Trendbox

Internetové podsvětí aneb Kam Google nevidí

Když se mluví o internetu, většina z nás si představí starý dobrý world wide web. Považovat ho za synonymum internetu je ale podobný omyl, jako pokládat sluneční soustavu za vesmír. Virtuální síť skrývá hlubiny tak temné, že do nich lze nahlížet jen na vlastní nebezpečí.
AddThis

Za  hranicemi internetu, který známe, leží další a další vrstvy virtuálního prostoru. To, jak málo se o internetovém podsvětí ví, ukazuje hned fakt, že nikdo pořádně neví, jak se vlastně jmenuje. Nejrozšířenější terminologie tvrdí, že za povrchový internet (jehož součástí je www) se považuje to, co lze prozkoumat vyhledávacími nástroji. Dnes už se googlíci dokážou zahrabat hodně hluboko, ale i jejich vyhledávací perimetr má své hranice. A za těmi leží hluboký web.

Veliký Google dokáže rozpoznat kolem bilionu adres a zhruba 40 miliard jich má zaindexovaných ve svých databázích. Podle odhadu rešeršérů dále na internetu existuje více než miliarda velkých datových úschoven, od jednoduchých html tabulek až po gigantické servery, na kterých frčí Amazon, eBay nebo Microsoft. Množství dat v nich uložených je pro normálního člověka nepředstavitelné. V hlubokém webu se ale údajně skrývá dat 400 až 550krát více (což je odhad, který může být silně podhodnocený). Většina jeho obsahu jsou korporátní datové archivy, které jsou zajímavé jen tím, jak hrozně moc jsou nudné. Kdo ale ví, kam a jak má zabrowsit, dokáže mezi nimi najít daleko zajímavější ostrůvky virtuální reality. Právě ty tvoří Temný internet.

2013_06-nekonecno-trendbox-internetove_podsveti-02

Vzhůru dolů

Temný internet tvoří stránky a technologie, které nejenže skrývají svá data před vyhledávacími mašinkami, ale aktivně se jim brání a zároveň poskytují velkou míru anonymity každému, kdo se v nich pohybuje. Abyste se k nim prokousali, musíte si do prohlížeče nainstalovat speciální software. Nejznámějším je The Onion Router (TOR). Je to nástroj, který maskuje identitu návštěvníka tím, že jeho komunikaci neustále přesměrovává skrze síť komunikačních „cibulových slupek“ provozovanou dobrovolníky po celém světě. Jakmile ho aktivujete, objeví se vám na adresovém řádku prohlížeče maličká cibulka (onion) a můžete začít surfovat po temných vlnách. To ale není až tak úplně jednoduché a už vůbec ne bez rizik…

2013_06-nekonecno-trendbox-internetove_podsveti-01

Jednou z hlavních zvláštností Temného webu je, že nemá vyhledávací nástroje. Není tu žádný Google ani Seznam, pouze stránky podobné wikipedii, které shromažďují odkazy na další stránky se záměrně nezapamatovatelnými adresami typu SdddEEDOIHIIwejIonw.onion. Jediným způsobem, jakým se tu můžete pohybovat, je získat na nějakém diskusním fóru sadu adres, začít se Temným webem proklikávat systémem „pokus-omyl“  a nalezenou trasu si označovat záložkami. Což zabere čas a nevyhnutelně vás občas zavede na místa, o která vůbec nestojíte.

Zastánci Temného webu tvrdí, že jde o jedinou výspu skutečně svobodné komunikace. Pročež je poměrně depresivní, kolik jeho prostoru je zamořeno svinstvem, jako jsou neonacistická diskusní fóra nebo dětská pornografie. I když se vyvarujete úplných nechutností, nikdy se nezbavíte pocitu, že vás od temných hlubin lidské duše nedělí víc než jedno, dvě kliknutí. Svá diskusní fóra tu provozuje kdekdo. Extremisti zleva doprava. Hackeři. Podivíni sestavující plány záchrany lidstva po příchodu zombie apokalypsy. Když ale máte silný žaludek a dobrý orientační smysl, zjistíte, že se zde neshromažďují jen úchylové, ale i vědci, sociologové, filozofové a spousta lidí, pro které je „povrchový internet“ příliš rozmělněný a informace jsou zanesené balastem spamu a reklam na erekci. V porovnání s ním je Temný web daleko užší, ale zato jde hodně do hloubky, je mnohonásobně přehlednější a přináší relevantnější výsledky (ovšem jen pro ty, kteří se zde umí pohybovat). Podle odhadu existuje na Temném webu jen asi 200 000 stránek, ale 60 největších má obsahovat kolem 7500 terabytů informací, z nichž je 95 % přístupných každému a zdarma.

JE DOCELA DOBŘE MOŽNÉ, ŽE ZA PÁR LET BUDE Z HEDVÁBNÉ STEZKY DRUHÝ EBAY

Temný obchod

Není známo, kolik lidí chodí na Temný internet čerpat materiály na diplomku. Je ale jisté, že daleko více návštěvníků sem chodí nakupovat. Obchodní servery zabírají obrovskou část virtuálního undergroundu a mají dokonce svou vlastní měnu zvanou Bitcoin (hodnota je proměnlivá, v současnosti stojí jeden BTC asi 40 dolarů). Celková hodnota trhu v BTC je skoro půl miliardy dolarů, takže není divu, že jeho pohyb pečlivě, i když neoficiálně sledují i velké finanční instituce. Proč neoficiálně? Protože velká část trhu neobchoduje s právě legálním zbožím a službami. Největší a nejznámější server Silk Road (Hedvábná stezka) generuje roční obrat kolem 22 milionů dolarů jen z prodeje drog, které chodí zákazníkům maskované jako katalogy zásilkových služeb. Seženete prakticky cokoliv. Zakázané je jen obchodování se vším, co by mohlo škodit druhým. Čísla kradených kreditních karet, obohacený uran, virus eboly nebo databázi nájemných vrahů musíte hledat jinde. Což neznamená, že je nenajdete. Na Temném internetu totiž najdete všechno. Zbraně, výbušniny, zlaté ingoty, falešné pasy, lidské orgány… Záleží,  kolik roků za katrem jste ochotni riskovat.

Rozhodně ale nemyslete, že vás k něčemu takovému navádíme. Minimálně byste měli vědět, že na rozdíl od přesvědčení uživatelů Temného internetu není zdejší prostředí až tak úplně anonymní. Jednak nevíte, jestli ten hodný pán, od kterého jste si objednali lidskou ledvinu, není agent FBI. Stejně tak i bitcoinové transakce nejsou nevysledovatelné. Veškerý jejich pohyb je zaznamenáván ve snadno přístupném logu, a ačkoliv jsou identity obou obchodujících stran drženy v anonymitě, nevěřte tomu, že by vás podle nich ruka zákona nevystopovala, pokud by o to hodně stála. Sám Jeff Garzik, člen nejužšího týmu vývojářů Bitcoinu, se nechal slyšet, že: „Vzhledem k statisticko-analytickým metodám používaným policií jsou nákupy ilegálního zboží prostřednictvím Bitcoinu pěkná blbost.“ 

SCI-FI

V době, kdy se synonymem internetu staly sociálních sítě zahlcené reklamou, může představa temného světa virtuální anarchie znít jako námět sci-fi románu. Ve skutečnosti je ten svět každému přístupný prostřednictvím pár kliknutí. Jen je potřeba mít na paměti, že to není svět pro každého a že rozhodně není tak anonymní, jak vám budou surfeři tvrdit. A také, že možná jeho éra brzy skončí. Před několika lety bylo pirátské stahování muziky a filmů doménou malé skupiny uživatelů p2p sítí. Dnes je ze sdílecích serverů víceméně legitimní a miliardový byznys. Je docela dobře možné, že za pár let bude z Hedvábné stezky druhý eBay, Bitcoin se bude obchodovat na finančních burzách a někdejší plánovači zombie apokalypsy budou sedět v dozorčích radách poradenských společností. A nové generaci internetové guerilly nezbude nic jiného, než se zahrabat ještě o kus hlouběji…

AddThis
0 comments

Pokec

Viděl jsem na mezi Gagarina

Kdysi si vyfotil strašáka v poli. Pak se z toho stala posedlost. Vizuální sociolog Rudolf Šmíd o strašácích založil vědní obor. Jmenuje se terriculologie, česky strašákologie. A pokud si myslíte, že jde o nějakou recesi, tak ho vyučuje i na univerzitě.

Letem světem

Neposílejte do Konga jídlo, vzdělejte matky

Každých pět vteřin umře na světě jedno dítě na podvýživu. Lidstvo přitom podle OSN už dokáže vyprodukovat dvakrát víc potravin, než potřebuje k uživení. Spousta dětí by mohla žít, kdyby dostávala kvalitnější jídlo a bydlela v lepších hygienických podmínkách. Třeba v Kongu by přitom stačilo málo – aby jejich matky měly informace.

Podobné články: Trendbox

2018 | 10 | Holky & koně

Bestiář pravých oblud

Jak člověk táhl světem, osídloval i místa, která se do té doby vyvíjela jako uzavřený ekosystém. Byly to zejména ostrovy, do té doby izolované, ale třeba také obě Ameriky. A během své pouti na nich vybil tvory, kteří nám dnes můžou připadat fantastičtí.

2017 | 4 | Soumrak missek

Když se Harry Potter zamiluje do Voldemorta

Představte si, že by existovalo místo, kde byste našli odpovědi na zásadní otázky života. Třeba co by bylo, kdyby Jack přežil havárii Titaniku. Nebo jak by vypadaly nové epizody Star Wars, kdyby Kylo Ren žil s generálem Huxem v harmonickém, leč submisivně-dominantním vztahu. Nebyla by to krása? Tak jásejte. Míst s takovými světy existuje spousta. Najdete je na internetu, v oblastech, kde se schází autoři fan fiction.

2016 | 6 | Všechno, co jsme milovali

Snapchat - aplikace, co žere vaše fotky

Nevíte, co je Snapchat? Pak jste starý. Odchyťte nějakého teenagera v dosahu, koukněte mu do mobilu a bude tam. Je to něco mezi sociální sítí a chatovací mobilní aplikací. A stovky milionů teenagerů mu propadly jen proto, že nechá zmizet jejich obrázky...
Google+