Téma

Obří mozek nestačí

Stát se ikonou, která popostrčí svět o krůček dál k budoucnosti, není žádná sranda. Historie je plná titánů vědy, umění a techniky, o kterých se neví ani zbla.
AddThis

Málokdo z nás například zbystří, když se vysloví jméno Henry Cavendish. Přitom tenhle britský vědec a filozof konce 18. století v osamění své domácí laboratoře vynalezl, vyzkoumal a předpověděl věci, které často předběhly světovou vědu o staletí. Izoloval vodík, objevil zákon o zachování energie, Ohmův zákon, popsal princip elektrické vodivosti, předpověděl myšlenky, kterými se později proslavili velikáni jako Darwin a Kelvin. Popsal vlastnosti vzácných plynů, z nichž některé byly objeveny až v šedesátých letech 20. století. Psal pojednání o složení hmoty i o atmosférických jevech. Pomocí podivného mechanického zařízení ve svém obývacím pokoji dokonce dokázal zvážit zeměkouli a jeho výsledek dokázaly dnešní superpřístroje opravit o pouhé jedno procento. Proč se o panu Cavendishovi neučí na všech školách světa? Protože to byl podivín, který se k smrti bál lidí. Odmítal přednášet a publikovat, nechtěl se účastnit seminářů a jeho vlastní služebná s ním musela komunikovat písemně. 

Henry Cavendish

1731–1810


Vymyslel skoro všechno, co se pak prosadilo v 19. století. Ale nikdo o tom nevěděl. 

Aby se z člověka stal vizionář, je třeba mít zajímavě rozcuchané háro jako Einstein.

James Hutton

1726–1797


Kdyby si někdo přečetl jeho supernudné dílo, mohl být zakladatelem moderní geologie. Nikdo to neudělal.

Podobných případů najdete v historii lidského pokroku nespočet. Přelomové čtyřdílné pojednání Teorie Země, ve kterém James Hutton položil základy moderní geologie, nikdo nikdy nepřečetl, protože je neskutečně nudné (čtvrtý díl dokonce dodnes nebyl vydán). Objevitel supernov, neutronových hvězd a kosmického záření Fritz Zwicky byl tiše ignorován, protože byl nesnesitelný hulvát a nikdo ho neměl rád. Rosalinda Franklinová, bez jejíhož přispění by Crick a Watson nikdy nespatřili dvoušroubovici DNA, se nedočkala uznání, protože byla žena a ty v 50. letech nesměly ani obědvat v univerzitní jídelně. Dokonce i veliký Darwin měl namále, když mu vydavatel vrátil rukopis knihy O původu druhů s poznámkou, že má radši napsat něco o holubech. 

Aby se z člověka stal vizionář a tahoun světového pokroku, nestačí být génius. Musí být zároveň ve správný moment na správném místě se správným nápadem, mít šikovného agenta, vlivné kamarády a k tomu všemu ještě něco navíc. Třeba zajímavě rozcuchané háro jako Einstein, schopnost vtipně urážet své oponenty jako šéf RyanAiru Michael O’Leary, popřípadě umět vyprudit své zaměstnance do nepříčetna a z jejich zuřivosti vytáhnout převratnou technologickou ideu jako Steve Jobs. Prosazovat pokrok totiž není vůbec jednoduché, ba zdá se, že se lidé čemukoliv novému zarytě brání. Na jedné straně je trocha nedůvěry na místě. Kdybychom nechali každého hejhulu, aby si realizoval své fantazie, tak bychom se možná procházeli po ulicích ve skafandrech s tykadly a dlabali amarouny. Na druhé straně by možná stačila trochu větší důvěra v ty správné lidi a už bychom dávno nezamořovali atmosféru čoudem ze sto let starých spalovacích motorů, o prázdninách bychom mohli létat na Mars a na Letné by stála Kaplického knihovna.

AddThis
0 comments

Téma

Lidi, kteří budují zítřek

Je super sledovat při práci ty, kteří mění svět právě teď. Podívejte se na několik jmen, o kterých se jednou budou psát učebnice.

Téma

Vizionáři se průzkumy trhu neřídí

Petr Koubský rozumí technologiím, zakládal Softwarové noviny a časopis Inside. Je několikanásobnou Osobností roku české informatiky. Jestli by někdo mohl mít představu, jak se vede dnešním vizionářům, tak on.

Podobné články: Téma

2018 | 7 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 7 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 7 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+