Téma

Fenomén Hitler

Nejslavnějším Němcem ze všech je bohužel dodnes uřvaný masový vrah. Hysterický pidimužík s knírkem vzbuzuje lecjaké asociace, přičemž asi nejtěžší je představit si ho jako člověka, který málem ovládl planetu.

AddThis

Adolf je podivná, děsivá a zároveň směšná figura světové historie. A proto taky neuvěřitelný popkulturní fenomén. Stal se jím vlastně hned poté, co vylezl ve 20. letech z lochu a začal se montovat do politiky. Už před válkou se o něm psaly divadelní hry, za války se objevil v nesčetných komiksech (Captain America mu dal do zubů hned v prvním čísle), filmech (zvlášť geniálně ho pojal Charlie Chaplin v Diktátorovi) a kreslených groteskách (kde ho pravidelně masil Kačer Donald a Bugs Bunny). 

 

Měřeno Hitlerem

Úplně jiný rozměr ale dostal fenomén Adolf dnes. Nejenže v Německu a celé Evropě slaví velký úspěch kniha Už je tady zas, popisující svět očima Hitlera, který se probudil v 21. století. S nástupem internetu je knírkatý psychopat prakticky všudypřítomný. Už v roce 1990 (tedy v internetovém pravěku) formuloval americký publicista a právník Michael Godwin slavný teorém, který tvrdí, že s narůstající délkou internetové diskuze přímo úměrně narůstá i pravděpodobnost, že někdo někoho přirovná k Hitlerovi. Kdo občas do diskuzí zabrousí, ví, že pan Godwin měl pravdu. Dnes už navíc platnost jeho zákona přesáhla i hranice virtuálního světa a přirovnávání oponentů k Hitlerovi se stalo skoro každodenní mediální realitou.

Podle archivů portálu justlikehitler byl už k Adolfovi přirovnán třeba: 

 • Usáma bin Ládin (G. W. Bushem)
 • G. W. Bush  (Usámou bin Ládinem)
 • Venezuelský prezident Hugo Chávez (ministrem obrany USA Donaldem Rumsfeldem) 
 • Ministr obrany USA Donald Rumsfeld (venezuelským prezidentem Hugo Chávezem)
 • Charles Darwin (přívrženci kreacionismu)
 • Walt Disney (scénáristou Johnem  Powersem)
 • Ježíš (televizním komentátorem Glennem Beckem)
 • Americký senátor John McCain (Madonnou)
 • Lidi, kteří nemají rádi Kanye Westa (Kanye Westem)
 • Angela Merkelová (tureckým bulvárním plátkem Vakit)
 • Barack Obama (odpůrci jeho zdravotnické reformy)
 • Vladimir Putin (Zbigniewem Brzezinskim)
 • A samozřejmě kocour Leonard (svým páníčkem a autorem stránky catshatlooklikehitler.com) 

Der Fuehrer’s Face

Propagandistický animák od Disneyho, ve kterém Kačer Donald čte Mein Kampf, pracuje v továrně na granáty a zdviženým křídlem zdraví kapelu, kde hraje Goebbels na trombon a Göring na pikolu.

 

To Be Or Not to Be

Film o dvojníkovi Adolfa Hitlera, který pomáhá lidem uprchnout z Polska do Anglie. Původní verzi natočil Ernst Lubitsch v roce 1942, novější z roku 1982 má na svědomí Mel Brooks. Do dějin popkultury se Brooksova předělávka zapsala díky scéně, kdy Adolf rapuje o tom, jak je super si založit naci stranu.

 

Mr. Hilter

Skeč Monty Pythonů založený na premise, že Hitler a jeho kumpáni smrt jen nahráli a ukrytí v sommersetském penzionu spřádají plány na opětovné převzetí světovlády. Dickie Hilter, Reg Bimmler a Ron Vibbentrop jsou ale neustále vyrušováni šťouralem panem Johnsonem, který je upozorňuje, že svůj výlet do Bidefordu nemohou plánovat nad mapou Stalingradu.

 

Hotýlek – The Germans

Montypython John Cleese se k roli Hitlera vrátil v sóloprojektu Hotýlek. Majitel penzionu Basil Fawlty se bojí, aby nikdo neurazil jeho hosty z Německa. Pak mu ale na hlavu spadne vycpaný los, přeskočí mu a napochoduje před hosty s adolfovským knírem a coby specialitu podniku prezentuje humra Goebbels a omeletu Göring.

Heil Honey, I’m Home

Sitcom, který bůhvíkdo vypustil v 90. letech na kanál Galaxy. Zápletka byla vystavěná na tom, že Adolf a Eva Braunová žijí coby manželé vedle Arnyho a Rosy Goldensteinových. Před dvaceti lety něco takového diváci nevydýchali, jedinou odvysílanou epizodu si ale najděte na webu.

 

Producenti

Dva podvodníčci chtějí vydělat na tom, že natočí nejhorší muzikál na světě, který okamžitě propadne. K jejich hrůze se píseň Springtime for Hitler stane hitem. Najděte si ji na Youtube a uvidíte proč.

Futurama, Family Guy, South Park atd.

Adolf si střihl nejedno cameo v kreslených seriálech. Za zmínku stojí třeba Cartmanův halloweenský kostým. První místo ale patří povzdechnutí profesora Farnswortha z Futuramy: „Každý chce uchovat Hitlerův mozek, ale když ho člověk implantuje lidožravému žralokovi, hned je to špatně.“

Hitler reaguje na...

Nekonečná řada youtube klipů spočívající v titulkování scény filmu „Pád třetí říše“. Ve snímku samotném Hitler běsní nad prohranou válkou, v adaptovaných verzích se rozčiluje nad výpadkem Twitteru, poslední epizodou seriálu Lost nebo nad tím, že Youtube odstraňuje videa série „Hitler reaguje na...“ Jedním z největších fanoušků série je režisér Pádu Oliver Hirschbiegel. Šťastnější by prý mohl být jen v případě, že by z každého klonu pobíral tantiémy.

AddThis
2 comments
FilipGregor
FilipGregor

připojím ještě citát Umberta Eca - "Za svůj výrok, v němž jsem pana Berlusconiho přirovnal k Hitlerovi, se omlouvám, byl pomýlený a nepravdivý. Hitler byl totiž monogamní."

JakubSuda
JakubSuda

Hehe, dík za tip. Knihu, Už je tady zas, jsem si právě objednal.

Téma

Německo neexistuje

Starý fór praví, že Německo nevzniklo jako národ, ale jako hádka. Máme sice tendence vnímat ho jako do latě srovnaný stát, kde všechno zařezává a lícuje, ale ve skutečnosti je to úplně jinak.

Téma

Němcožrouti

V Česku je spousta lidí, kteří v Německu žijí či žili, mají ho rádi a umějí o tom vyprávět. Zeptali jsme se jich na pár otázek a jejich odpovědi poskládali k sobě. Společně toho říkají nejvíc.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+