Téma

Fetiš jménem Berlín

Berlín je město pro lidi mezi 18 a 35, ideálně single a s uměleckými ambicemi. Hlavně minimal techno DJ’s a designérky by se neměli zdržovat jinde. Základem je vlastnit počítač s jabkem a kolo. Pak zapadnete a bude vám tam krásně.
AddThis

Město s medvědem neodolatelně svádí k tomu, nastrkat ho do jasných krabiček klišé a stereo­typů. Jenže ať na něj těch klišé a stereotypů navlečete tolik chcete, stejně z toho vypadne pestrá skládanka. Která se navíc pořád mění, jako když točíte kaleidoskopem. Taky proto se říká, že Paříž je vždycky Paříž, ale Berlín není Berlín nikdy.

Die Partystadt

Není to Museuminsel, Braniborská brána, majestátní kopule Reichstagu ani Funkturm, univerzální symbol Berlína, co vypadá jako lízátko. Kouzlo města, které nemá pořádně nikde centrum, je v jeho ušmudlanosti, ne zrovna pěkné historii, která tu nadělala větší paseku, než všichni grafiťáci dohromady, a v tom, že každý kus města je jiný. Většina lidí se ale shodne, že se tu skvěle paří. 
Jestli to s večírky myslíte vážně, musíte do Berghainu. Jinudy cesta nevede. Berghain je klub  známý hlavně tím, že vás tam nejspíš nepustí. Nechají vás klidně hodiny vycukat ve frontě a pak vás bez mrknutí oka pošlou od vchodu domů. „Sorry!“ A nikdo přitom neví, podle čeho si nařachaní vyhazovači vybírají. Na internetu najdete dokonce hromadu návodů, jak se do Berghainu dostat. Pokud se vám dostane vysněného „Kannst rein“, prošacujou vás, vyzujou, prozkoumají, jestli nemáte v podpatku drogy, seberou vám foťák a teprve pak vás vpustí do ohromné 18 metrů vysoké místnosti, kde vzduch rozechvívají technobeaty. Je tu všechno, co má ve správném klubu být. Taneční parket, dva darkroomy, unisex záchodky, když to máte rádi schmutzig. Nejlepší je vyrazit do Berghainu v neděli brzy ráno, to je fronta nejkratší. Ideálně tou dobou, kdy se dřív chodívalo do kostela. V Berghainu se totiž kalí od páteční půlnoci až do nedělního poledne v podstatě nonstop. 

Berlínský slovníček

Jut, wah?
Bacha na to, tohle je pravý berlínský dialekt. Správně hochdeutsch by to bylo Gut, nicht wahr?, tedy Dobrý, ne?


Wieviel seid ihr?
Kolik vás je? (Na tohle se vás pravděpodobně zeptají u vstupu do Berghainu.)


Ist das vegan?
Je to veganské?


Einmal Club Maté, bitte.
Jednou Club Maté, prosím.

Links, alternativ und radikal

Pokud vás techno zrovna nebere, vyrazte na koncert do některého z osquattovaných baráků. Hledat je můžete třeba na stránce Stressfaktor, nebo stačí courat ulicemi Kreuzbergu a na nějaký časem narazíte. Skvěle se paří taky na WG párty. WG je zkratka od Wohngemeinschaft, tedy jakéhosi společenství spolubydlících. V praxi to vypadá tak, že si partička zajímavých a cool lidí společně pronajme krásný (a často nesmyslně drahý) byt v jedné z trendy čtvrtí. V každé WG najdete obvykle páreček, vegetariánku, umělce a někoho, kdo po nich pucuje jak divý, protože zkrátka miluje Ordnung. Jo, a na WG party si rozhodně přineste pivo. Komunitní duch má taky svoje meze.

Berlíňáci ve věku 18–35 jsou obvykle politickým vyznáním links, alternativ und radikal. A vegani. Nebo aspoň vegetariáni. Nebo mají aspoň indie kapelu. A když ne kapelu, tak jsou DJové. Ale ať už se baví, čím chtějí, spoustu času tráví demonstrováním. Moje berlínská kamarádka tvrdí, že se tu denně pořádají alespoň dvě demošky, takže je z čeho vybírat. Nejzábavnější jsou queer-gay-trans-feministisch-antiheteronormative. Aby ne, město s medvědem ve znaku je podle všeho evropská queer metropole, která se se sexem nepáře. A Berlín je fetišem i pro fetiš komunitu, která se sem sjíždí na vyhlášené večírky. 

Club Maté für immer

Jo, a ještě k pivu. Ne abyste si je dali v hospodě, to je zlodějina! Piva se zásadně nakupují ve Späti, což je ekvivalent naší večerky. Akorát s tím rozdílem, že jednu až dvě stěny obchodu zabírají lednice narvané nejrůznějšími druhy piva. Od těch nejlevnějších (pankáči pijou zásadně Sternburg, mazlivě nazývaný Sterni) až po načančané zahraniční značky. A otvírák visí vždycky na dveřích od lednice. Jestli nevíte, co vybrat, dejte si Berliner Kindl. Tenhle alkohol má totiž ve znaku děcko, a to se jen tak nevidí. Co se ale v Berlíně pije po hektolitrech, je Club Maté. Limonáda v půllitrových skleněných lahvích s hromadou kofeinu sice není berlínský vynález (vyrábí se v malém městečku v Bavorsku), zato se těžko někde konzumuje v takových objemech. A teď už se začal, díky bohu, dovážet i k nám.  

Každý tu má kolo. teda než mu ho někdo ukradne.

Arm, aber sexy

Berlín má chytře vymyšlenou síť MHD, i když oproti německým zvyklostem se často přihodí, že na čas fakt nejede. Ne nadarmo se říká: „Berlin ist nicht Deutschland.“ Ale ona vám nějaká veřejná doprava může být stejně ukradená. Každý tu má totiž kolo. Teda, do té doby, než mu ho někdo ukradne. Pak svůj bajk můžete jít vyhlížet třeba někam na blešák. Těch tu vyroste o víkendech hromada. Nejvíc to frčí na Boxhagener Platz a na Mauerparku, odkud je to ke zdi, co překousla Berlín na dvě půlky, co by kamenem dohodil. Pořídíte tu design, veteš i oblečky, turisti pasou po předmětech s puncem DDR. Na travnatém pruhu vedle tržiště se hraje muzika, griluje se, kecá, fláká. DJové se promíchají s grafičkami v hadrech ze sekáče, alternativními maminami v kšiltovkách, umělci si balí cigára, všichni baští doma dělané veganské buchty, popíjí Club Maté a kecají o životě. Jojo, „arm, aber sexy“, jak prohlásil Klaus Wowereit, starosta Berlína, láskyplně přezdívaný Wowi. A pravdu má.

AddThis
4 comments
Tomaass
Tomaass

Berlin je berlin no ale najkrajsie mesto v nemecku su ajtak Bremy :) a ese jedna zvlastnost o berline... okolo 3tej poobede vsade chodia ludia vyhradne s pivom v ruke... aspon v lete to tak je... 

Yvon
Yvon

Je zajímavý, jak se říká to o sto lidech a jejich sto chutích. Nicméně nepotkala jsem jedinýho člověka, kterému by Sterni chutnal...ovšem ano, mnoho těch, co ho pijí tak nějako z finančních důvodů...

Elida
Elida

přesně tak Evo :) a Sternburg je fakt jen pro pankáče, to se nedá pít ani zadarmo :D

EvaLiskaHudzieczkova
EvaLiskaHudzieczkova

Btw. Jako lízátko vypadá Fernsehturm na Alexu. Funkturm je na Kaiserdamm (. 

Téma

Podle mě jsou daleko větší puntičkáři Češi

Goethe Institut je kulturní zařízení, které po celém světě reprezentuje Německo. Zaštiťuje mezinárodní kulturní spolupráci a podporuje výuku a studium němčiny. Přeptat se na česko--německé záležitosti právě tady je tedy celkem logická volba. Odpovědí se ujal přímo ředitel pražského Goethe Institutu Heinrich Blömeke.

Téma

Německo neexistuje

Starý fór praví, že Německo nevzniklo jako národ, ale jako hádka. Máme sice tendence vnímat ho jako do latě srovnaný stát, kde všechno zařezává a lícuje, ale ve skutečnosti je to úplně jinak.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+