Téma

Co bude po nás

Když porovnáte dnešek s rokem 1963, je to neuvěřitelný skok. Na rozdíl od těch dávných let lidé dlouhodobě žijí na vesmírných stanicích, přes počítač běžně konverzujeme napříč kontinenty a televizi sledujeme na kapesních telefonech. A pokud se ze způsobu, jakým se mění svět, dá usuzovat na budoucnost, příštích padesát let bude ještě o něco neuvěřitelnějších.
AddThis

Takže co nás podle předpovědí čeká v roce 2063? Vědci budou pěstovat lidské orgány v Petriho miskách, aby nahradili ty opotřebované. Rakovina nebude a díky genové terapii se běžně dožijeme 100 let. Auta budou jezdit sama a to, kam chcete jet, zjistí díky propojení s nano-počítačem a vaším mozkem. Dovolená bude mnohem dostupnější jednak díky letadlům desetkrát rychlejším než zvuk a také kvůli virtuální realitě, která kolem vás vystaví pláž, aniž byste se kamkoliv museli hnout. A změny ve světě obchodu způsobí, že mnohem větší množství věcí bude vypadat přesně tak, jak budete chtít, za mnohem nižší ceny.

Byznys bude osobnější

„Sedmdesát procent dnešních firem nebude existovat, nebo bude alespoň vypadat úplně jinak,“ říká Owen Greaves, futurista a šéf společnosti Shorebridge Technology Group. „Firmy nebudou moci vyšroubovávat ceny, protože příští generace nebude chtít vlastnit hudbu, auta nebo domy – bude stačit jednorázová přístupnost a ceny klesnou,“ vysvětluje. „Výrobci a prodejci budou nabízet za naše peníze víc – 90 % dají zdarma a na zbývajících 10 % zaplatíme. Stále víc věcí bude zadarmo, ale zdarma vás vždy dostane tam, kde už si můžete říkat o peníze,“ upozorňuje Greaves. Jeho kolega Richard Worzel z Toronta doplňuje: „Firmy budou své produkty vyrábět tak, aby uspokojovaly co nejvíce požadavků zákazníka, od zábavy až po auta. Proces výroby začne pomocí počítačem řízených designérských programů. Plně automatická výrobní linka pak zboží vyrobí a asi tak za jeden den od objednávky zboží dostaneme domů,“ říká Worzel. A jestli to bude takhle pokračovat, možná se dopraví i samo.

První fungující solární panel a baterie 

Datum narození: 4 . října 1955
Místo narození: Georgia, USA
Rodiče: Vynálezci Gerald Pearson, Calvin Fuller a Daryl Chapin 
Kmotr: Telefonní operátor Americus

Životní prostředí (možná) přežije

„V budoucnosti už nebudeme potřebovat ropu, protože přijdeme na to, jak získávat dostatek energie ze Slunce,“ vysvětluje Ramez Nalam, futurista, který se trvale udržitelným rozvojem zabývá léta. „Každých 88 minut dopadne na Zemi 6000krát více energie, než potřebujeme na rok. Během blízké budoucnosti budeme díky moderním technologiím schopni tuto energii zachytit a uskladnit na dobu, kdy Slunce nesvítí. Vědci také pochopí, jak získávat energii z řas,“ vysvětluje. Jiní předpovídači se domnívají, že ropa tu zůstane, jen se bude těžit jinak. Richard Worzel zmiňuje kanadské zásoby ropy na světě ve formě ropných písků. „Přijdou na to, jak z nich tu ropu vytěžit,“ prorokuje. A také upozorňuje na nutnost snížit emise skleníkových plynů, které by měly v příštích padesáti letech zvednout průměrnou teplotu na zemi o 2° C, což by mohlo způsobit celou řadu změn. „Změny klimatu budou mít jistě důsledky na způsob, jakým žijeme. Dnes ale opravdu nevíme jaké. Klima je chaotický systém, který se nedá předvídat,“ dodává. 

Umělé orgány

Čím dál víc součástek sama sebe dokážeme vyrobit. 
Zdá se, že je jen otázkou času, kdy je poskládáme dohromady do celé umělé bytosti. Technogolema.

Vědci budou pěstovat lidské orgány v Petriho miskách

Budeme permanentně propojeni

S novými komunikačními technologiemi možná nebudeme potřebovat vůbec vycházet z domu. „Virtuální a rozšířená realita změní naše dosavadní způsoby komunikace. Počítači řízené kontaktní čočky vám promítnou obrázek jakékoliv osoby, jako by stála přímo před vámi. A počítače budou dost chytré na to, aby zaznamenaly vaše myšlenky a poslaly je druhým lidem – nastane jakási forma elektronické telepatie,“ pokračuje Richard Worzel. Roboti budou sloužit mimo jiné jako avataři těchto myšlenek předvádějící lidské emoce a řeč těl na dálku. Ji-Dong Yim, student interaktivního umění, pracuje na stavbě robotů s rukama a nohama, které umějí tančit, mávat a kývat se v souladu s uživatelovou reakcí. „Když o něčem mluvím, vím, že někdy kývu hlavou,“ říká. „Kdyby to uměl někde daleko ode mě dělat robot místo mého videav telefonu, bylo by to efektnější? Bylo by to expresivnější než videopřenos mojí tváře? To je základní otázka, kterou teď studuji,“ dodává. Roboti a počítače také převezmou velkou část lidské práce. „Zautomatizujeme lidskou myšlenku, práci budou vykonávat chytré stroje,“ říká Owen Greaves. „Stejně jako jsme zautomatizovali zemědělství, průmysl a teď služby, zautomatizujeme také práci mentální. A to umožní lidstvu přicházet s ještě lepšími nápady na zlepšení životního prostředí a našeho vlastního zdraví,“ dodává.

Nanoboti

Nanomedicína bude pomáhat léčit a žít déle 

Thomas Chang, vedoucí oddělení výzkumu umělých buněk a orgánů na lékařské fakultě McGillovy univerzity, vyvíjí náhrady krve, umělé buňky a orgány a miniaturní mašinky menší než lidský vlas, které umějí pracovat uvnitř těla.

Medicína bude všemocná

Lékaři předpovídají, že rakovina do roku 2030 úplně zmizí a genetické testy umožní individuálně namíchané léky a terapie na jakoukoliv nemoc. Genetické testování bude levné a univerzálně dostupné, takže se každý bude moci nechat vyšetřit a zjistit, jaké nemoci ho v budoucnu možná potkají a jak je léčit. Zranění nebo nemoci, na které genetická terapie nestačí, se nahradí umělými částmi těla či orgány. Při operacích budou lékaři úzce spolupracovat se stroji, které samy stanoví diagnózu a samy operaci provedou. Podle informací IBM už jejich nejnovější počítač Watson studuje medicínu, aby mohl v příštím desetiletí pomáhat lékařům s diagnostikou. V současné době jsou na světě tři nemocnice, kde již roboti pomáhají s šitím a dalšími úkony, které svedou lépe než ruka chirurga. 

Futuristé se shodují, že s takovýmto pokrokem lékařské vědy se průměrná délka života vyšplhá přes stovku. V takovém případě tu za pár desítek let ještě budeme, abychom si ověřili, jestli se jejich futuristické vize opravdu naplnily.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

Fernetová vakcína pro předškoláky už je na cestě. Školky v Praze začaly nabízet dálkové studium. Pacienti si otevírají hubu na zubaře. Čistá pravda uprostřed čisté lži.

Téma

Staří dobří jasnovidci

V roce 1931 požádal deník New York Times 7 slavných osobností, aby předpověděly, jak bude svět vypadat za 80 let – tedy cca dneska.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+