Téma

Zvěčnit se přes věčný stroj

Vynalézt perpetuum mobile je jedna věc. Druhá věc je dokázat ho zhodnotit. A na něco takového potřebujete patentový úřad. Tam ale budete muset projít přes pana Pavla Vlasáka, který má s takovými pokusy bohaté zkušenosti.
AddThis

Co když dostanu nápad, který ale nedokážu zdokumentovat, natož vyrobit? Můžu si přesto zaregistrovat pouze „nápad“?
Na udělování patentů existují mezinárodně platné předpisy, které stanovují několik podmínek. Musí jít o vynález – tedy v podstatě o technické řešení, co posunuje současný stav v dané oblasti kupředu. Další podmínka je celosvětová novost, jak všichni víme z filmu o Járovi Cimrmanovi, dále vynálezecká činnost a poslední je jejich průmyslová využitelnost. Musí mít praktickou funkci. Čili nápad si podat můžete, ale patent na něj neobdržíte. Patent se uděluje pouze technickým řešením, která jsou dotažená do konce a jsou realizovatelná v praxi.

pavel  Vlasák

Patentový úřad

V úřadu je od roku 1976 a do jeho kompetence celou tu dobu spadají motory, kam pokusy o perpetuum mobile patří. A za celou tu dobu  prý fyzikální zákony pořád ještě platí. 

Dá se nějak stručně popsat, jak proces probíhá?
Někdo přijde s tím, že chce udělit patent. Podá přihlášku a od té chvíle má takzvanou „prioritu“. Následuje osmnáctiměsíční období, kdy se přihláška zpracovává, a po osmnácti měsících je přihláška, včetně nákresů, technického popisu, patentových nároků a všech podrobností, zveřejněna bez průzkumu. Pokud chce přihlašovatel patent udělit, musí o to požádat ve lhůtě tří let od podání a zaplatit příslušný poplatek. Teprve pak dojde na „lámání chleba“ – provedeme průzkum a rozhodneme, zda patent udělíme, nebo ne.

Když ještě není vydán patent, tak může vynález někdo zkopírovat?
To může, ale vynálezce během procesu schvalování požívá  jistého stupně ochrany. Může tedy toho dotyčného kontaktovat a říct mu: na tuto technologii mám podanou žádost o patent, a až mi bude udělen, tak vám zakážu výrobu. Víte, u nás se patentová ochrana dost podceňuje. V zahraničí je běžné, že firmy zaměstnávají i několik desítek patentových specialistů. Ti jednak píšou patentové žádosti tak, aby byly co nejméně napadnutelné, a pak také denně procházejí databáze, sledují, na čem pracuje konkurence, a upravují podle toho firemní strategie. 

Když někdo přinese patent k přihlášení, jak zjistíte, že něco podobného už nebylo ve světě vynalezeno?
Sdílíme a využíváme databáze s patentovými úřady v celém světě. V nich potom vyhledáváme pomocí mezinárodně používaných kódů. Například když mi přijde přihláška na spalovací motor, vím, že mám začít ve třídě F02B. V ní jsou zase vyčleněné další a další skupiny a podskupiny, kterými se postupně dopracujeme k několika nejpodobnějším motorům a můžeme posoudit, jestli ten náš je unikátní, nebo ne. 

To vyhledávání probíhá, doufám, elektronicky.
Dnes už ano, ale ještě nedávno nám chodily výpisy z databází v papírové podobě. Dole v archivu jich několik milionů ještě uchováváme, i když jsou dnes už všechny naskenované v digitální podobě. Tu může kdokoliv procházet na našich stránkách upv.cz.

jak si patentovat: perpetuum mobile

Nejdřív běžte na Úřad průmyslového vlastnictví. Důležité je dodržovat všechny lhůty a termíny. Jejich prošvihnutí se netoleruje.

Krok 1: Podejte přihlášku na Úřadu průmyslového vlastnictví, kde najdete její formulář (www.upv.cz). Od této chvíle běží tzv. právo přednosti. Někdo sice může váš nápad využít, ale bude-li později uznán za patent, můžete mu to zakázat. 


Krok 2: Úřad má 18 měsíců na to, aby přihlášku veřejně prozkoumal. Zjišťuje, zda obsahuje vše potřebné a není nesmyslná.


Krok 3: Po 18 měsících úřad přihlášku zveřejní s veškerou dokumentací.


Krok 4: Od podání přihlášky máte tři roky na to, požádat o patent. Tady už jde do tuhého. Zaplatíte poplatek a čekáte. 


Krok 5: Úřad podrobně zkoumá váš přístroj, a pokud jde o perpetuum mobile, pravděpodobně ho zamítne. Ale ještě není nic ztraceno. Můžete zažádat o tzv. úplný průzkum. 


Krok 6: Úřad vás pravděpodobně vyzve, abyste předvedli funkční model. Stačí to udělat a máte vyhráno. 

Jsou tam k nalezení i perpetua mobile?
Možná ano, nikoliv však jako udělené patenty, pouze ve stavu zveřejněných přihlášek vynálezů. Najdete je, když do fulltextového vyhledávání zadáte kód F03G7/10. 

To vám jich lidé nosí tolik, že na ně máte speciální označení?
Nemáme. Perpetuum mobile neexistuje, takže nemůže mít ani kód. Ten kód označuje „stroje využívající zdroje energie jinde neuvedené“. Což je nejbližší kategorie, kam se „údajné“ perpetuum mobile dá zařadit. 

Kolik jich ročně lidé přinesou?
Celkově bych odhadl asi deset za rok. Takových těch opravdových, u kterých opravdu vynálezce hrdě napíše: „stroj, který vyrábí energii z ničeho“, není mnoho a my je nakonec, na rozdíl od zbytku Evropy, ani nezveřejňujeme. Daleko více je takových, u kterých třeba ani sám vynálezce netuší, že jde o perpetuum mobile. Může třeba jít o motor na vodíkový pohon, který část své energie využívá k výrobě vodíku z vody elektrolýzou. Vynálezce pak tvrdí, že to není perpetuum mobile, protože on přece spotřebovává energii z toho vodíku. Netuší, že jeho výtvor odporuje fyzikálním zákonům a nemůže tedy nikdy fungovat.

Jsou perpetuisté nějaký zvláštní druh lidí?
Ne. Může to být doslova kdokoliv. Od kutilů přes lidi, kteří prostě dostanou nápad, až po vysokoškolsky vzdělané techniky, kteří fyzikální zákony dobře znají, ale jsou přesvědčeni, že v nich našli skulinku. Pamatuji si na jistého pána, který vymyslel něco, čemu říkal pulsní motor. Mělo jít o motor, který pracuje se stoprocentní účinností, bez jakýchkoliv ztrát. Když jsme přihlášku zamítli, vysvětloval nám, že to bude fungovat, pokud budou části motoru obíhat stejně jako planety kolem Slunce. 

Dá se proti vašemu rozhodnutí protestovat?
Ano. Mohou zažádat o úplný průzkum, během kterého je vynález podrobně rozebrán a zkoumán. Existuje ovšem paragraf, který nás opravňuje v případě pochybností vyžádat si doložení funkčnosti vynálezu – protože musí splňovat onu podmínku průmyslové využitelnosti. Vynálezce svůj výtvor zkrátka musí předvést a dokázat, že funguje. Většinou  na výzvu, aby předvedl funkční prototyp nebo model. A na tom to vždycky ztroskotá. 

Zažil jste někdy, že by vás nějaký model skoro přesvědčil? Nějaký, který se točil hodně dlouho?
Ne. Většinou jsou to divné přístroje. Jednou přišel pán, že nese ukázat funkční model, ale že ho může předvést jen v přísné tajnosti. Vzal jsem ho někam do rohu a on se vytasil se zařízením, kde závažíčko tahalo po nakloněné rovině cívku od nití, která ho na konci dráhy měla namotat zpátky nahoru, a všechno se mělo opakovat donekonečna. 

A opakovalo?
Právě že ne. On ale tvrdil, že přesně ví, jak na to. S tím se setkáváme hodně často: „Vím, jak na to, ale potřebuji víc času. Víc peněz. Nemůžu sehnat ty správné materiály. V tomhle malém měřítku to nefunguje, potřebuji postavit velký model.“ Nejhorší je, když se vynálezce dostane do stavu, kdy přesvědčí sám sebe, že je na prahu objevu. Asi jako ten pán, co hledá ve Štěchovicích poklad a věří, že už ho opravdu zítra konečně vykope. Stanou se tou představou posedlí, věří, že jejich vynález změní svět a my že jsme konzervy, které tomu brání.

AddThis
0 comments

Téma

Krásné věčné stroje

Stvoření perpetua mobile je nemožné, respektive nám to tvrdí zákony fyziky. Fanoušci těchhle strojů ale namítají, že fyzikální zákony jsou jen hypotézy. A věří, že právě jejich výtvor přinutí zabedněné fyziky zákony přepsat. Zatím se tak nestalo, ale některé případy stojí za to připomenout.

Téma

Celý vesmír vibruje

Michal Pešta je vystudovaný elektroinženýr, který pracoval na pozicích souvisejících s úsporami energie. Pak mu přišlo, že věda a technika nevysvětlují vše, co ho zajímá, a začal experimentovat s přístroji na využití volné energie.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+