Zoom

Co dělat, abyste byli nekonečně bohatí?

Ano, existují lidé, kteří disponují víceméně nekonečným bohatstvím. Jejich světem se zabývají manželé Monique a Michel Pinçonovi. Napsali o nich hodně knih, z nichž se může zdát, že být bohatý musí být pěkná fuška.
AddThis

SPRÁVNĚ SE NARODIT

Do nejbohatších vrstev se nedostanete tak, že si za rodiče vyberete někoho, kdo má našpórovaných pár milionů z privatizace obecního JZD. Elity se rekrutují zásadně z několika set prastarých rodin. Jejich přímý ekonomický vliv sice skončil v 19. století, kdy opratě ekonomiky přebrali nastupující velkopodnikatelé, bankéři a majitelé továren, nicméně právě noví bohatí s oblibou okrášlili své nové vysoké postavení nějakým tím šlechtickým titulem. Ten se sice dal koupit, ale daleko cennější bylo propojit svou famílii se šlechtickou vrstvou sňatkem. Vytvořila se tak společnost dynastií, které jsou pevně zakotvené ve financích, bankovnictví, těžebním a velkém průmyslu a zároveň jsou propojeny příbuzenskými vztahy. 

Hiltonovci. Taková normální zazobaná rodinka.Hiltonovci. Taková normální zazobaná rodinka.Profimedia

BYDLET NA SPRÁVNÉ ADRESE

K bontonu člověka z nejvyšší společnosti patří vlastnit několik nemovitostí. Hlavní adresu musíte mít v exkluzivní čtvrti úctu budícího města – Londýna, New Yorku, Tokia, Bernu, Paříže a podobně. Jedna luxusní paluša ale nestačí. Musíte kromě ní také disponovat starobylým zámkem na venkově, mít apartmá v New Yorku, letní bydlení v Arcachonu nebo Saint‑Tropez a zimní chajdu ve Švýcarech nebo Tyrolách. „Pokud by tito lidé měli jen jeden dům, deklasovalo by je to. Množství nemovitostí prezentuje vládu nad prostorem, zatímco starobylost sídel symbolizuje moc nad časem,“ píšou Pinçonovi. 

SPOLEČENSKY SE ČINIT

Bohatí sice nechodí do práce, to ale neznamená, že celý den jen tak sedí a popíjejí Châteauneuf-du-Pape. Denní program mají zaplněný až po okraj udržováním  společenských vztahů. „Bohatý člověk nemůže zůstat osamocený,“ podotýkají Pinçonovi. „Aby mohlo ekonomické bohatství přetrvávat, musí být legitimizováno bohatstvím sociálním.“ V praxi to znamená, že se všichni navzájem někam zvou, a když nikoho nezvou, jsou právě zváni. Jejich životy zaplňují společenské snídaně, obědy, čaje o páté, večeře, kulturní akce, recepce, dostihy, golfové turnaje, premiéry oper, vernisáže a aukce. Když zrovna máte večer volné okénko, nesednete k televizi, ale jdete do klubu. Kluby jsou původně vynálezem anglické šlechty, která v nich našla útočiště před plebejskými zbohatlíky, kteří jim začali lézt do oblíbených podniků. Do klubu se dostanete pouze na doporučení několika zasloužilých členů, takže tu jste dozajista mezi svými. Ať jste kde jste, musíte neustále pracovat na poznávání sobě rovných a na udržování vzájemných, velmi diskrétních styků.

180 000 USD

VYDĚLÁ ROČNĚ NEJLÉPE PLACENÁ CHŮVA NA SVĚTĚ

BÝT SLUŠNĚ VYCEPOVANÝ

Pohybovat se v nejvyšších sférách společnosti je něco jako provazochodectví. Vy se můžete večer sebrat a skočit si na jedno v županu a pantoflích. Na koktejlové párty si špatně zavážete kravatu a potáhne se to s vámi několik let. A co je horší, potáhne se to zároveň s vaší rodinou, která nedokáže vychovat své potomky. Výchově a vzdělávání dětí se tedy věnuje obrovská pozornost. Základem je plynulá mluva v několika jazycích. Francouzské rody si proto najímají profesio-nální chůvy z Británie, anglické a americké rody zase Francouzky. Exkluzivní chůvy mají své vlastní spolky, takže najmout si tu správnou znamená, že váš capart si začne vytvářet konexe už na pískovišti. A za to se platí. Nejdražší chůva na světě bydlí v New Yorku. Ročně bere 180 000 dolarů a zaměstnavatelé za ni platí i nájem bytu u Central Parku (3000 měsíčně). Chůva ovšem mluví několika jazyky včetně čínštiny, umí řídit jachtu, ošetřovat koně a vést uměleckou galerii. 

Těžká práce dědičkyTěžká práce dědičkyProfimedia

MÍT SPRÁVNÉ ŠKOLY

Na vztazích ze škol funguje v podstatě celá struktura nejbohatší společnosti. Když máte svou fotku v ročence švýcarského lycea Le Rosey, můžete se po zbytek života spolehnout na to, že vám kamarádi rádi s čímkoliv zatlačí. Síť kamarádšoftů ale není jediné, co si z prestižní školy odnesete. První samozřejmostí je výuka v několika jazycích a kromě přípravy na univerzitu se zde klade obrovský důraz na etiketu a společenskou zběhlost. Umění chovat se nenuceně, ale zároveň podle nejpřísnějších společenských pravidel se do mladých aristokratů vtlouká odmalička. Pro absolventku švýcarského institutu je nemyslitelné, že by na první pohled nedokázala poznat značku porcelánového šálku nebo nedovedla zasvěceně konverzovat o klasické hudbě. Studenti zase věnují spoustu času a úsilí sportu, především pólu (tomu, jak se při něm jezdí na koních a mlátí se kolem sebe palicemi), golfu, tenisu a honění zvěře. Všichni se potom musí dokonale orientovat v umění. Sbírání obrazů, soch, porcelánu a starožitností je regulérní nutnost. Podle kvality vaší sbírky vás budou hodnotit hosté, kteří do vaší vily přijedou na návštěvu.

Rachejtle jedna bohatáRachejtle jedna bohatáProfimedia

SPRÁVNĚ SE OŽENIT A PROVDAT

Počet rodin, které k sobě společensky pasují, je čím dál tím menší. V roce 1934 odhadoval sociolog Eduard Daladier, že francouzská politika a hospodářství jsou ovládány asi dvěma sty rodinných klanů. Do konce 20. století jich přežilo pouze asi dvanáct. Zbylé „vymřely po meči“ a rozptýlily se mezi nové členy bohatých vrstev. Proto se navazování vztahů a budoucích manželství odehrává v nenápadně, ale  přísně kontrolovaných prostředích letních vil u moře, popřípadě přímo ve školách. Vysoké školné a přísný výběr studentů školy zavádí mimo jiné i proto, aby budoucí vůdcové světa neměli možnost zamilovat se do někoho nesprávného. „Na vysokoškolské úrovni,“ píše Charles Wright Mills, „se exkluzivní školy stávají složkami sňatkového trhu.“

UMĚT DÁT SVÉ BOHATSTVÍ NAJEVO

Pozici ve světě nejbohatších vám nezajistí jen rodokmen délky Jiráskových sebraných spisů. Musíte taky umět dát světu vědět, co jste zač. V knihách manželů Pinçonových se o rozmařilém chování zazobaných vrstev dočtete spoustu zajímavých drbů. Například to, že hotely, které se na jejich ubytování specializují, disponují pečlivě vedenými a velmi často aktualizovanými katalogy osobních preferencí, zálib a fobií každého privilegovaného hosta. Když k nim příslušný štamgast zamíří, musí si být hoteliér jist, že bude ubytován v pokoji, kde budou mít tapety ten správný barevný odstín, kde bude nevyčerpatelná zásoba oblíbeného alkoholu a ve vázách patřičná odrůda orchidejí. Hotely také musí být připraveny splnit jakékoliv hostovo přání. Na horách musí mít k dispozici dostatečný počet helikoptér (bohatí lidé nedůvěřují vlekům ani lanovkám), přímořské resorty mají hektary soukromých pláží a naprostou nezbytností jsou privátní krejčí, šperkaři a michelinsky ohvězdičkovaní šéfkuchaři. V hotelech tráví bohatí lidé spoustu času. Už jen proto, že pobyt znamená úsporu na platu domácího služebnictva a každé ušetřené euro se v dnešní nejisté době počítá.

94%

NEJVĚTŠÍCH BOHÁČŮ NA SVĚTĚ JSOU MUŽI. 

V PRŮMĚRU MAJÍ 58 LET.


Pouze 3 % nejbohatších jsou mladší 40 let.

Většina se narodila v dekádě po II. světové válce.

Bydlí v deseti zemích, nejvíce je jich v USA (17 %).

Vystudovali obor finančnictví (63 %).

dvě třetiny z nich se finančnictví a obchodu věnují i profesně.

 

2%

ZE VŠECH BOHÁČŮ JSOU ŠÉFOVÉ ORGANIZOVANÉHO ZLOČINU.

Nejexkluzivnější kluby

Skull and Bones (USA) 

Klub na prestižní Yale University. Ročně přijme 15 členů, dohromady jich je kolem osmi set. Členové jsou američtí prezidenti, mediální magnáti a ředitelé CIA.


BEEFSTEAK Club (UK)

Má pouze 24 členů a na přijetí musel několik let čekat i král Jiří IV. Oficiálně se tu nedělá nic jiného, než že se pojídají steaky. 


Bilderberg Club

130 členů z nejvlivnějších kruhů z celého světa. Na své schůzky nikoho nepouští a konspirátoři jim to nemohou odpustit. 


Bohemian Club

Několik set členů se každé léto schází a tři týdny kempuje v luxusním uzavřeném resortu Bohemian Grove poblíž San Franciska. Co tam dělají, nikdo neví, protože nečlenové (a ženy) mají vstup zakázán.

AddThis
0 comments

Kácíme modly

Muži jsou ze Země a ženy taky

Proč muži neumí naslouchat a ženy číst v mapách. Ženy jsou z Venuše a muži z Marsu. Vztahy jsou zlatým dolem pro všechny pseudopsychology a přednášeče líbivých alternativ.

Letem světem

První černoch v goretexu

Nevěřte afrikanofilům, když říkají, že Afrika není především chudoba, etnické konflikty a AIDS. Je. Na druhou stranu jen úplný ignorant si nevšimne zrychlujícího se tempa, s jakým se tento kontinent zvedá od socioekonomického dna. Nemluvě samozřejmě o fantastické přírodě kolem. A v Keni můžete zažít všechny možné tváře současné Afriky relativně jednoduše a bezpečně.

Podobné články: Zoom

2018 | 10 | Holky & koně

Podfuky na kickstarterech

Crowdfunding neboli kolektivní financování patří k tomu nejlepšímu, co se na internetech objevilo. Na rozdíl od jiných super nápadů, jako je třeba teledildonika, totiž fakt funguje. Ne ale vždycky. Anebo funguje, ale jenom proto, že si někdo ze svých příznivců udělal dobrý den.

2018 | 9 | Země All Inclusive

Mistrem světa snadno a rychle

Chcete se stát sportovní celebritou, ale netoužíte cedit pot a krev při tréninku? Není problém. Stačí si vybrat dostatečně obskurní sport, ve kterém nepanuje moc velká konkurence, a cesta za vavříny je otevřená.

2018 | 8 | Chodiči

Už víme, co na tom upíři mají

Hraběnka Bathoryová se podle pověstí koupávala v krvi mladých panen s nadějí na obnovení mládí a krásy. Na první pohled je to projev psychopatie. Na ten druhý to začíná vypadat, že Čachtická paní předběhla dobu a mladá krev může opravdu prodlužovat mládí.
Google+