Téma

Du bist ein Fischkopf

O každém z německých států a státečků se v Německu říkají ošklivé věci. Pro začátek bude stačit přehled základních stereotypů o těch nejznámějších.

AddThis

Bavorsko

Ostatní Němci vidí Bavoráky jako řepáky, farmáře a pivní strejce. Jim samotným to moc nevadí, protože tradičně patří k nejbohatším německým regionům. To zbytek národa ještě víc dráždí a vede k masové výrobě vtipů o „hloupých Bavorácích“ (Bavoráci si tytéž vtipy vypráví o hloupých Frísích). Zvlášť oblíbenou figurou býval bavorský premiér Edmund Stoiber, proslulý nekonečnými projevy.

Porúří

Středoněmecký region v okolí řeky Rúr je průmyslová, hustě osídlená oblast srovnatelná přibližně s Ostravskem (těžilo se tu uhlí a zpracovávalo železo). Mluví se tu zvláštním dialektem, kvůli kterému sousedi považují Ruhris za přisprostlé dělňasy, kteří lemtají pivo a zakusují ho uhlím.

Porýní

Lidé z jiných spolkových zemí považují obyvatele Porýní za trochu pomalé, ale dobrosrdečné hédonisty, kteří nadevše milují Gemütlichkeit (pohodičku s hromadou jídla a pití). Kdo je chce poznat, měl by navštívit karneval v Kolíně nad Rýnem. Za tím v Riu sice zaostává co do počtu spoře oblečených krasavic, zato je podstatně blíž.

Švábsko

Švábové žijí hlavně ve státě  Baden--Württemberg a jsou to němečtí Skotové. Skotové ale  škudlilství vynahrazují sexy krojem a pitím whisky. Švábové žádnou cool vlastnost nemají. Vyprávějí se legendy o jejich posedlosti pravidly a zákony – od nočního klidu po důslednou recyklaci veškerého myslitelného odpadu. Když ve Švábsku projede městem sanitka se sirénou, obdrží nemocnice několik kontrolních telefonátů, jestli opravdu jela k naléhavému případu.

Sasko

Sasové jsou v Německu proslulí svým dialektem, ze kterého si ostatní dělají legraci. Hlavně bývalé státy západního Německa (Wessies) ho dodnes považují za oficiální řeč východních Němců (Ossies).

Braniborsko

Wessies je považují za typické Ossies, navíc Ossies z buranova, co nosí divné účesy a neumějí se oblékat.

Prusko

Prusové jsou dnes skoro zaniklá skupina. Za zmínku ale určitě stojí, zvlášť proto, že se k nim pojí snad všechny stereotypy připisované Němcům obecně – spořádanost, zupáctví a posedlost armádou. Po II. světové válce připadla převážná část Pruska Polsku, kterému zase sebrali území Rusové. Prusové byli přestěhováni do zbývajících částí Německa, kde je nepřijali právě vřele (zvlášť Bavoráci je nesnášejí dodnes) a už jen z pudu sebezáchovy se museli asimilovat.

Sársko

Obyvatelé nejmenšího německého státu by byli vděční za nějaký ten stereotyp, ale žádný se k nim nepojí, protože je nikdo nebere vážně.

Berlín

Berlín má zvláštní postavení kvůli rozdělení po II. světové válce, kdy půlku ovládali Rusové a půlka (Západní Berlín) byla autonomním územím spravovaným Francií, Anglií a USA. V očích Němců je Berlín nekonečně cool a jeho obyvatelé požívají pověsti týpků s ostře proříznutou kušnou (Berliner Schnauze).

Hamburk a německý sever

Hamburk má stejně jako Berlín a Brémy status městského státu a jeho obyvatelé jsou na to patřičně pyšní (a neustále připomínají, že Berlíňané jsou proti nim máčky). Ostatní je považují za odtažité náfuky a říkají jim rybí hlavy (Fischkopf). Stejně jako dalším seveřanům je jim vyčítáno, že se moc zhlíží ve všem britském, potažmo skandinávském.

AddThis
0 comments

Téma

Mai

Karel Hynek Mácha vám možná připadá jako český národní básník, ale ve skutečnosti psal svoje první verše německy. Kdyby se toho držel, nýmand, mohli jsme mít dneska rodáka slavnějšího než Kafku. A takhle by vypadal Máj v Němčině, tak čtěte.

Čumenda

Život bez slunce

Kiruna leží za polárním kruhem. Je tam půl roku den a pak půl roku noc. Martin von Krogh nechtěl fotit za dne, protože to je pro fotografa moc velká brnkačka. A tak vyfotil život ve městě bez světla...

Podobné články: Téma

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Kdo nerýpe, není Čech

Když byl v Parlamentu České republiky v roce 2001 projednáván „zahrádkářský zákon“, vystoupil v rozpravě Jiří Payne a zavzpomínal, jak provázel po republice návštěvu z USA a cestou projížděli kolem zahrádkářské kolonie. Hosta to zaujalo a ptal se, zda u nás mnoho lidí žije v takových slumech. Nedovedl prý pochopit, že pidipozemky se sflikovanými boudami nejsou sídliště živořících chuďasů, ale výsledek národní posedlosti stěhovat se o víkendech do zahrádkářských kolonií, rýpat se v zemi a na pěti čtverečních metrech pěstovat zeleninu.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Osobní ráj na dvaceti metrech čtverečních

David Macháč si zahrádky a zahrádkáře zvolil za téma svých fotografií náhodou. Nakonec se z jednorázového cyklu stalo dlouhodobé téma, které mu vloni vyneslo nominaci na Czech Press Photo.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Druhy zahrádkářů

Zahrádka je obrazem duše svého majitele, a protože je každý zahrádkář unikát, nenajdete dvě stejné ani v té největší kolonii. Pár základních druhů zahrádek a zahrádkářů se ale vysledovat dá.
COOKIES
Google+