Téma

Jak se stát nesmrtelným

Jestli se dá věřit spisovatelům fantastické literatury, tak být nesmrtelný není nic moc. Postupně vám odumře rodina a kamarádi a začnete se nudit. V historii bylo přesto dost lidí, kteří se o věčný život vážně pokoušeli.
AddThis

Michael Jackson


O božském Majklovi a jeho touze po věčném mládí kolovala spousta historek, většina z nich vymyšlených. Třeba jeho slavná kyslíková komora, kde měl spát a revitalizovat tak svůj organismus, byla jen novinářská kachna. Michael ji ale nikdy nepopřel a spekuluje se, že ji možná sám rozšířil jako PR drb. Další podobné klepy zahrnují zaručené zprávy o hormonálních terapiích (měly mu zachovat chlapecky vysoký hlasový rozsah), gigantických dávkách vitamínů a léků (na čemž asi něco je), a dokonce i zvěsti, že se snažil koupit kostru slavného Sloního muže Johna Merricka. Jestli si z ní chtěl vyvařit bujón nesmrtelnosti, se neví.

S. A. Voronoff


Zakladatel moderní evropské medicíny  se zároveň zabýval dost podivnými pokusy o dosažení věčného života. Na počátku 20. století provedl stovky operací, při kterých experimentoval s transplantacemi různých tělesných orgánů. V nejslavnějších pokusech transplantoval varlata mladých zvířat jejich starším příbuzným – což jim mělo vrátit mládí. Později pokusy rozšířil na lidi a implantoval zájemcům do šourku štěpy šimpanzích a paviáních varlat. Ve 30. letech se tomu podrobily tisíce pacientů včetně tureckého prezidenta Atatürka a Voronoff kvůli rostoucí spotřebě žláz založil opičí farmu. Nesmrtelnosti sice nedosáhl, ale zbohatl, což mu umožňovalo financovat čím dál tím švihlejší experimenty. Když transplantoval opici lidské vaječníky a zkoušel ji uměle oplodnit, začal upadat v nelibost a zemřel s pověstí blázna. 

Juan Ponce de Leon


Renesanční cestovatel a objevitel. Účastnil se Kolumbovy druhé výpravy do Ameriky a zalíbilo se mu tam natolik, že se usídlil na Portoriku, odkud podnikal objevné výpravy po tichomořských ostrovech a pobřeží Ameriky. Legenda praví, že na svých cestách narazil na mýtickou fontánu věčného mládí, která omlazuje a daruje věčný život. Bohužel nám zapomněl sdělit, kde přesně se studna nachází. Ve svých spisech mluví o „ostrovu Bimini“, za který se dnes považuje Florida. Možná proto se tam stahují důchodci z celých USA, ale zdá se, že věčně tu nežije nikdo. 

ČCHIN Š’-CHUANG-TI


První císař a sjednotitel Číny, který dal ve 3. století před Kristem postavit Velkou zeď a uplácat terakotovou armádu. Už během sjednocování Číny proslul paranoidními obavami z nájemných vrahů. Ke konci života se jeho strach ze smrti změnil v posedlost. Vysílal na všechny strany výpravy, které měly najít tisíciletého čaroděje An-čchi Šenga a mýtickou horu Penglai porostlou stromy nesoucími ovoce nesmrtelnosti. U dvora zase shromáždil stovky alchymistů, lékařů a čarodějů, kteří se snažili nalézt recept elixíru věčného života. Přestože nechal spálit všechny knihy v císařství, které nepojednávaly o medicíně, alchymii a astrologii (aby felčary nic nerozptylovalo) a nemilosrdně popravoval každého, kdo nedokázal splnit jeho rozkazy, recept na nesmrtelnost nenašel. Nakonec zemřel na otravu rtutí, která byla tehdy považována za zázračný lék.

Ray Kurzweil


Americký vynálezce, futurolog, vizionář a šéf inženýringu v Googlu. Tento diabetik je posedlý touhou po věčném životě. Jde na to přísně vědecky. Každý den podstupuje intravenózní infúze, spolyká kolem 150 pilulek, které zapíjí allkalickou vodou a zeleným čajem. S osobním lékařem Terrym Grossmanem publikoval tři knihy o dlouhověkosti, ale pro jistotu se také stal příznivcem kryoniky. V případě, že by jeho dieta selhala, půjdou jeho ostatky k ledu, kde budou čekat, až je někdo v budoucnu oživí.

Nicolas Flamel


Jedna z legendárních postav dějin alchymie. Narodil se v roce 1330 a živil se jako písař a obchodník s knihami. Podle legendy sepsané v Knize hieroglyfických obrazů získal dávno ztracenou knihu rabi Abrahama, podle které uvařil elixír života a kámen mudrců přeměňující obyčejné kovy ve zlato a stříbro (čímž pan Flamel získal k nesmrtelnosti zároveň i slušný důchodový fond). Pověsti o jeho nesmrtelnosti byly velmi populární v okultních kruzích konce 19. století. Mezi esotericky založenými džentlmeny patřilo k bontonu chlubit se, že Flamela viděli nebo se s ním dokonce bavili, a jeho postava se tím pádem stala nesmrtelná minimálně v umění. Victor Hugo o něm píše ve Zvoníkovi od Matky Boží, Umberto Eco ve Foucaultově kyvadle a podle J. K. Rowlingové byl Nicolas kamarád Albuse Brumbála. V Paříži se po něm jmenuje ulice a v Musée de Cluny si můžete prohlédnout jeho náhrobek pokrytý nesrozumitelnými hieroglyfy. 

HrabĚnka Báthoryová


Čachtická paní se údajně snažila revitalizovat svou tělesnou schránku koupelí v krvi mladých děvčat. Alžběta Báthoryová byla v roce 1610 obviněna z vraždy a mučení poddaných. Soud se ovšem opíral o výpovědi jejích kompliců, dosažených typicky středověkými metodami. Historici dnes tvrdí, že proces byl vykonstruovaný a měl odstranit protestantskou aristokratku vzpírající se vlivu Habsburků v Maďarsku. Tak jako tak šli hraběnčini sloužící na hranici a sama Báthoryová zemřela ve věku 54 let v domácím vězení. 

Leonard „Žij vĚČnĚ“ Jones


Podivín, který mezi lety 1840–1860 opakovaně kandidoval na prezidenta Spojených států. To, že nikdy neuspěl, mohlo mít něco do činění s faktem, že svou kampaň stavěl na tvrzení, že je nesmrtelný. Nemoc a smrt byly podle Jonese pouze projevem duševní a morální slabosti, kterou může člověk odstranit intenzivním pokáním a pravidelnými modlitbami. Byl všeobecně považován za blázna, ale svým tvrzením věřil natolik, že když onemocněl zápalem plic, odmítl jít k lékaři a místo toho se intenzivně modlil. A umřel. 

AddThis
0 comments

Téma

Šestiproudovka do nekonečna

V Číně posílají současné představy o tom, jak se staví mosty, do kolen. Koho by napadlo, že tahle stuha pokroucená větrem v sobě skrývá cestu do budoucnosti čínského obchodního světa?

Téma

Politické předvídání

Nekonečno mají v oblibě pohřební řečníci, žvanilové u hrobů neznámých vojínů, odhalovači pamětních desek a taky politici. Mrkněte se na pár politických věčností.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+