Téma

Katalog vizionářů

Nejlepším způsobem, jak předpovědět budoucnost, je vynalézt ji, říkal Alan Kay. Těmhle lidem se to povedlo. Podívejte se na ty, kdo vynalezli dnešek.

AddThis
Jeff Bezos

Jeff Bezos

Matt Hall, &&& Creative

Takhle si z merchandisingu utahují ve filmu Spaceballs, parodii na Hvězdné války

Youtube

Jeff Bezos

Když se Jeff Bezos dožil třicítky, byl za vodou. Na pozici viceprezidenta banky vydělával šestimístné cifry a před sebou měl samá pozitiva a sociální jistoty. Jenže on viděl dál. Při surfování tehdy ještě panenskou internetovou sítí zjistil, že počet jejích uživatelů roste o 2300 % za měsíc. Dal výpověď a zafinancoval start portálu s poetickým jménem Amazon. Internetové knihkupectví nebylo zdaleka prvním virtuálním obchodem. To, že hned od začátku geometricky rostlo, bylo díky Bezosově jasné představě, co lidé od obchodu chtějí – dokonalý systém vyhledávání, stručné a přesné informace o každém kusu a bezchybný zákaznický servis. Za rok se firma rozrostla z garáže a pěti lidí na hangár, sto zaměstnanců a 16 milionů obratu. Za další dva roky bylo zaměstnanců 3000 a obrat se přehoupl přes půl miliardy. Když se Jeffa v roce 1999 ptali na jeho vizi, prohlásil, že ji sice má, ale že je tak obsáhlá, že ji vlastně nedokáže nikomu vysvětlit. Ale zřejmě funguje a fungovat bude. Jen génius Bezosova typu dokáže překlopit čtení do digitálního věku tak jednoduchým strojkem, jako je Kindle. 

Steve Jobs

Guru jablečné firmy se už dávno stal legendou, a to jednak díky své genialitě a druhak kvůli schopnosti taky dojem génia budit. Nevymyslel sice ani osobní počítač, ani systém jeho ovládání ikonkami, ani mp3 přehrávač, nicméně ho navždy budeme za otce elektronických mazlíků považovat. Jeho přínos spočíval hlavně ve schopnosti vytvořit vizi a neochvějně za ní jít. Když si usmyslel, že stylus je zbytečnost, protože člověk jich má na rukou deset, poslal ho do věčných lovišť. Své vývojáře dokopal k jednoduchému vyhledávání v iTunes a přesvědčil celý svět, že tablet není pitomost, ale životní nutnost. Jeho kolegové dodnes tvrdí, že kolem sebe šířil „pole ohýbající realitu“. 

Alfred E. Kahn

Profesor ekonomie na Cornwellské univerzitě působil v 70. letech v administrativě prezidenta Cartera a byl přesvědčen, že létání nemá být výsadou pijců šampaňského, ale že jeho budoucnost je v poskytování levné dopravy co nejširší vrstvě zákazníků. V rozšíření letecké dopravy ovšem stál 40 let starý zákon, který nakazoval aerolinkám nechat si schvalovat rozhodnutí o ceně letenek vládním výborem. Jakmile byl na Kahnův popud zákon zrušen, obrátil se svět aerolinií vzhůru nohama. Nepružní mamuti jako Pan Am za pár let zkrachovali a na jejich místo se natlačili malí dopravci, kteří neslibovali cestujícím kaviár a masáž nohou, ale levnou letenku. A od té doby máme levné aerolinky.

George Lucas

Když se mladý režisér rozhodl natočit třídílnou vesmírnou operu o Luku Skykillerovi (fakt se tak měl jmenovat), nemohl si vybrat horší dobu. Filmový byznys ovládala velká studia, která o milionovém projektu nechtěla ani slyšet, neexistovaly potřebné trikové technologie a v kurzu byly spíš drsné příběhy typu Taxikář nebo Rocky a politická dramata jako Všichni prezidentovi muži. Jenže Lucas si nedal říct. Buď v záblesku vizionářství nebo z čirého zoufalství vyměnil podstatnou část svého režisérského a scenáristického honoráře za práva k merchandisingu a copyright k případným pokračováním. Oficiálové z 20th Century Fox, kteří film distribuovali, po nabídce skočili. Lucase podporovali vlastně víceméně jen proto, že se jejich šéfovi se líbil Lucasův předchozí film, Americké graffitti. Když Hvězdné války přišly v roce 1977 do kin, strhlo se peklo. Nejenže podceňovaný film vydělal jen v USA přes čtvrt miliardy, ale celých 100 milionů přiteklo Lucasovi do kapes z prodeje figurek a hraček založených na hrdinech filmu. Z Lucase jeho rozhodnutí nejenže udělalo miliardáře, ale především navždy změnilo ekonomiku filmového průmyslu. A vlastně i film jako takový.

Gordon Moore

Na to, abyste vybudovali firmu, jako je Intel, nesmíte být žádné ořezávátko. Na to, abyste ještě před jejím založením předpověděli, jakým směrem a jak rychle se bude rozvíjet, musíte být Gordon Moore. Slavný zákon, který (zhruba) praví, že výkon procesoru se každých 18 měsíců zdvojnásobí, vyslovil jeho autor v roce 1965, celé tři roky před tím, než procesory začal vyrábět. Zákon platí dodnes a navíc se jím řídí nejen vývoj polovodičů, ale v podstatě všechna odvětví moderní elektroniky – od televizí až po pevné disky. 

Russell Simmons

Koncem 70. let se začaly z Bronxu ozývat rýmy podmalované beaty. Hudební exekutivci to měli za výstřelek, který za pár měsíců odumře. Zkušenost jim říkala, že muzikant musí mít dlouhé vlasy a kytaru a ne kšiltovku a dva gramofony. Student sociologie Russell Simmons ovšem budoucnost hip-hopu viděl jinak. Dal dohromady label Rush Communication, později přejmenovaný na Def Jam. Nahnali do studia kamarády a výsledkem byl první hiphopový singl v Top 5 americké hitparády. Simmons přidal filmové studio, televizní komediální seriál, časopisy, značkové oblečení, agenturní síť a reklamní firmu. „Když jsem v roce 79 promoval první párty, lidi mi tvrdili, že hip-hop je mrtvý,“ prohlásil Simmons v jednom rozhovoru. „Dvacet let poté už jsme prodávali i hiphoperské spodní prádlo.“

AddThis
0 comments

Téma

Bacha na dobré nápady

Technologický analytik Rob Enderle důrazně varuje před riziky plynoucí z Google Glass a podobných udělátek. Člověk nemusí být bedna, aby si uvědomil, že jeřábník surfující při práci po hambatých stránkách může někomu vyklopit beton do obýváku. Nebezpečné vedlejší účinky skvělých řešení jsou často daleko rafinovanější.

Téma

Kmeny bez pokroku

Ne každý je posedlý vývojem. Jsou i takové lidské tlupy, které našly svoji nejoblíbenější chvíli v dějinách a rozhodly se v ní zůstat.

Podobné články: Téma

2018 | 1 | Spolubydlící

Spolubydlící

Z mileniálních mamánků parazitujících na rodičích už je trochu unavené klišé. Ale lidé, co sdílí byt? To je, přátelé, regulérní fenomén.

2018 | 1 | Spolubydlící

Když spolu žijou dědové

Může se zdát, že spolubydlení je doménou studentů a mladších ročníků obecně. Ale není to pravda. Ve světě existuje hned několik modelů spolubydlení, které se týká všech generací. A některé se začínají prosazovat i u nás.

2018 | 1 | Spolubydlící

Ze spolubydlení jsem měl depky

Alan Hrdlička si spolubydlením prošel před pár lety a rozhodně by ho jako životní styl nedoporučoval.
COOKIES
Google+