Téma

Německo neexistuje

Starý fór praví, že Německo nevzniklo jako národ, ale jako hádka. Máme sice tendence vnímat ho jako do latě srovnaný stát, kde všechno zařezává a lícuje, ale ve skutečnosti je to úplně jinak.
AddThis

Samozřejmě, žádná země světa s 80 milióny obyvatel nemůže být homogenní. Moderní Německo se přesto až příliš podobá Spojeným státům. Německý národ se tak nějak kutilsky poslepoval dohromady a najdete v něm zástupce nejrůznějších etnických, náboženských i jazykových skupin. 

Nejdřív trocha dějin

Tam, kde dnes leží Německo, se po rozpadu Římské říše vyklubala spousta státních útvarů, které žily v menší či větší nezávislosti. Dnešní Německo bylo chaotickou změtí malých státečků, měst a hrabství – v jednom období jich bylo až na pět set. Důvodem takové roztříštěnosti byla trochu divná dědická zvyklost. Na rozdíl od Anglie nebo Francie, kde majetek a titul dědil vždy nejstarší syn, náleželo v Německu dědictví všem mužským potomkům. Půda a majetky se tedy donekonečna dělily, a jelikož formální vládce seděl až v Římě (Německo bylo součástí Svaté říše římské), neexistoval nikdo, kdo by rozhádaný stát dal do rychtyku. Sjednotit Německo do jednoho státu se podařilo až v roce 1871 pruskému králi Vilémovi, respektive jeho kancléři Otto von Bismarckovi. Jen se tak nějak nepřipojily Rakousko, Švýcarsko, Lucembursko ani Lichtenštejnsko, tedy země, které si dávno vybudovaly vlastní národní identitu. Pruská vláda nevydržela ani celé století. Po druhé světové válce bylo Prusko rozděleno mezi ostatní německé státy a velká část ho připadla Polsku. 

Nesnáším tě, sousede

Německo má zkrátka historii velmi divokou. Navíc si ji Němci dobře pamatují, protože odjakživa rádi psali kroniky a dodnes si dokážou připomínat prastaré křivdy. Například Bavorsko je v očích místních stále rozpolcené ještě z dob, kdy se místní famílie Wittelsbachů přidala k Napoleonovi a ten z nich za odměnu udělal v roce 1805 královský rod. Bavorskému království tehdy připadla řada státečků, které s Bavory nechtěly, a dodnes nechtějí mít nic moc společného. Když se tedy budete nad tuplákem piva bavit s Bavorem, dávejte si bacha, aby to ve skutečnosti nebyl Frankon. Na rozdíl od převážně katolických Bavoráků to bude nejspíš protestant (od dob, kdy se jeho prapraprapředci přidali za třicetileté války ke Švédům) a za největší faux pas bude považovat, když ho pozvete na bílou klobásu weisswurst. Frankoni si totiž na rozdíl od Bavoráků pochutnávají na tmavém bratwurstu. Klobásová rozdílnost je pro místní zásadní, a dokonce existují mapy, do kterých se zakresluje dělicí linie zvaná Weißwurstäquator. Ovšem ani když se naučíte rozeznávat Bavoráky a Frankony, nemáte vyhráno. Ponoříte-li se do regionu Frankonie hlouběji, najdete v něm města Erlangen, Norimberk a Fürth. Přestože jde prakticky o jedno souměstí typu Frýdek-Místek, jejich obyvatelé se nemůžou vystát a stejná animozita panuje dokonce i mezi jednotlivými vesnicemi na jejich předměstích. To už je ovšem německý místopis po pokročilé. 

Mauer in der Köpfen 

Pro přetrvávající odlišnosti mezi obyvateli bývalé NDR a NSR  existuje v němčině krásný pojem Mauer in den Köpfen neboli „zeď v hlavách“. 

Zatímco v Bavorsku vám budou nejspíš servírovat knedlíky, zelí a vepřové, na severu u moře vás zase logicky uctí rybou a v Berlíně pravděpodobně ochutnáte kebab nebo suši.


V bývalém východním Německu převažuje zvyk zdravit se s lidmi podáním ruky, což západní Němci vnímají jako zastaralé. 


Od dob protestantské reformace dělí Němce pomyslná čára mezi katolíky a protestanty. 


Dvacet procent německých občanů dnes vykazuje neněmecké předky. Mezi největší minority patří 2,5 miliónu Turků, 1,5 miliónu Poláků a Italů, často už několikáté generace, a dokonce i cca půlmilión černochů, tedy Afroněmců. 


Na území Německa je kolem padesátky mešit. 


Dělení na výchoďáky a zápaďáky žije nejen v symbolických postavách ukňouraného východňáka (Jammer Ossi) a arogantního zápaďáckého všeználka (Besserwessi) dodnes. 

Smaženice

Hitlerovy teorie o čisté německé krvi jsou samozřejmě z pohledu moderní vědy legrační. Dejme tomu obyvatelé Pruska se za staletí nerozlišitelně pomíchali s původními pobaltskými Prusy a Slovany, zatímco obyvatelé Alsaska s Francouzi a Bavoráci zase s dávno zmizelými Huny, Římany i Kelty. Na území Německa vždy žilo několik ojedinělých kulturních hybridů (např. dánská komunita na německo-dánské hranici), mluvilo se tu a stále mluví sedmi dialekty, z nichž některé odborníci považují spíše za samostatné jazyky. Zkrátka to s tím procesem národní identifikace bylo složité. Nenechte se zmást kalendářem, 3. říjen je sice v Německu oficiálním státním Dnem německé jednoty, přes všechny vlivy globalizace nic takového jako jenom jedno Německo není.

AddThis
0 comments

Téma

Fetiš jménem Berlín

Berlín je město pro lidi mezi 18 a 35, ideálně single a s uměleckými ambicemi. Hlavně minimal techno DJ’s a designérky by se neměli zdržovat jinde. Základem je vlastnit počítač s jabkem a kolo. Pak zapadnete a bude vám tam krásně.

Téma

Fenomén Hitler

Nejslavnějším Němcem ze všech je bohužel dodnes uřvaný masový vrah. Hysterický pidimužík s knírkem vzbuzuje lecjaké asociace, přičemž asi nejtěžší je představit si ho jako člověka, který málem ovládl planetu.

Podobné články: Téma

2017 | 3 | e-Bitka

Nafoťte si babiččin oběd

Když fotil venkovský fotbálek, dostal málem nafackováno. Zahradní verzi Karlštejna, která zdobila kdejakou českou zahrádku, mu skoro nacpali do auta, a ve středním věku zjistil, že vepřo knedlo zelo naaranžované na kostkovaném ubrusu může mít i jinou než kulinářskou hodnotu. Tomáš Pospěch se jako fotograf snaží zachytit prchavý fenomén češství.

2017 | 3 | e-Bitka

Jak e-vyhrát v e-bitce

Na příštích stránkách si řekneme, jak v internetové diskusi roznést soupeře na kopytech, rozšlapat ho na kaši a zadupat do země. Předtím ale musíme zjistit, proč do facebookových a komentářových válek vůbec vstupujeme. Co nás na tom tak láká?

2017 | 3 | e-Bitka

How to vyhrát na internetu

Kdo se pohybuje v prostředí opravdových webových diskusí, ten ví, že lidi, co se drží argumentů a logiky, by v nich nevydrželi ani tři příspěvky. Pravidla virtuální džungle zní úplně jinak.
COOKIES
Google+