Kácíme modly

Muži jsou ze Země a ženy taky

Proč muži neumí naslouchat a ženy číst v mapách. Ženy jsou z Venuše a muži z Marsu. Vztahy jsou zlatým dolem pro všechny pseudopsychology a přednášeče líbivých alternativ.
AddThis

Od vydání knihy Johna Graye Muži jsou z Marsu a ženy z Venuše sice uplynula už víc než dvě desetiletí, ale na rozdíl od Madonny, ramenních vycpávek a jiných fenoménů devadesátých let jsme ji ještě nevymetli na smetiště dějin. Naopak. Dodnes ji zcela vážně považujeme za ak–tuální vysvětlivku problémů partnerského soužití a začátkem roku se proslechlo, že se podle ní konečně začal natáčet celovečerní film. Popularita Grayovy knihy vězí v tom, že se těžko najde téma, se kterým by se mohlo ztotožnit tolik lidí napříč kulturami a věkovými kategoriemi. Pan Gray ostatně není sám, kdo z mužsko-ženských rozdílností těží. Takový Jarda Dušek sklízí s Cavemanem úspěchy už hezkých pár let (a originál se hraje na Broadwayi od roku 1991). Stále se najdou nové a nové páry, které vychází z představení pojednávajícího o pravěkých zakořeněných rozdílech mezi mužem a ženou a s rozzářenýma očima piští: „To bylo, jako by mluvil přesně o nás dvou, viď, zlato?“ 

Všeobecně sdílená zkušenost je důvod, proč je těžké se s hlasateli venušovsko-marsovských teorií hádat. Kromě bezpočtu historek a anekdot mají k dispozici i poměrně rozsáhlý repertoár více či méně vědeckých studií dokazujících, že ženy a muži myslí, vnímají a cítí jinak. Jedna z těch serióznějších například popisuje prokazatelné rozdíly ve stavbě mužského a ženského mozku. Mužský mozek je podle anatomů o něco větší a má asi o 7 % více šedé hmoty a tím pádem počtu neuronů, zatímco ženský mozek ho přebíjí v neuronové hustotě a obsahu hmoty bílé zajišťující jejich aktivní propojení. Podobných rozdílů se dá najít povícero a dohromady to dává dojem, že ženské a mužské myšlení funguje jinak. Například se tvrdí,že muži myslí komplexněji a jdou jim lépe abstraktní úlohy, zatímco ženám to rychleji pálí a skórují v testech zaměřených na jazykové a komunikační dovednosti. Ve skutečnosti je to trochu složitější. O mozku a jeho fungování toho víme přes všechnu snahu stále žalostně málo a anatomické rozdíly v jeho stavbě vůbec nemusí odpovídat rozdílům ve způsobu myšlení. Jediné, co neurologové zabývající se genderovými rozdíly s určitou jistotou tvrdí, je to, že při testech používali muži a ženy jiné části mozku. O tom, že by dospívali k rozdílným výsledkům, se ale nedočtete. Pročež je chvályhodné, že se začátkem tohoto roku objevila studie, ve které se výzkumníci rozhodli udělat v mužsko-ženských otázkách pořádek. Dospěli k rozdílu, že muži jsou ze Země a ženy jsou… také ze Země.

Pokud byste vyplnili onen 122položkový dotazník, nikdo by nepoznal, zda jste muž, či žena.

Studie s titulem Muži jsou ze Země a ženy taky byla publikována letos v únoru v časopise Journal of Personality and Social Psychology. Výzkumníci z univerzit v Rochesteru a St. Louis v ní shrnuli výsledky dlouhodobé analýzy dat nasbíraných během třinácti různých studií sledujících 122 různých charakteristik u více než 13 000 respondentů. Od vztahu k sexu přes zálibu v matematice až po míru empatie a ambicí uspět ve svém oboru. Pokud by měli cavemanové a marsovenušané pravdu, vytvořily by se po analyzování všech dat dvě celkem výrazně odlišené skupiny. Nic takového se ovšem nestalo. V hrubých průměrech jednotlivých vlastností se sice daly vysledovat rozdíly – například muži častěji myslí na sex, zatímco ženy mají vyšší míru empatie. Celkově ale z výsledků žádná typická charakteristika muže a ženy nevyplynula. Jinými slovy, pokud byste vyplnili onen 122položkový dotazník, nikdo by podle odpovědí nepoznal, jestli jste muž, nebo žena. 

Studii hned po jejím zveřejnění citovala snad všechna světová média a v diskusních fórech se rozhořely vášnivé debaty samozvaných expertů používajících argumenty od „jin a jang“ po „každej přece ví“. Ten druhý určitě stojí za povšimnutí, už jen kvůli tomu, jak hluboce jsou v nás populárně psychologické pseudopravdy zakořeněny. Sami autoři studie se o tomto argumentu zmiňují v části, kde charakterizují vzorek zkoumaných respondentů. Uvádí, že šlo v největší míře o mladé Američany a data byla sbírána na přelomu 20. a 21. století, čili v období, kdy byly nejkřiklavější mužsko-ženské stereotypy už úspěšně zbourány. „Pokud bychom měli k dispozici sadu dat z roku 2012, byly by rozdíly s největší pravděpodobností ještě daleko menší,“ uvádí se v jednom odstavci, zatímco o kus dál autoři spekulují, že v zemích, kde stále funguje striktní rozdělení mužských a ženských rolí ve společnosti, by se skupiny z Marsu a Venuše pravděpodobně objevily.

To, že ženy a muže vnímáme jako dvě odlišně se chovající skupiny, vyplývá z faktu, že se jim tradičně připisovaly odlišné úlohy ve společnosti. Muž je silák a ochránce, žena rodí a pečuje o děti. Pokud se společenské nastavení změní – fyzickou práci vykonávají stroje a na péči o děti si můžete najmout chůvu – rozdíly mezi mužem a ženou zmizí. Tvrdit, že chlap je lepší řidič, vyzná se v mapách a umí lépe počítat, zatímco žena lépe komunikuje a zpívá, dává stejný smysl jako tvrdit, že jeden přiletěl z Marsu a druhý z Venuše. Nikdo neříká, že udržení partnerského vztahu nevyžaduje spoustu úsilí a obratného balancování, ale mužsko-ženské rozdíly s tím opravdu nemají co dělat. Jestli nevěříte, jděte se mrknout na příští představení Cavemana a zdržujte se v okolí párů stejného pohlaví (stoprocentně tam nějaké budou). Klidně se vsaďte, že budou odcházet s přesvědčením, že „On mluvil přesně o nás dvou, viď, kocoure?“

AddThis
0 comments

Pokec

Čechy v České republice nechceme

Autor recesistické iniciativy Čechy v ČR nechceme by mohl být reinkarnací Jaroslava Haška. Salonní intelektuál a notorický provokatér, který používá humor jako zbraň hromadného ničení blbů. Jeho parodování rasistických výkřiků na internetu budí takový ohlas, že kvůli výhrůžkám od nácků radši vystupuje pod pseudonymem Karel Roztočil. Klidně by si ho ale mohl změnit na Vytočil.

Zoom

Co dělat, abyste byli nekonečně bohatí?

Ano, existují lidé, kteří disponují víceméně nekonečným bohatstvím. Jejich světem se zabývají manželé Monique a Michel Pinçonovi. Napsali o nich hodně knih, z nichž se může zdát, že být bohatý musí být pěkná fuška.

Podobné články: Kácíme modly

2018 | 10 | Holky & koně

Když mají vaše děti v těle buňky cizího chlapa

Těhotenství je fascinující proces nejen pro rodiče, kteří tapetují zdi svých facebookových přátel ultrazvukovými portréty prvně žužlaných palečků. Aby se plod vůbec mohl vyvíjet, musí lidské tělo překonat spoustu překážek. Třeba vyměnit si s matkou kvanta buněk, které nachytala bůhvíkde.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Když posíláte čerty do někam

Vymítání ďábla neboli exorcismus je prastará rituální praktika s kořeny na úsvitu lidstva. Přesvědčení, že do člověka může vstoupit duch a ovládat jeho chování, najdeme v podstatě v každém náboženství. Takže pozor: jdeme na bububu.

2017 | 9 | Rodiče, k tabuli!

Pohádka o velkém Nikolovi

Dvoumetrový srbský krasavec s uhrančivým pohledem, který přesto odmítal davy obdivovatelek s tím, že by ho avantýry rušily při práci. Geniální excentrik s dokonalou pamětí a schopností vizualizovat technologie před tím, než je sestrojil. Držitel více než 300 patentů v 26 zemích světa, se spoustou dalších vynálezů, které nikdy neopustily jeho laboratoř. Myslitel, který chtěl dát světu neomezený zdroj volné energie a byl kvůli tomu pronásledován a umlčen mocipány. Dámy a pánové – Nikola Tesla.
Google+