Remix

Záchranná mise

Zachraňte Leoše Cohena před bankrotem, včelu před atomovým útokem, kapitána Spocka před emocionálními výlevy a k tomu si užijte pimprlové divadlo pro děcka i dospěláky. Kultůra v červenci stojí za to.

AddThis
Hallejula!

Hallejula!

Profimedia

Díky za hrozící bankrot

Začít po sedmdesátce znovu koncertovat kvůli hrozícímu bankrotu zní jako pěkný vopruz. Ale při návštěvě jakéhokoliv koncertu Leonarda Cohena vám okamžitě dojde, že tenhle důvod byl vlastně jenom berlička. Jistě, někdejší manažerka ho za jeho pobytu v buddhistickém klášteře stihla opravdu pěkně oholit. Stupeň toho, jak si to Cohen na pódiu užívá, ale vylučuje cokoliv nuceného. Leonard svými písněmi dojímá už skoro pět dekád, ale jejich kouzlo se neztrácí. Suzanne, Hallelujah nebo I’m Your Man jsou dávno evergreeny, ale pokud je slyšíte od mistra z pódia, tak je to úplně něco jiného. Cohenovy koncerty mají už pár let více méně stálou podobu, každý večer trvá okolo tří hodin a vlastně vždycky jde o best of. U nás Cohen po svém návratu na podia vystupoval už několikrát, takže by se jeho koncert 21. července v O2 Aréně mohl jevit jako obehraná písnička. Tentokrát je tu ale minimálně jeden důvod pro návštěvu navíc. Tím je poslední album Old Ideas, které vyšlo začátkem loňského roku a je považováno za jedno z nejpovedenějších. A navíc, co si budeme nalhávat, kdykoliv už to může být naposledy, příští rok mu bude rovných osmdesát. No a pokud to na koncert už nestihnete, tak si Old Ideas aspoň pusťte.

www.leonardcohen.com

Atomová slova

WWW začínali jako jedna z prvních českých hip hopových formací. Po úspěšném návratu na scénu v roce 2006 přišli s originálním razantním zvukem. Na vrchol se ale dostali díky novince jménem Atomová včela; divoké industriální beaty, dokonale vyvážené texty a průrazná energie, tentokrát vše ještě navýšené o nečekané hitové ambice, které má minimálně polovina skladeb. Třeba Auto, Stín, Orel, Procházka nebo Čtverec. WWW nikdy nebyli jen tak obyčejná kapela, dávali si od počátku obrovsky záležet na textech, vizuální podobě, image; prostě na všem, co s nimi souvisí. Třetí album vychází v podobě knihy, obal tentokrát dostal na starosti fotograf Ivan Pinkava. Kniha obsahuje všechny texty kapely a vi--zuály, které se vážou k jednotlivým albům. Na domácí scéně nenajdeme moc podobně originálních formací, WWW bychom si měli hýčkat, ostatně oni vloženou důvěru plně vracejí zpět. Jejich slovy řečeno, „...co nekvete, to neuzraje...“.

www.biggboss.cz/www

Star Trek přidal na akci.

 

Zase vzhůru do vesmíru

Nečekaně vynikající nová verze Star Treku dostala v roce 2009 všechny fanoušky hlubokého vesmíru pořádně do varu a k velké „trekkies“ rodině přivedla miliony nových nadšenců. Pokračování na sebe samozřejmě nedalo dlouho čekat a bylo jasné, že režisér J. J. Abrams má před sebou mnohem větší úkol než minule, kdy od něj vlastně nikdo nic nečekal. Ale povedlo se. Pokračování nového Star Treku s podtitulem Do temnoty se minulému filmu minimálně vyrovná nejen kvalitou, ale i nasazením, příběhem a atmosférou. Navíc má proti minulému snímku jednu obrovskou výhodu, pořádného padoucha. Vrací se totiž Khan, jeden z nevýraznějších záporáků historie Star Treku vůbec, a ještě ke všemu v masakrujícím podání Benedicta Cumberbatche. Ano, Sherlock Holmes se dostal z Baker Street až na Enterprise, kde ukazuje, jak nebezpečným nepřítelem může být muž jeho kvalit. Kapitán Kirk a jeho parta s ním mají plné ruce práce, navíc se přidávají problémy v kolektivu plném vyhrocených individualit; prostě dokonalá zápletka pro velezábavný a napínavý biják, kterému díky těmto kvalitám (a hlavně díky Khanovi) jistě dokážeme odpustit občas až příliš zjevné zacílení na teenagery. Už teď se můžeme těšit na další pokračování. Ve Star Treku: Do temnoty se konečně podařilo Spocka alespoň trochu dojmout, uvidíme, jak dlouho bude ještě jeho vulkánské srdce odolávat. Live long and prosper!

www.cinemart.cz

Hruškadóttir získala Cenu Jiřího Ortena.

 

Dcera ovocného stromu

Když mladá slečna vydá první knížku, bývá to někdy zajímavé kvůli jejímu mládí a roztomilé neobratnosti. Hruškadóttir Jany Šrámkové je ale jiný případ. Autorka s rokem narození 1982 dokázala (a to už v roce 2008) podat jednoduchý, a přesto netypický a zasahující příběh s bravurou, kterou by jeden čekal u zkušeného šedesátníka. Bez hluchých míst, vlastním stylem píše Šrámková o tom, co to znamená najít rodinu a pak žít s tím, že vztahy v ní umřely. Na pultech má tahle výborná autorka už čerstvě i druhou knížku jménem Zázemí a po zkušenostech s Hruškadóttir už si sliníme ukazováky na listování.

Jana Šrámková píše.

Jana Šrámková píše.

Za krásou vyražte do Madridu.

Za krásou vyražte do Madridu.

vemte děcka a hurá

Teátr Víti Marčíka je pouliční zábava. Ale jaká! Pimprlové divadlo, u kterého se řežou smíchy rodiče i děti, dělá jeden chlap. Jenže s ním zároveň hrajou  všichni přítomní, špunti, hezké maminky a kdokoliv se namane. Zažili jsme ve Žďáru nad Sázavou, že uprostřed představení začalo pršet. Do konce půl hodiny. A z tohohle venkovního představení neodešel vůbec, vůbec nikdo. Znáte lepší reklamu pro divadlo? Najděte si Víťu Marčíka na stránkách teatr.cz a jeho stejně dobré kolegy z jiných branží na konmo.cz. Uvidíte, kde přes léto vystupují a můžete se tam vypravit.

www.teatr.cz

Filmové hračkářství

Pamatujete na snímek Hugo a jeho velký objev? Martin Scorsese v něm vzdal poctu jednomu z největších pionýrů kinematografie. Georges Méliès byl velkým režisérem, hercem, a hlavně pábitelem. Právě jemu je věnovaná výstava La Mágia del Cine/ The Magic of Film, která byla k vidění do 24. června v Caixa Forum v Barceloně a od 27. července bude znovu otevřena v madridské pobočce stejné galerie. Expozice je pojatá nejen jako pocta francouzskému objeviteli, ale pionýrům kinematografie obecně. Celá první část obsahuje všemožné první pokusy rozpohybovat statické obrázky, hry s perspektivou a další často velice rozverné snahy o zachycení reality. Většinu z nich si má návštěvník možnost osahat sám. Pohledy do nejrůznějších kukátek a krasohledů, manuální posouvání rozfázovaných obrázků a ovládání prvních kamer způsobují filmovým fanouškům stejnou radost jako kdysi první návštěva hračkářství. Exponáty jsou navíc velmi dobře vybrané. Diváky na konci 19. století musel sugestivní (a trikově velice povedený) záznam popravy Marie Stuartovny šokovat, možná se i omdlévalo. Mélièsovu tvorbu ukazuje výstava v celé šíři, k vidění jsou cirkusové začátky i většina zachovalých snímků, slavná Cesta na Měsíc dokonce celá. Posledním exponátem výstavy je pak promítání již zmíněného Huga, kde G. Mélièse skvěle ztvárnil Ben Kingsley. Jedna z nejkrásnějších výstav posledních let bude v Madridu k vidění do 8. prosince.

www.obrasocial.lacaixa.es

AddThis
0 comments

Sporák

Zelená játra

Slovo salát se kdysi používalo jako nadávka. Třeba ve filmu Škola základ života se říká, že „slávisti jsou saláti“. Taky odrbaná knížka bývá označovaná jako salát. Přitom by to měla být pochvala. V létě není nad salát. Když můžete koupit čestvý salát nebo si urvete na vlastním záhonku, je to paráda. Poslouží jako lehký oběd nebo jako prima večeře, po které nepadnete přežráním na stůl. Můžete ho využít i jako sexy předkrm. My jsme zkusili salát s kuřecími játry.

Podobné články: Remix

2018 | 10 | Holky & koně

Prkna, která znamenala pád na kokos

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet v říjnu.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Stromy všude, kam se zaposloucháte

Věci, které jsme objevili a které stojí za to vidět, slyšet, přečíst, stáhnout nebo objet.

2018 | 8 | Chodiči

Temná krása

V létě žádné kulturní prázdniny nejsou, naopak je toho fůra, co můžete podniknout, vidět nebo slyšet. Tak se nechte inspirovat našimi tipy.
Google+