Téma

Lidi, kteří budují zítřek

Je super sledovat při práci ty, kteří mění svět právě teď. Podívejte se na několik jmen, o kterých se jednou budou psát učebnice.

AddThis
Muhammad Yunus

Muhammad Yunus

Matt Hall, &&& Creative

Muhammad Yunus

Držitel Nobelovy ceny za ekonomiku, který prosazuje boj s chudobou pomocí systému mikropůjček. Svou teorii začal sám převádět v praxi, když v rodné Bangladéši půjčoval nejchudším vesničanům malé částky (v řádu desítek dolarů). Ukázalo se, že mikropůjčky stačí k nastartování drobného podnikání, přeruší zadlužování věřitelů a navíc generují i drobný zisk. Yunus přesvědčil bangladéšskou vládu k založení banky Grameen, která se specializuje na mikropůjčky, a která úspěšně pomáhá nejchudší vrstvě obyvatel.

Michael Pollan a Jamie Olivier

Dva lidi, kteří mění náš přístup k jídlu. První je publicista, který přesvědčil svět, že současný potravinový byznys obřích korporací, kdy jídlo cestuje tisíce kilometrů a dozrává pod umělým osvětlením na lodích, případně se honí prášky v drůbežárnách, je nezdravý, nepřirozený a škodlivý pro životní prostředí. Druhý se ze pozice celebritího kuchaře navezl do veřejného stravování třeba ve školách a čím dál víc se mu daří přesvědčit vlády civilizovaného světa, že je dobré dávat dětem kvalitní místní jídlo a učit je vařit. 

Deborah Estrinová

Vizionářka a propagátorka nové éry informačních sítí. Prosazuje projekty inteligentních měst, integrovaných sítí sběru a zpracování dat, internet věcí a další technologie založené na celosvětové propojenosti a spolupráci. 

Wendell Lim

Profesor biochemie na UCLA. Zabývá se biologickými procesy na buněčné úrovni a hledá způsoby, jak stejné principy využít v ostatních odvětvích lidské činnosti. Jeho obor, nazývaný syntetická biologie, je považován za jeden z nejperspektivnějších technologických oborů blízké budoucnosti. 

Elon Musk

Zakladatel platebního portálu PayPal nejenže pomohl nastartovat internetové obchodnictví, ale bokem si přivydělává jako investor a vývojář elektromobilů a průkopník komerční vesmírné dopravy. Jeho firma Tesla Motor je nejvlivnějším designérem a výrobcem automobilů na elektřinu. Jeho prototypy mají největší šanci končeně opravdu udělat z elektromobilů masovku.

Michael Grätzel

Vynálezce solárních buněk a držitel prestižní Millenium technology prize přišel na to, jak mnohonásobně zefektivnit příjem sluneční energie. Napodobil způsob, jak se světlem pracují rostliny při fotosyntéze, a energie, kterou je takhle schopný získat, je mnohem levnější než energie získaná z tradičních fotovoltaických článků. Díky Grätzelovi se jednou možná obejdeme bez elektráren, protože vám energii budou vyrábět třeba obyčejná domovní okna. 

Gregg Zehr

Člověk, který pro Amazon vymyslel funkční e-knihy, a vyřešil tak problém spousty domácností, kam dát velkou knihovnu. Díky práci tohohle chlapíka a jeho týmu se změnil a demokratizoval knižní byznys a už dnes ušetřily miliony tun papíru.

AddThis
0 comments

Téma

Staří dobří jasnovidci

V roce 1931 požádal deník New York Times 7 slavných osobností, aby předpověděly, jak bude svět vypadat za 80 let – tedy cca dneska.

Téma

Obří mozek nestačí

Stát se ikonou, která popostrčí svět o krůček dál k budoucnosti, není žádná sranda. Historie je plná titánů vědy, umění a techniky, o kterých se neví ani zbla.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+