Pokec

Čechy v České republice nechceme

Autor recesistické iniciativy Čechy v ČR nechceme by mohl být reinkarnací Jaroslava Haška. Salonní intelektuál a notorický provokatér, který používá humor jako zbraň hromadného ničení blbů. Jeho parodování rasistických výkřiků na internetu budí takový ohlas, že kvůli výhrůžkám od nácků radši vystupuje pod pseudonymem Karel Roztočil. Klidně by si ho ale mohl změnit na Vytočil.
AddThis

ČECHY V ČR NECHCEME: 

Internetová satirická iniciativa, která paroduje rasistické texty, zpravidla jednoduchým nahrazováním jmen napadaných národností slovem češi. V záhlaví jejich facebookové stránky se tedy můžete dočíst: češi lžou, kradou, podvádí, znásilňují a vraždí! Ať si táhnou zpátky na jadran! Více na 
www.stopcechum.cz

Než jsem vyrazil na naše setkání, tak jsem na vašem webu zahlédl sdílenou výzvu, aby pivaři bojkotovali Staropramen, protože podporoval Gay Pride. A přiznám se, že jsem chvíli netušil, jestli je to fór, nebo něčí vážně míněná akce.
To je vážná akce iniciativy D.O.S.T., která se nám ohromně líbí tím, jak je blbá. Když Staropramen podporuje Gay Pride, tak má podle nich správný vlastenec a zastánce tradičních hodnot povinnost ho bojkotovat. 

Aha. Já jsem si myslel, že se to někdo svezl na vašem nápadu satirického zesměšňování. Vždyť ta akce má název Nepiju teplý pivo!
Svým způsobem je daleko vtipnější, že to iniciátoři myslí vážně, než kdyby to někdo vymyslel jako fór. Nebo to možná není ani tak vtipné jako děsivé. V případě lidí z D.O.S.T. se tyhle dojmy trochu překrývají. Trochu nás překvapilo, že pod výzvou chybí podpis našeho velkého příznivce pana Bátory.

Pan Bátora je váš příznivec v čem?
V cílech webu Čechy v ČR nechceme. Veřejně prohlásil, že odchází z Čech, protože Češi jsou krvelačné bestie. Tím výrokem se k naší iniciativě jednoznačně přidal. 

To je vlastně jedna z věcí, které mi na vaší iniciativě chybí: větší podpora ze strany celebrit. Pracujete na tom?
Uvažovali jsme nad tím, ale nakonec jsme si řekli, že významné osobnosti nebudeme lákat osobně, ale budeme se zaštiťovat jejich výroky. Třeba takový projev Daniela Landy na Slavících – to byla jedna perla za druhou!

Takže Daniela taky počítáte ke svým příznivcům?
Počítáme. Až budeme pořádat demonstraci na Vyšehradě, tak se u něj cestou dolů stavíme a probereme to. 
Čechy v ČR nechceme mi připadá jako krásná ukázka českého humoru, se kterým se neustále vytahujeme. 

Předpokládám, že za tu iniciativu sklízíte od českých vlastenců samou chválu a uznání. 
Chválu a uznání sklízíme, ale najdou se i takoví, kterým smysl pro humor chybí a cíleně útočí jak na nás, tak na lidi, kteří nás podporují. Já konkrétně dostávám od hrdých Čechů pravidelně výhrůžky, že mě podřežou.

Teď bez legrace. Vážně vám takto vyhrožují?
Ano, zcela bez legrace mi vyhrožují. 

Pojďme to vzít trochu popořadě. Kdy jste vznikli a proč?Tvrdé jádro tvořím já a pět mých kamarádů. Jsme čistě dobrovolná organizace, všechno děláme zadarmo a ve volném čase. Texty píšu z jedné třetiny já a jeden kolega, třetinu nám posílají  sympatizanti a třetina jsou texty nácků, ve kterých vyměňujeme klíčová slova za „Češi“. Vznikli jsme v okamžiku, kdy zpráva o narození paterčat zvedla na internetu vlnu hnusu. Když jsme viděli, jak i jedinci, které jsme do té doby považovali za normální slušné lidi, sdílejí náckovská hesla o parazitech a vyžírkách, řekli jsme si, že nastal čas na protiakci.

Nepatříte tedy pod žádné občanské sdružení, neziskovku nebo tak něco?
Ne. Čechy v ČR nechceme je výmysl party kamarádů, co spolu chodí na pivo, já a jeden kolega se do protirasistických akcí zapojujeme už delší dobu. Když třeba probíhaly náckovské demonstrace ve Varnsdorfu, tak jsme pomáhali v ubytovnách uklidňovat vystrašené romské děti. Nemůžu ale říct, že bychom byli pravidelní aktivisté, a ani větší zapojení neplánujeme. Spíš uvažujeme o podpoře někoho, kdo se v této oblasti dlouhodobě angažuje. Líbí se nám třeba, co dělá sdružení Konexe. 

 2013_09_Co bude po nas_Pokec_Cechy v Ceske republice nechceme_P2

Nám to připadá jako ideální způsob, jak ukázat absurditu rasistického myšlení. Postavit majoritu lidí do pozice minority. Nechat je vyzkoušet pocit, jaké to je, být na straně odsuzovaných.

Proč se vás rasismus tak dotýká? Máte s ním nějakou osobní zkušenost?
Já mám s rasisty bohaté osobní zkušenosti kvůli své židovské národnosti. Jsem už dlouhá léta veden na seznamu White Media jako xenofil a muž určený k likvidaci. 

„Xenofil“ jako opak xenofoba?
Ano. Člověk, co má rád cizí etnika, národy. Další zvláštní termín, kterým mě bílí bojovníci označují, je oikofob – člověk, který nenávidí vlastní národ. Obojí jsem si vysloužil, když jsem se začal angažovat v židovsko-islámském dialogu.

Kde se v Česku rasistické tendence vůbec berou?
Národnostní vnímání je tady složitá záležitost. Ještě před vznikem Československa vyšla publikace, která měla dokázat, že ustanovení národního státu je v našem případě nesmysl. Text argumentoval tím, že na našem území žije pouze 40 % Čechů, a menšiny tedy vlastně tvoří většinu. A to prosím do těch 40 % byli započítaní i Moraváci. Dnes u nás mimochodem podle sčítání žije 6,7 milionu lidí hlásících se k české národnosti. Což taky není nijak závratné číslo. Možná z toho i pramení naše nevraživost vůči čemukoliv cizímu. Cítíme se jako malý národ, který každou chvíli někdo okupuje a ohrožuje jeho způsob života. Nevím, jak kdo, ale já se necítím, že by můj způsob života někdo ohrožoval. Tedy – kromě nácků a těch „slušných lidí“, co by posílali druhé do plynu kvůli barvě kůže. 

Já snad ani nemám pocit, že by takový ten malý český rasismus stál na pocitu národního ohrožení. Daleko častěji slyším tisíckrát omílanou lež o „nepřizpůsobivých, co zneužívají sociální dávky“.
To je pravda. Tohle tvrzení je neskutečně hluboko zakořeněné, i když bylo tolikrát vyvrácené. Romea už dávno spočítala, že zneužívání sociálních dávek se pohybuje kolem 0,9 %. To je úplně směšné číslo, když se postaví například proti miliardám, které mizí během státních zakázek. A to je právě jádro celého problému. My vnímáme, že někde mizí obrovské sumy peněz a snižuje se nám životní úroveň, ale jsme z nějakého důvodu ochotni z toho vinit skupinu lidí, která žije v bídě na okraji  společnosti. A nenamlouvejme si, že Romové na okraji společnosti nežijí a že si to oni sami neuvědomují. Žijí v neustálém napětí a já se jim nedivím, že jim rupnou nervy, když se do nich někdo naveze.

​VYSMÍVAT SE JIM JE NEJLEPŠÍ TAKTIKA.

Kdybych si měl zahrát na ďáblova advokáta a použít argumenty z internetových diskusí, tak bych teď namítl, že chyba bývá na obou stranách a že předsudky vznikají z konkrétních negativních zkušeností. 
To já nepopírám. Předsudky jsou ale jedna věc a druhá věc je, že inteligentní člověk si uvědomuje, že se podle nich nemůže řídit. Když se Masaryka ptali novináři, proč se postavil za Leopolda Hilsnera falešně obviněného z rituál–ní židovské vraždy, tak odpověděl něco ve smyslu, že ví, co se o něm říká, ale že on takovým předsudkům odmítá věřit. To je podle mě hrozně důležité. Když se inteligentní člověk setká se stereotypním, zjednodušeným názorem, tak musí zpozornět a zamyslet se nad tím, jestli se za jednoduchostí toho názoru neskrývá nějaká lež.

Je na tomto založená i iniciativa Čechy v ČR nechceme? Na zjednodušeném odsuzování Čechů, za kterým každý člověk musí vidět ironii a uvědomit si, že podobný způsob myšlení je hloupost?
Nám to připadá jako ideální způsob, jak ukázat absurditu rasistického myšlení. Postavit majoritu lidí do pozice minority. Nechat je vyzkoušet pocit, jaké to je, být na straně odsuzovaných. Funguje to dokonale. Když se u nás na stránkách vyskytne nějaký hrdý národovec, tak ho naši sympatizanti dokážou těmihle překroucenými argumenty utlouct.

Budeme si dopisovat?Budeme si dopisovat?

 

Nehrozí nebezpečí, že se překlopením do humoru tenhle vážný problém zmarginalizuje?
My jsme si toho nebezpečí vědomi. Rozhodli jsme se proto, že to nenecháme v rovině srandy a facebooků a že musíme vyjít na veřejnost. Chystáme jednak Pochod proti Čechům a výstavu karikatur, což ještě bude recese, ale navazující diskusní panel už bude míněný zcela vážně. Vyjednáváme pro něj hosty ze zahraničních ambasád. Chceme, aby přišli zástupci z Maroka, Kuvajtu, Estonska, Dánska. 

Proč zrovna z těchhle zemí?
Třeba Estonsko a Dánsko považujeme za země, kde se problémy soužití s minoritami daří řešit. Mluví se o nich na školách, děti se seznamují se základy cizích kultur a zbavují se tak strachu z něčeho cizího. Je to sice piplačka a dlouhodobý proces, ale podle mě je to jediná cesta kupředu. 

Jak se představujete při jednání s ambasádami? Dobrý den, já jsem z iniciativy Čechy v Česku nechceme?
Oni kupodivu většinou vědí, kdo jsme, protože jsme sklidili velmi slušný ohlas v médiích. Zvlášť poté, co nám na základě stížností nácků dvakrát zrušili facebookový profil, nám vystřelila návštěvnost webových stránek až na 15 000 návštěvníků denně. Teď máme v provozu profil třetí a podařilo se nám dokonce zkontaktovat vedení Facebooku a vysvětlit, že jde o protirasisticky zaměřenou satiru. Na vedení Facebooku jsme se mimochodem dostali prostřednictvím vlády ČR, která prý s Facebookem připravuje protirasistickou kampaň. 

Předpokládám, že je důležité neustále zdůrazňovat, že vaše iniciativa je satira. Protože doslovně chápané příspěvky na vašich stránkách asi právně napadnutelné jsou.
To je pravda. Obsah nám proto hlídá právník a dbáme na to, abychom dávali jasně najevo, že jde o satiru a legraci. Náckům to ale i přes naši veškerou snahu nedochází. Zrovna dneska nám přišla zpráva z Dělnické strany, že na nás podávají trestní oznámení. Zdůvodnili to tak, že rasismus v ČR není povolen. Dokonalé chucpe. 

Já si myslím, že je prostě a jednoduše štvete. 
Za tu dobu, co proti nim bojuji, jsem zjistil, že vysmívat se jim je nejlepší taktika. Žaloby a snaha o rušení jejich internetových stránek se vlečou donekonečna a povzbuzují v nich pocit, že jsou bojovníci. Když ale ty bojovníky někdo zesměšní, tak se rozbrečí jako malí kluci a začnou psát nenávistné dopisy. Víte, co je na tom nejsmutnější? Že ti hrdí Češi nejenže nedokážou pochopit český humor, ale že nedokážou napsat správně česky dvě věty. Existuje třeba facebooková stránka Stop stránce Stop Čechům a na ní krásný obrázek české vlajky, se švabachovým nápisem „Láska k vlastí není zločímem“.

AddThis
0 comments

Šmrnc

Jak to je a bude?

V Čilichili můžeme klidně poslat modelku do budoucnosti, aby si pokecala se svojí prapraneteří. Dají si nějaké ty amarouny, mrknou na fotky a tak. Znáte to.

Kácíme modly

Muži jsou ze Země a ženy taky

Proč muži neumí naslouchat a ženy číst v mapách. Ženy jsou z Venuše a muži z Marsu. Vztahy jsou zlatým dolem pro všechny pseudopsychology a přednášeče líbivých alternativ.

Podobné články: Pokec

2018 | 9 | Země All Inclusive

V Tunguzce možná přišla na návštěvu temná hmota

Miluje dobrodružství, záhady a vědu. Geofyzik Günther Kletetschka zkoumá magnetické anomálie na nejrůznějších místech na Zemi, ale během třinácti let v NASA se podílel i na průzkumu Marsu. Rád by přišel na kloub tomu, co se před přesně 110 lety odehrálo v případu takzvaného Tunguzského meteoritu. Jak by mohl souviset střet kosmického tělesa se Zemí s dobou ledovou? A jak můžou stromy falšovat zápisy ve svých letokruzích?

2018 | 8 | Chodiči

Už to není banda holohlavých mlátiček

Na začátku filmu Až přijde válka se hlavní protagonista potí u maturity. Vzápětí stejného klučinu vidíme v lese navlečeného do maskáčů, jak štěká rozkazy na partu chlapů se samopaly, kteří se rozhodli vzít obranu Slovenska do vlastních rukou. Na konci už samozvaný vojevůdce velí desítkám „branců“ a řeční na náměstích o tom, jak je potřeba zavést pořádek. Bohužel ten film není fikce, ale dokument. Režisér Jan Gebert s ním otvíral letošní dokumentární sekci Berlinale.

2018 | 5 | Ti druzí

Křoví je budoucnost

„A bylo jaro, všechno, všechno kvetlo.“ Broučci. Tak jako oni vyrazte do přírody (což může být i kus divočiny uprostřed města) a koukejte kolem sebe. Zkuste se prodrat hustým porostem jako zakládající člen sekty Křovinářů, špičkový terénní botanik Jan Albert Šturma. A nechte se ohromit jeho vyprávěním o zelených přistěhovalcích, o krotkých i panovačných kytkách a o kráse tam, kde ji nečekáte.
Google+