Téma

Je libo výkonný mrazák, nebo robotické tělo?

Stále existují vědci, kteří se se smrtelností křehké schránky Homo sapiens nehodlají smířit. Jak bojují za věčné mládí?
AddThis
  • Autor: Patrick Walker

SebesilnĚjší mráz nepomŮže

Posledních padesát let je v hledáčku nesmrtelnosti chtivých nadšenců obor zvaný kryonika. Jeho konečným cílem je najít způsob, jak zmrazit lidské tělo takovým způsobem, aby šlo o desítky či stovky let později oživit bez většího poškození tkání. A v tom je kámen úrazu. Dnes sice už existuje společnost, která vás zmrazí, postup se vám ale asi moc líbit nebude. Firmy jako Cryonics Institute nebo Alcor vás umístí do speciální lázně a postupně sníží tělesnou teplotu na příjemných -196 °C. Je tu jen jedna drobná právnická klička – musíte být mrtví. Stačí si tedy jen zaplatit členství v průměru 400 dolarů za rok (cca 7600 korun), umřít, nechat se rychle zmrazit a doufat, že si s vámi budoucí generace budou vědět rady.

Kdo se nechal zmrazit

Stránky Cryonics.org uvádějí:

1040

je počet čekatelů na mrazák

112

je počet už zmražených

188

lidí si nechalo zmrazit kus své tkáně

91

je počet zmražených domácích mazlíčků

57

je počet kusů zmražené tkáně domácích mazlíč

co to stojí

různé společnosti  různě, ale ty nejlevnější nevypadají moc důvěryhodně

$400

stojí roční členství

$225000

stojí zmražení jednorázově

Uklidí nepoŘádek bakterie?

Nesmrtelnost je hezká, ale samotný věčný život nestačí. Naše těla by měla být z mnoha důvodů použitelná, nejlépe s fyzičkou dvacetiletého mladíka. Jak na to? Doktor Aubrey de Grey, šéf výzkumu v SENS Research Foundation, věří, že budeme moci žít i tisíc let a mladí! Musíme se ale zbavit buněčných odpadků. „Některé části těla prostě hromadí odpad. Kumuluje se v buňkách, mezi nimi i na místech, kde bychom to nečekali, jako v samotné DNA,“ vysvětluje de Grey. Svůj život tedy zasvětil hledání bakterie, genu nebo enzymů, které budou schopné odpad v lidském těle čistit a držet ho tak v perfektním stavu i po dlouhá staletí. De Grey věří, že první člověk, který se dožije 150 let, už se narodil a lidé, kteří se narodí během dalších dvaceti let, už budou mít šanci žít 1000 let. Odpadky požírající mikroskopické znečištění hledá výzkumník například na mrtvolách, zatím však marně. Je ale zajímavé, že když časopis MIT Technology Review vypsal odměnu 20 000 dolarů pro kohokoliv, kdo de Greyovy teorie jednoznačně vyvrátí, nikdo se o ně nepřihlásil.

USB kapacity jednoho ČlovĚka

Je přenos mysli člověka do počítače nebo robotického těla sci-fi? Už dávno ne. Pracují na tom ty nejlepší mozky planety a podle nich je potřebná technologie za dveřmi. Podle 2045 Initiative, společnosti, která se takovým výzkumem zabývá, to úspěšně stihneme už za dvacet let! Co je k tomu potřeba? Nejdřív pořádně zmapovat funkce mozku. To se nám daří – už jsme dokonce schopni reprodukovat obrázky (ač značně rozmazané), které si člověk představuje, když spí. Až budeme mít mozek zmapovaný, budeme si muset vyrobit jeho umělou kopii – to je ta těžší část. Nahradit 50–100 miliard neuronů součástkami nejsou zrovna puzzle pro batolata. I to se ale vědcům pomalu daří. Tým z univerzity v Heidelbergu například rekonstruuje krysí mozek coby počítačový čip. Zatím se jim povedlo sestrojit obvod se 400 „neurony“, pracují už ale na lepší verzi s 200 000 spojeními. Je jen otázkou času, kdy dosáhnou kvality a kvantity lidského mozku.

První robomuž

19 664 000  Kč, rex

První muž, seskládaný kompletně z umělých orgánů, se jmenuje Rex. Pomocí umělé sítnice rozeznává předměty před sebou a díky ušním implantátům reaguje i na zvuky. Má funkční  srdce, plíce a další vnitřní orgány a taky fungující umělý krevní oběh. Každá z jeho částí by se dala použít jako náhradní díl pro člověka.

Kyborgem snadno a rychle

Války, nehody i nemoci připravily o možnost pohybovat jednou nebo více končetinami desítky tisíc lidí. Od dřevěné nohy a pahýlu s hákem jsme se posunuli o kus dopředu. Současné robotické protézy už dokáží téměř perfektně nahradit nejen ruce a nohy, ale dokonce i většinu vnitřních orgánů nebo oči a uši! V některých případech jsou náhradní části těla tak výkonné, že předčí schopnosti zdravých lidí! Mnohé z nich mají i ne zcela civilní využití, testují je armády pro vylepšení vojáků…  Postupné nahrazení chatrných orgánů a končetin robotickými protézami by mohlo být dobrým krokem k nesmrtelnosti.

Trumfla nás nesmrtelná medúza

O dlouhověkosti želv nebo papoušků už jste možná slyšeli. I ten nejseschlejší zvířecí kmet ale nemá na drobnou, ani ne půlcentimetrovou medúzku Turritopsis nutricula. Ona je prostě nesmrtelná! Jak to dělá? Žije v cyklech. Z malého polypu se přetvoří v dospělého jedince s pár desítkami malých chapadel, vesele si plave, a když přijde čas,vrátí se zase zpět do stádia polypu. A tak pořád dokola. Zatím jsme ji samozřejmě nebyli schopni pozorovat dost dlouho na to, abychom jí přiřkli oficiálně věčný život, vše ale nasvědčuje tomu, že si ho skutečně užívá. S lidmi to bohužel tak snadné nebude. Pokud se nudíte, pořád to můžete udělat stejně jako sumerský hrdinný král Gilgameš. Ten dosáhl nesmrtelnosti vystavěním velkých hradeb kolem svého města. Pak ale umřel. Než dávat cihlu k cihle a těsto do díže, raději si počkáme, co pro nás v blízké budoucnosti přichystá věda.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Den bordelů trhal návštěvnické rekordy. Po světě chodí kadeřník - heterosexuál. U malých Papuánců frčí Barbie s křenem. Matka moudrosti je senilní… A nebudeme to opakovat pětkrát!

Téma

Krásné věčné stroje

Stvoření perpetua mobile je nemožné, respektive nám to tvrdí zákony fyziky. Fanoušci těchhle strojů ale namítají, že fyzikální zákony jsou jen hypotézy. A věří, že právě jejich výtvor přinutí zabedněné fyziky zákony přepsat. Zatím se tak nestalo, ale některé případy stojí za to připomenout.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+