Téma

Kmeny bez pokroku

Ne každý je posedlý vývojem. Jsou i takové lidské tlupy, které našly svoji nejoblíbenější chvíli v dějinách a rozhodly se v ní zůstat.
AddThis

Amišové

Potomci jedné z větve anabaptistů (novokřtěnců), jejíž příslušníci dnes žijí hlavně v Kanadě a USA (nejvíce jich je v Pensylvánii, Ohiu a Indianě). Ortodoxní amišové zcela odmítají používání moderní techniky včetně elektřiny, telefonu a automobilů (používají pouze koňmi tažené vozy). Žijí v soběstačných farmářských komunitách a dodnes mluví starým dialektem švýcarské němčiny anebo nářečím, kterému se říká pensylvánská holandština. Celkem je jich něco přes čtvrt milionu. 

2013_09-co-bude-po-nas-tema_kmeny-bez-pokroku_24a

Mennonité

Následníci švýcarských anabaptistů, jejichž jedna větev žila i na Moravě (říkali si habáni). Žijí v komunitách, které pěstují řemesla a farmaří, používání moderních technologií omezují podle toho, jestli a jak tyto vynálezy podemílají rodinu a komunitu (televizi u nich nenajdete). Ortodoxní mennonité Starého řádu, konzervativci a několik dalších odnoží odmítají moderní vynálezy úplně. Celkem je mennonitů kolem milionu a žijí po celém světě. Největší komunity jsou v Indii, Kongu, USA a Kanadě.

2013_09-co-bude-po-nas-tema_kmeny-bez-pokroku_25a

Křováci

Domorodé kmeny na jihu Afriky žijí v rovnostářských společenstvích, kde se rozhoduje podle obecného usnesení, živí se sběrem a lovem a namísto obchodování si dávají dárky. Geneticky jde o nejstarší lidi na zemi.

Živí se sběrem a lovem a namísto obchodování si dávají dárky 

Hutterité

Komunita kanadských farmářů, kteří původně pocházeli z Rakouska a část své historie prožili na Moravě. Vlastní společně půdu, na které hospodaří a pěstují vše, co potřebují k soběstačnému životu. Nezavrhují veškerou moderní techniku, i když dlouho byl povolen pouze jeden telefon pro společné používání celé komunity. Dnes v jejich školách najdete sem tam i počítač.

Bruderhof 

Skupina založená v roce 1920 v Německu, dnes žijí její členové také v USA, Austrálii, Británii a Paraguayi. Žijí jako řemeslníci a farmáři, neznají soukromé vlastnictví, ale neizolují se od okolního světa a nezavrhují moderní technologie (na druhé straně jich ale ani mnoho nepoužívají). Často pracují jako dobrovolníci v nemocnicích, léčebnách a charitativních organizacích. 

Staroněmecké bratrstvo

Uzavřená skupina z Německa žijící dnes v USA, někdy se jim také říká dunkeři. Některé komunity tolerují používání věcí, jako je telefon či automobil, ortodoxní skupiny žijí ve stylu 18. století. 

Neoludité

Zastánci filozoficko-společenského směru, který poukazuje na nebezpečí moderních technologií. Tvrdí, že člověk není schopen posoudit dlouhodobý dopad určitých moderních technologií a ty jsou tím pádem snadno zneužitelné pro politické cíle destruktivní pro fungování lidské společnosti. Umírnění neoludité se omezují na publikace a přednášky, radikální členové obhajují v boji proti zhoubným technologiím i použití sabotáží a násilí (patří mezi ně například Ted „Unabomber“ Kaczynski).

AddThis
0 comments

Téma

Katalog vizionářů

Nejlepším způsobem, jak předpovědět budoucnost, je vynalézt ji, říkal Alan Kay. Těmhle lidem se to povedlo. Podívejte se na ty, kdo vynalezli dnešek.

Téma

Domečky z Lega a moředrapy

Růst měst je za posledních 50. let nejstrmější v dějinách. V roce 2050 v nich má žít 75 % světové populace. Taková expanze představuje logicky problém, ale také prostor pro inovace. Takže se mrkneme, jak budou vypadat města v budoucnosti.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+