovšem v určitých směrech existují až podivuhodně striktní morální zásady, neustále napadané plevelem okolo. Jeden špatný krok znamená doživotní chybu, z tohohle močálu žádné cesty nevedou a druhá šance je vějičkou pro nováčky. Zkuste si dát dohromady Sin City, příběhy z 87. revíru a třeba film Serpico. Tak nějak působí svět padlých hrdinů z povídek Kriminálu. Série v Čechách vychází vůbec poprvé, až geniální provázanost příběhů se v kompletním vydání promítne nejlépe. Chmurnému ději odpovídá  ponurá a chvílemi neforemná kresba. Čtení Kriminálu nejsou úplně hezké chvilky, příběhy jsou opravdu hodně intenzivní, často až zoufalé. Pokud hledáte jenom nové hlášky a trochu morbidního humoru, běžte rovnou jinam. Tady je k mání jen syrový chlad a hrubá realita, vládne smutek a beznaděj.

www.bbart.cz

AddThis
0 comments

Sporák

Jahodová sezóna

Jahodové knedlíky. Řekne se klasika. My pro vás ale máme verzi, pro kterou se k vám budou lidi vracet. Dokud jim nedáte recept. Jak myslíte, že jsme je z mámy Ivy vydyndali my? Když nám je musela vařit poosmé za sebou, radši nás je naučila dělat. A má pokoj. A my máme knedle.

Podobné články: Remix

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Přiostřený mikrofon

V červnu byste neměli chybět na našem speciálním stand-upu. A to jako vážně!

2018 | 5 | Ti druzí

Definitivní návraty

V květnu bude krásně a máte toho hodně co dělat. Jakou kulturu oběhnout? To se dozvíte v našem remixu.
Google+