Téma

Jak se stát nesmrtelným

Jestli se dá věřit spisovatelům fantastické literatury, tak být nesmrtelný není nic moc. Postupně vám odumře rodina a kamarádi a začnete se nudit. V historii bylo přesto dost lidí, kteří se o věčný život vážně pokoušeli.
AddThis

Michael Jackson


O božském Majklovi a jeho touze po věčném mládí kolovala spousta historek, většina z nich vymyšlených. Třeba jeho slavná kyslíková komora, kde měl spát a revitalizovat tak svůj organismus, byla jen novinářská kachna. Michael ji ale nikdy nepopřel a spekuluje se, že ji možná sám rozšířil jako PR drb. Další podobné klepy zahrnují zaručené zprávy o hormonálních terapiích (měly mu zachovat chlapecky vysoký hlasový rozsah), gigantických dávkách vitamínů a léků (na čemž asi něco je), a dokonce i zvěsti, že se snažil koupit kostru slavného Sloního muže Johna Merricka. Jestli si z ní chtěl vyvařit bujón nesmrtelnosti, se neví.

S. A. Voronoff


Zakladatel moderní evropské medicíny  se zároveň zabýval dost podivnými pokusy o dosažení věčného života. Na počátku 20. století provedl stovky operací, při kterých experimentoval s transplantacemi různých tělesných orgánů. V nejslavnějších pokusech transplantoval varlata mladých zvířat jejich starším příbuzným – což jim mělo vrátit mládí. Později pokusy rozšířil na lidi a implantoval zájemcům do šourku štěpy šimpanzích a paviáních varlat. Ve 30. letech se tomu podrobily tisíce pacientů včetně tureckého prezidenta Atatürka a Voronoff kvůli rostoucí spotřebě žláz založil opičí farmu. Nesmrtelnosti sice nedosáhl, ale zbohatl, což mu umožňovalo financovat čím dál tím švihlejší experimenty. Když transplantoval opici lidské vaječníky a zkoušel ji uměle oplodnit, začal upadat v nelibost a zemřel s pověstí blázna. 

Juan Ponce de Leon


Renesanční cestovatel a objevitel. Účastnil se Kolumbovy druhé výpravy do Ameriky a zalíbilo se mu tam natolik, že se usídlil na Portoriku, odkud podnikal objevné výpravy po tichomořských ostrovech a pobřeží Ameriky. Legenda praví, že na svých cestách narazil na mýtickou fontánu věčného mládí, která omlazuje a daruje věčný život. Bohužel nám zapomněl sdělit, kde přesně se studna nachází. Ve svých spisech mluví o „ostrovu Bimini“, za který se dnes považuje Florida. Možná proto se tam stahují důchodci z celých USA, ale zdá se, že věčně tu nežije nikdo. 

ČCHIN Š’-CHUANG-TI


První císař a sjednotitel Číny, který dal ve 3. století před Kristem postavit Velkou zeď a uplácat terakotovou armádu. Už během sjednocování Číny proslul paranoidními obavami z nájemných vrahů. Ke konci života se jeho strach ze smrti změnil v posedlost. Vysílal na všechny strany výpravy, které měly najít tisíciletého čaroděje An-čchi Šenga a mýtickou horu Penglai porostlou stromy nesoucími ovoce nesmrtelnosti. U dvora zase shromáždil stovky alchymistů, lékařů a čarodějů, kteří se snažili nalézt recept elixíru věčného života. Přestože nechal spálit všechny knihy v císařství, které nepojednávaly o medicíně, alchymii a astrologii (aby felčary nic nerozptylovalo) a nemilosrdně popravoval každého, kdo nedokázal splnit jeho rozkazy, recept na nesmrtelnost nenašel. Nakonec zemřel na otravu rtutí, která byla tehdy považována za zázračný lék.

Ray Kurzweil


Americký vynálezce, futurolog, vizionář a šéf inženýringu v Googlu. Tento diabetik je posedlý touhou po věčném životě. Jde na to přísně vědecky. Každý den podstupuje intravenózní infúze, spolyká kolem 150 pilulek, které zapíjí allkalickou vodou a zeleným čajem. S osobním lékařem Terrym Grossmanem publikoval tři knihy o dlouhověkosti, ale pro jistotu se také stal příznivcem kryoniky. V případě, že by jeho dieta selhala, půjdou jeho ostatky k ledu, kde budou čekat, až je někdo v budoucnu oživí.

Nicolas Flamel


Jedna z legendárních postav dějin alchymie. Narodil se v roce 1330 a živil se jako písař a obchodník s knihami. Podle legendy sepsané v Knize hieroglyfických obrazů získal dávno ztracenou knihu rabi Abrahama, podle které uvařil elixír života a kámen mudrců přeměňující obyčejné kovy ve zlato a stříbro (čímž pan Flamel získal k nesmrtelnosti zároveň i slušný důchodový fond). Pověsti o jeho nesmrtelnosti byly velmi populární v okultních kruzích konce 19. století. Mezi esotericky založenými džentlmeny patřilo k bontonu chlubit se, že Flamela viděli nebo se s ním dokonce bavili, a jeho postava se tím pádem stala nesmrtelná minimálně v umění. Victor Hugo o něm píše ve Zvoníkovi od Matky Boží, Umberto Eco ve Foucaultově kyvadle a podle J. K. Rowlingové byl Nicolas kamarád Albuse Brumbála. V Paříži se po něm jmenuje ulice a v Musée de Cluny si můžete prohlédnout jeho náhrobek pokrytý nesrozumitelnými hieroglyfy. 

HrabĚnka Báthoryová


Čachtická paní se údajně snažila revitalizovat svou tělesnou schránku koupelí v krvi mladých děvčat. Alžběta Báthoryová byla v roce 1610 obviněna z vraždy a mučení poddaných. Soud se ovšem opíral o výpovědi jejích kompliců, dosažených typicky středověkými metodami. Historici dnes tvrdí, že proces byl vykonstruovaný a měl odstranit protestantskou aristokratku vzpírající se vlivu Habsburků v Maďarsku. Tak jako tak šli hraběnčini sloužící na hranici a sama Báthoryová zemřela ve věku 54 let v domácím vězení. 

Leonard „Žij vĚČnĚ“ Jones


Podivín, který mezi lety 1840–1860 opakovaně kandidoval na prezidenta Spojených států. To, že nikdy neuspěl, mohlo mít něco do činění s faktem, že svou kampaň stavěl na tvrzení, že je nesmrtelný. Nemoc a smrt byly podle Jonese pouze projevem duševní a morální slabosti, kterou může člověk odstranit intenzivním pokáním a pravidelnými modlitbami. Byl všeobecně považován za blázna, ale svým tvrzením věřil natolik, že když onemocněl zápalem plic, odmítl jít k lékaři a místo toho se intenzivně modlil. A umřel. 

AddThis
0 comments

Téma

Šestiproudovka do nekonečna

V Číně posílají současné představy o tom, jak se staví mosty, do kolen. Koho by napadlo, že tahle stuha pokroucená větrem v sobě skrývá cestu do budoucnosti čínského obchodního světa?

Téma

Politické předvídání

Nekonečno mají v oblibě pohřební řečníci, žvanilové u hrobů neznámých vojínů, odhalovači pamětních desek a taky politici. Mrkněte se na pár politických věčností.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+