Téma

Kmeny bez pokroku

Ne každý je posedlý vývojem. Jsou i takové lidské tlupy, které našly svoji nejoblíbenější chvíli v dějinách a rozhodly se v ní zůstat.
AddThis

Amišové

Potomci jedné z větve anabaptistů (novokřtěnců), jejíž příslušníci dnes žijí hlavně v Kanadě a USA (nejvíce jich je v Pensylvánii, Ohiu a Indianě). Ortodoxní amišové zcela odmítají používání moderní techniky včetně elektřiny, telefonu a automobilů (používají pouze koňmi tažené vozy). Žijí v soběstačných farmářských komunitách a dodnes mluví starým dialektem švýcarské němčiny anebo nářečím, kterému se říká pensylvánská holandština. Celkem je jich něco přes čtvrt milionu. 

2013_09-co-bude-po-nas-tema_kmeny-bez-pokroku_24a

Mennonité

Následníci švýcarských anabaptistů, jejichž jedna větev žila i na Moravě (říkali si habáni). Žijí v komunitách, které pěstují řemesla a farmaří, používání moderních technologií omezují podle toho, jestli a jak tyto vynálezy podemílají rodinu a komunitu (televizi u nich nenajdete). Ortodoxní mennonité Starého řádu, konzervativci a několik dalších odnoží odmítají moderní vynálezy úplně. Celkem je mennonitů kolem milionu a žijí po celém světě. Největší komunity jsou v Indii, Kongu, USA a Kanadě.

2013_09-co-bude-po-nas-tema_kmeny-bez-pokroku_25a

Křováci

Domorodé kmeny na jihu Afriky žijí v rovnostářských společenstvích, kde se rozhoduje podle obecného usnesení, živí se sběrem a lovem a namísto obchodování si dávají dárky. Geneticky jde o nejstarší lidi na zemi.

Živí se sběrem a lovem a namísto obchodování si dávají dárky 

Hutterité

Komunita kanadských farmářů, kteří původně pocházeli z Rakouska a část své historie prožili na Moravě. Vlastní společně půdu, na které hospodaří a pěstují vše, co potřebují k soběstačnému životu. Nezavrhují veškerou moderní techniku, i když dlouho byl povolen pouze jeden telefon pro společné používání celé komunity. Dnes v jejich školách najdete sem tam i počítač.

Bruderhof 

Skupina založená v roce 1920 v Německu, dnes žijí její členové také v USA, Austrálii, Británii a Paraguayi. Žijí jako řemeslníci a farmáři, neznají soukromé vlastnictví, ale neizolují se od okolního světa a nezavrhují moderní technologie (na druhé straně jich ale ani mnoho nepoužívají). Často pracují jako dobrovolníci v nemocnicích, léčebnách a charitativních organizacích. 

Staroněmecké bratrstvo

Uzavřená skupina z Německa žijící dnes v USA, někdy se jim také říká dunkeři. Některé komunity tolerují používání věcí, jako je telefon či automobil, ortodoxní skupiny žijí ve stylu 18. století. 

Neoludité

Zastánci filozoficko-společenského směru, který poukazuje na nebezpečí moderních technologií. Tvrdí, že člověk není schopen posoudit dlouhodobý dopad určitých moderních technologií a ty jsou tím pádem snadno zneužitelné pro politické cíle destruktivní pro fungování lidské společnosti. Umírnění neoludité se omezují na publikace a přednášky, radikální členové obhajují v boji proti zhoubným technologiím i použití sabotáží a násilí (patří mezi ně například Ted „Unabomber“ Kaczynski).

AddThis
0 comments

Téma

Katalog vizionářů

Nejlepším způsobem, jak předpovědět budoucnost, je vynalézt ji, říkal Alan Kay. Těmhle lidem se to povedlo. Podívejte se na ty, kdo vynalezli dnešek.

Téma

Domečky z Lega a moředrapy

Růst měst je za posledních 50. let nejstrmější v dějinách. V roce 2050 v nich má žít 75 % světové populace. Taková expanze představuje logicky problém, ale také prostor pro inovace. Takže se mrkneme, jak budou vypadat města v budoucnosti.

Podobné články: Téma

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Strč hlavu mezi kolena

Příčin, proč se létání bojíme, je spousta. Od strachu z výšek přes klaustrofobii až po nepříjemné asociace pilně krmené médii, která se po létání vozí už od doby, co spadla vzducholoď Hindenburg.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Co vám reálně hrozí

I když jsou dnešní letadla plná bezpečnostních fíčur a vychytávek, tak v nich stejně číhá nebezpečí. Často od věcí, na které byste si ani nevzpomněli.

2017 | 7 | Strach má velká křídla

Jak vybrat sedadlo

Ještě než se vrhnete na sedačky, je dobré vědět, že existuje ideální doba k nákupu letenky. Vyhledávač levných letenek CheapAir si dal tu práci, že zanalyzoval vývoj cen u skoro tří milionů letů a zjistil, že nejlevněji se letenky prodávají 54 dní před startem. No a když už je budete kupovat takhle hezky s předstihem, tak si můžete rovnou vybrat nejlepší místo. Podle toho, co chcete nejvíc.
COOKIES
Google+