Téma

Krásné věčné stroje

Stvoření perpetua mobile je nemožné, respektive nám to tvrdí zákony fyziky. Fanoušci těchhle strojů ale namítají, že fyzikální zákony jsou jen hypotézy. A věří, že právě jejich výtvor přinutí zabedněné fyziky zákony přepsat. Zatím se tak nestalo, ale některé případy stojí za to připomenout.
AddThis

Úryvek rozhovoru se samotným DePalmou v dokumentu o globálních spiknutích.

Prvotní energie Bruce dePalmy

Bruce DePalma studoval elektrotechniku na MIT (studia nedokončil) a později pracoval jako technik a výzkumný pracovník. Jeho posedlost vynalézt stroj běžící na věčnou energii začala koncem 70. let, kdy kromě experimentů fyzikálních podnikal i experimenty rozšiřující vědomí. Po obzvlášť fajnovém tripu přišel pan DePalma na to, že nás obklopuje všeprostupující oblak primární energie. Ta je v přirozeném stavu v klidu. Pokud je narušena, rozeběhnou se po ní vlny, které vnímáme jako různé druhy energií (elektromagnetická, gravitační...) anebo se zformuje do hmoty (například v člověka). DePalmův Homopolární generátor, známý také jako N stroj, čerpá právě z tohoto věčného zdroje a podle tvrzení vynálezce produkuje až pětinásobek energie, kterou do něj vložíme. Najít investora, který by zacvakal výrobu takového stroje, se kupodivu ukázalo jako složitá záležitost a funkční model byl připraven k testu až v říjnu 1997. Test, kterého se zúčastnil kromě jiných i Robert Adams (vynálezce věčněhybného Adamsova motoru), ovšem žádné zázračné vlastnosti přístroje nezjistil a celý projekt byl opuštěn. DePalma sám bohužel zemřel několik týdnů před testem, což je konspiračními teoretiky připisováno agentům světových iluminátů. 

Bediniho motor vystupoval i v jednom dílu pořadu Myth Busters.

Adams, Bedini a Lutec

Ačkoliv se vás komentáře na youtube budou snažit přesvědčit o opaku, motorky postavené podle návodů pana Adamse, Bediniho a dalších vynálezců jsou klasická perpetua mobile druhého řádu. To znamená, že se nesnaží získat energii z ničeho, ale jsou poháněny baterií, kterou svým provozem zároveň dobíjejí. Jejich výhoda a oblíbenost spočívá v tom, že jsou snadno vyrobitelné a hezky se točí. Tím pádem je snadné tvrdit, že: „Takhle v malém to nefunguje, ale s trochou peněz by bylo možné sestavit funkční stroj. Co kdybyste mi dali pár milionů, pánové?“ Věřte nebo ne, najde se dost takových, co na to skočí. Nejnotoričtější lovci investorů jsou pravděpodobně Australané John Christie a Lou Brits. Svůj vynález motoru Lutec ohlásili v roce 1998, načež se rozběhla kampaň shánění investorů, kterou koordinovala singapurská banka jménem BANK Inc. Jak asi tušíte, investoři nejenže nikdy neviděli ani cent zisku, ale ani přístroj samotný. Nakonec se ukázalo, že banku založili sami vypečení vynálezci a celá věc je podvod. To, že své fiktivní bance dali jméno BANKA nicméně svědčí aspoň o smyslu pro humor.

„ŽÁDNÝ FUNKČNÍ MODEL NIKDY NEPŘEDVEDL, COŽ MAJÍ NA SVĚDOMÍ AGENTI SVĚTOVÉ ENERGETICKÉ LOBBY, KTEŘÍ MU KRADOU DOKUMENTY.“

Steorn a Perpetuum PR Mobile

Irská firmička Steorn se už sedm let objevuje na prvních stránkách médií. Není to tím, že by něco zajímavého dokázala, ale kvůli tomu, že v roce 2006 zveřejnila v The Economist inzerát, který se dá shrnout jako: „Víme, že to odporuje fyzikálním zákonům, ale vyrobili jsme funkční perpetuum mobile.“ Následovala mediální smršť, během které ale nikdo z firmy nebyl schopen vysvětlit, na jakém principu stroj pracuje, ani kde se ve firmě zabývající se e-marketingem vzal génius schopný něco takového poskládat. Když začal zájem opadat, zveřejnil Steorn další inzerát, ve kterém vyzval vědce, aby sestavili komisi, která stroj zvaný Orbo otestuje. Komise byla opravdu sestavena a shledala, že přístroj nefunguje. Steorn vzápětí prohlásil, že to bylo kvůli neočekávané závadě, která byla odstraněna, že stroj už zase běhá a ať se na něj přijdou lidé podívat na výstavu. Výstava přitáhla tisíce diváků, ale předvedení stroje se nedočkali „kvůli neočekávaným technickým potížím“. O dva roky později se Orbo opět objevil. Tentokrát ho lidé dokonce uzřeli na vlastí oči, a dokonce se i točil. Šťouralové sice poukazovali na to, že je stroj napojený na baterii, ale Steorn to odbyl prohlášením, že Orbo produkuje víc energie, než do něj proudí, a baterii tím permanentně nabíjí. V podobném duchu to pokračuje dodnes, kdy je přístroj možné vidět a studovat po „zaplacení licence“.

Joseph Newman a jeho nejdražší trafo na svĚtĚ

Newmanův přístroj je krásným příkladem, jak funguje šum kolem zázračných přístrojů. Vše začalo tím, že pan Newman přihlásil na patentovém úřadě přístroj, který sice potřebuje elektrický zdroj, ale produkuje několikanásobně vyšší kvanta energie. Po dlouhých tahanicích byla jeho přihláška v roce 1984 zamítnuta. Zhrzený vynálezce se ovšem nevzdal, najal si novináře a vytvořil mediální kampaň, ve které vystupoval coby neohrožený bojovník proti tmářským institucím (ovládaným energetickou lobby a ilumináty). Zároveň ale úřad zažaloval, což se ukázalo jako osudová chyba, protože soudce ho celkem logicky vyzval, aby svůj přístroj předvedl před nestrannou komisí. Užaslým inženýrům bylo předvedeno třítunové monstrum na podvozku z nákladního auta, napájené 116 devítivoltovými bateriemi. Kromě velikosti na něm ovšem nebylo vůbec nic zajímavého.

 

 

Dokázalo pouze převádět stálý proud na střídavý (navíc mizerně), jiskřit a pálit izolační pásku. Patent byl zamítnut, což ovšem Newmanovi nebrání objíždět se svým obřím trafem nejrůznější energetické sešlosti a lákat investory na vidinu „přístroje, co změní svět“.  

Jedno z mnoha videí, která vám ukážou, jak je to super, a slíbí, že příště už to bude fungovat.

Searlovo létající kolo

John Searl je považován za praotce konceptu „volné energie“ a jeho příběh má díky efektu tiché pošty spoustu verzí. Ta nejčastější tvrdí, že coby mladý a nadaný technik přesvědčil své zaměstnavatele, aby mu poskytli prostředky k sestavení generátoru energie. Výsledkem prý byl stroj sestavený z několika soustředných válců rotujících na magnetických ložiscích a fungoval tak dobře, že vytvořil antigravitační efekt a uletěl (vážně!). Tento grandiózní úlet se odehrál v roce 1946 a John Searl se od té doby pokouší svůj úspěch neúspěšně zopakovat. Když zapátráte, můžete se dočíst neuvěřitelné historky o tom, že vyrobil létající talíř, neúspěšně se snažil prodat svůj motor Pentagonu a anglické královně. Žádný funkční model ale nikdy nepředvedl, což mají samozřejmě na svědomí agenti světové energetické lobby, kteří mu kradou dokumenty, zatýkají ho a diskreditují ho v médiích. Kvůli tomu se Searl a jeho tým neustále nacházejí „na prahu objevu“, který nedokážou překročit.

UmĚlecký skoroideál

Svět perpetuí mobile je tak zanesený podvody a nenaplněnými sliby, že je skoro nemožné brát ho aspoň trochu vážně. Naštěstí se občas vynoří koncept, který stojí za pozornost. Poslední takový kousek vytvořil Nor Reidar Finsrud. Finsrud není inženýr, ale umělec, sochař a génius s takřka nezměřitelným IQ, který se ale stejně jako Leonardo da Vinci zabývá matematikou, fyzikou a mechanikou.

Jeho perpetuum mobile nemá baterie, ani nepracuje s neznámými kosmickými silami, ale funguje na čistě mechanickém principu vzájemné interakce složité soustavy magnetů a kyvadel uváděných do pohybu kovovou koulí rotující po kruhové kolejnici. Výtvor, který jeho autor považuje za umělecké dílo, prošel mnoha zkouškami a odhaduje se, že přestože nepracuje se 100% účinností, jeho efektivita může dosahovat hodnot až na 90 % (spalovací motor má efektivitu zhruba 30 %). Touhou jeho tvůrce je vychytat stroj tak, aby fungoval na 101 % a vytvářel nekonečné množství volné energie dostupné zdarma všem. U umělce je to ovšem omluvitelné.

AddThis
0 comments

Téma

Je libo výkonný mrazák, nebo robotické tělo?

Stále existují vědci, kteří se se smrtelností křehké schránky Homo sapiens nehodlají smířit. Jak bojují za věčné mládí?

Téma

Zvěčnit se přes věčný stroj

Vynalézt perpetuum mobile je jedna věc. Druhá věc je dokázat ho zhodnotit. A na něco takového potřebujete patentový úřad. Tam ale budete muset projít přes pana Pavla Vlasáka, který má s takovými pokusy bohaté zkušenosti.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+