Téma

Podle mě jsou daleko větší puntičkáři Češi

Goethe Institut je kulturní zařízení, které po celém světě reprezentuje Německo. Zaštiťuje mezinárodní kulturní spolupráci a podporuje výuku a studium němčiny. Přeptat se na česko--německé záležitosti právě tady je tedy celkem logická volba. Odpovědí se ujal přímo ředitel pražského Goethe Institutu Heinrich Blömeke.
AddThis

Občas se říká, že Češi jsou něco jako slovanští Němci. Co si o tom myslíte? Máme toho společného víc, než by se mohlo na první pohled a poslech zdát?
Rozhodně toho máme společného dost, ze zcela zřejmých důvodů. Žijeme a fungujeme společně po staletí a jsme sousedé. Jsme si občas tak blízko, že se nám naše společné vztahy trochu rozostřily. Až do třicátých let například Češi mluvili o Němcích, ale ve skutečnosti měli často na mysli Rakušany. České země byly součástí habsburské monarchie, a ne německé či pruské říše. Nadvláda nad Čechy a českými zeměmi pocházela z Vídně či Říma, ne z Berlína, Mnichova či Drážďan. To se samozřejmě změnilo ve třicátých letech se vzestupem nacismu.

Když se tedy podíváme z co nejširšího pohledu, co nás spojuje a co nás rozděluje?
Klima, geografie, ekonomika, národní kuchyně, hodnotový systém, náboženství – to vše vytvořilo podobné podmínky pro život. Největším rozdílem mezi námi je po staletí vlastně jen jazyk.

Jsou některé německé státy, k nimž mají Češi blíž než k ostatním? A které jsou nám naopak nejvzdálenější? Nemyslím teď historicky, ale všeobecně, ve věcech, jako je povaha, kultura, smysl pro humor a podobně.
Geograficky, historicky a kulturně jsou Čechům nejvíc vzdálené země na severu a západě Německa. Celý hodnotový systém severního a středního Německa vychází z poněkud upjatého a asketického protestantismu, který českému naturelu není moc blízký. Co se týče kuchyně, je Čechům nejblíž regionální kuchyně Bavorska a samozřejmě Rakouska.

Rád bych to vyvrátil tím, že řeknu nějaký dobrý vtip, ale žádný mě nenapadá… 

Kdybyste měl jednoduše pojmenovat soužití Čechů a Němců, jak byste to udělal?
Český historik Jan Křen pro naše dlouholeté vzájemné vztahy použil termín Konfliktgemeinschaft (konfliktní společenství). Poměrně přesně to vystihuje, jak jsme spolu v historii vycházeli. V 19. století se do tehdy převážně německy osídlených měst začali stěhovat česky mluvící lidé, průmyslová revoluce vytvořila vlivnou českou střední třídu a vzrůstající vliv nacionalisticky smýšlejících intelektuálů a politiků na obou stranách – to jsou samozřejmě síly, které naše národy spíše rozdělily.

Goethe Institut

Kulturní institut SRN, který působí po celém světě


Podporuje výuku a znalost němčiny a mezinárodní kulturní spolupráci a zprostředkovává aktuální informace o Německu.


Hlavní sídlo má v Mnichově, funguje v 91 zemích a má přes 3000 zaměstnanců.
Existuje už více než 60 let, v Praze byl založen roku 1990.

Když se v Německu zeptáte na slavného Čecha nebo na Čecha, který Němce nejvíce ovlivnil, kdo to bude?
Je docela těžké vyjmenovat několik málo nejvlivnějších osobností. Přece jen je vzájemný vliv velmi silný na to, aby byl zredukován na pár lidí. Nicméně kdybyste se zeptal průměrného Němce, tak se bezpochyby dozvíte, že nejpopulárnější Čech v Německu je Karel Gott. Za mého dětství to byl Emil Zátopek a později velcí tenisoví hráči Ivan Lendl a Martina Navrátilová.
A naopak? Který Němec nejvíc ovlivnil Čechy?
Ač je to smutné, český pohled na Němce bohužel nejvíce ovlivnil Hitler a jeho následovníci.

Jak Němci vidí Čechy? Pojí se k nám nějaké legrační stereotypy?
Existují dvě česká rčení: „Co Čech, to muzikant“ a „Zlaté české ručičky“ – s obojím naprosto souhlasím. A ačkoliv jsou Němci známí svou přesností a dochvilností, ve skutečnosti se mi Češi jeví jako dochvilnější.
Češi na rozdíl od Němců neumí říct přímo a jasně „ne“. Možná proto jsou Češi pohotovější a vynalézavější. A ještě vlastně jedna věc – Češi popisují nějakou neznámou věc jako „španělskou vesnici“ a v němčině se občas používá termín „česká vesnice“.

Rozumí Němci českému humoru?
Češi mají rádi černý humor, který Němci občas ne zcela chápou a někdy jim uniká jeho smysl úplně. Řekl bych ale, že český a německý humor jsou si bližší než třeba český a anglický. I když vy Češi si vlastně myslíte, že Němci smysl pro humor vůbec nemají. Rád bych to vyvrátil tím, že řeknu nějaký dobrý vtip, ale žádný mě nenapadá…

Co jste se o Češích dozvěděl za tu dobu, co jste pracoval v Praze? Změnil se nějak váš postoj k nám?
Dozvěděl jsem se, že si dokážete užívat života a propojit pracovní, společenský a rodinný život. Trochu vám závidím tradici ježdění na chaty a chalupy, díky čemuž udržujete blízký kontakt s přírodou. Spoustu překvapení přinesla za posledních pět let politika… Ale nejvíce mě překvapilo, jak málo se Češi a Němci odlišují v zaměstnání. Mí čeští kolegové jsou minimálně stejně pečliví a spolehliví jako ti, se kterými jsem do roku 2008 pracoval v Německu.

Co vám nejvíce uvázlo v paměti?
K Praze se pojí jeden z mých nejdojemnějších zážitků. S partnerem jsme jednou na poslední chvíli chytali taxíka na hlavní nádraží. Jakmile zastavil, honem jsme naskočili a v tom spěchu jsme na chodníku nechali jedno zavazadlo. Na další křižovatce, zatímco jsme čekali na zelenou, vedle nás zazvonila tramvaj č. 17, vystoupil z ní řidič a podal nám kufr do taxíku. Musel si všimnout, že jsme na něj zapomněli, vzal ho k sobě do kabiny, dojel taxík a na světlech nám kufr předal. Kde a kdy se vám dostane takového pozorného, přátelského a nezištného gesta?

AddThis
0 comments

Rozjezd

Rozjezd

George Clooney se ukázal na veřejnosti bez podprsenky a další kecy, lži a zprávy z domova.

Téma

Fetiš jménem Berlín

Berlín je město pro lidi mezi 18 a 35, ideálně single a s uměleckými ambicemi. Hlavně minimal techno DJ’s a designérky by se neměli zdržovat jinde. Základem je vlastnit počítač s jabkem a kolo. Pak zapadnete a bude vám tam krásně.

Podobné články: Téma

2018 | 8 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 8 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 8 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+