Téma

Lidi, kteří budují zítřek

Je super sledovat při práci ty, kteří mění svět právě teď. Podívejte se na několik jmen, o kterých se jednou budou psát učebnice.

AddThis
Muhammad Yunus

Muhammad Yunus

Matt Hall, &&& Creative

Muhammad Yunus

Držitel Nobelovy ceny za ekonomiku, který prosazuje boj s chudobou pomocí systému mikropůjček. Svou teorii začal sám převádět v praxi, když v rodné Bangladéši půjčoval nejchudším vesničanům malé částky (v řádu desítek dolarů). Ukázalo se, že mikropůjčky stačí k nastartování drobného podnikání, přeruší zadlužování věřitelů a navíc generují i drobný zisk. Yunus přesvědčil bangladéšskou vládu k založení banky Grameen, která se specializuje na mikropůjčky, a která úspěšně pomáhá nejchudší vrstvě obyvatel.

Michael Pollan a Jamie Olivier

Dva lidi, kteří mění náš přístup k jídlu. První je publicista, který přesvědčil svět, že současný potravinový byznys obřích korporací, kdy jídlo cestuje tisíce kilometrů a dozrává pod umělým osvětlením na lodích, případně se honí prášky v drůbežárnách, je nezdravý, nepřirozený a škodlivý pro životní prostředí. Druhý se ze pozice celebritího kuchaře navezl do veřejného stravování třeba ve školách a čím dál víc se mu daří přesvědčit vlády civilizovaného světa, že je dobré dávat dětem kvalitní místní jídlo a učit je vařit. 

Deborah Estrinová

Vizionářka a propagátorka nové éry informačních sítí. Prosazuje projekty inteligentních měst, integrovaných sítí sběru a zpracování dat, internet věcí a další technologie založené na celosvětové propojenosti a spolupráci. 

Wendell Lim

Profesor biochemie na UCLA. Zabývá se biologickými procesy na buněčné úrovni a hledá způsoby, jak stejné principy využít v ostatních odvětvích lidské činnosti. Jeho obor, nazývaný syntetická biologie, je považován za jeden z nejperspektivnějších technologických oborů blízké budoucnosti. 

Elon Musk

Zakladatel platebního portálu PayPal nejenže pomohl nastartovat internetové obchodnictví, ale bokem si přivydělává jako investor a vývojář elektromobilů a průkopník komerční vesmírné dopravy. Jeho firma Tesla Motor je nejvlivnějším designérem a výrobcem automobilů na elektřinu. Jeho prototypy mají největší šanci končeně opravdu udělat z elektromobilů masovku.

Michael Grätzel

Vynálezce solárních buněk a držitel prestižní Millenium technology prize přišel na to, jak mnohonásobně zefektivnit příjem sluneční energie. Napodobil způsob, jak se světlem pracují rostliny při fotosyntéze, a energie, kterou je takhle schopný získat, je mnohem levnější než energie získaná z tradičních fotovoltaických článků. Díky Grätzelovi se jednou možná obejdeme bez elektráren, protože vám energii budou vyrábět třeba obyčejná domovní okna. 

Gregg Zehr

Člověk, který pro Amazon vymyslel funkční e-knihy, a vyřešil tak problém spousty domácností, kam dát velkou knihovnu. Díky práci tohohle chlapíka a jeho týmu se změnil a demokratizoval knižní byznys a už dnes ušetřily miliony tun papíru.

AddThis
0 comments

Téma

Staří dobří jasnovidci

V roce 1931 požádal deník New York Times 7 slavných osobností, aby předpověděly, jak bude svět vypadat za 80 let – tedy cca dneska.

Téma

Obří mozek nestačí

Stát se ikonou, která popostrčí svět o krůček dál k budoucnosti, není žádná sranda. Historie je plná titánů vědy, umění a techniky, o kterých se neví ani zbla.

Podobné články: Téma

2018 | 7 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 7 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 7 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+