Pavlač Emila Hakla

AddThis

Lednová bajka

Hodnocení celku podle jednotlivců je hrubá chyba. Ale nemůžu si pomoct – pokaždé, když jsem v Berlíně (Berlín ovšem není Německo, to je ostrov plující svým vlastním prostorem, bájná Laputa) a zabloudím, ptám se prachbídnou němčinou na cestu nějaké babky (babek se nebojím – minimální riziko konfrontace). Ony mi to vždy přeochotně vysvětlí, na závěr se usmějí, já též násilím vycením klafáky neuvyklé se usmívat v MHD, a dojedu, kam chci. Mluvím o přibližně čtyřiceti případech, v Berlíně bloudím vždy.

Ti, které jsem tam potkal (včetně babek), prokazatelně líp akcelerují, akcentují, akceptují a tolerují, pokud se se mnou tedy baví.

Z druhé strany moje nevlastní babka vzpomínala na Němce z doby svého mládí jinak. Možná proto, že se nikdy žádného na nic neptala – šlo o vojáky, co bydleli v buštěhradském zámku (v tom stejném, z něhož chtěl David Rath udělat Karlštejn 2). Každý, kdo šel kolem budovy, musel povinně smeknout. Tenkrát bych sichr nepřežil, poněvadž nesnáším na hlavě čepici.

Co dodat – konglomerát šestnácti zemí, zvaný domácími „Bund“, se prostě do sloupku nevejde. Kdo se chce o Berlíně a tak trochu i o Bundu dozvědět víc, nechť si vyklepá www.martinreiner.cz/katalog-40, blog brněnského nakladatele, kam píše Dora Kaprálová a Dora Kaprálová II. Obě vám naštěbetají několik tun historek, protože tam bydlí.

Kdysi dávno jsme byli stejná země – Svatá říše římská, kam vedle půlky Evropy patřilo hafo knížectví, hrabství a vévodství. Pak se to nějak porouchalo a od té doby jsme sousedi. Zdědili jsme tedy i sousedské vztahy, které jsou, jaké bývají. Je však třeba si uvědomit, že se z naší strany zakládají na bajce, v níž chtěla akvarijní rybka zápasit se žralokem. Dopadlo to, jak muselo – vůbec si jí nevšiml. Od té chvíle z toho má ta čudla problém a plošně se posmívá žralokům.

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

George Clooney se ukázal na veřejnosti bez podprsenky a další kecy, lži a zprávy z domova.

Téma

Podle mě jsou daleko větší puntičkáři Češi

Goethe Institut je kulturní zařízení, které po celém světě reprezentuje Německo. Zaštiťuje mezinárodní kulturní spolupráci a podporuje výuku a studium němčiny. Přeptat se na česko--německé záležitosti právě tady je tedy celkem logická volba. Odpovědí se ujal přímo ředitel pražského Goethe Institutu Heinrich Blömeke.

Podobné články: Pavlač

2016 | 10 | Instantní strach

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 9 | Teenageři 2.0

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 7 | Dovolená na kanapi

Pro většinu lidí je domov

Emil Hakl se má. Na dovolené je totiž pořád...
Google+