Fenomén

Skryté fóry ve filmech

Filmaři jsou bestie. Jak můžou, vrznou do snímku blbinu a čekají, kdo na to přijde. Nejradši ze všeho prozrazují pointy vlastních příběhů.
AddThis

Freeze Frame Gag, známý též jako Easter Egg (podle americké velikonoční tradice hledání schovaných vajíček) je klasický filmařský vtip. Spočívá v tom, že se do snímku vloží jen na okamžik informace, které si obyčejný divák skoro nemůže všimnout. Filmař ale ví a skvěle se baví. A čeká, kdo ho odhalí.

Jasnovidné ťuťu

Oblíbeným režisérským vtipem je prozrazování budoucnosti. Věděli jste například, že v každém Pixarovském filmu vystupuje hlavní postava z filmu následujícího? Vážně – rybička Nemo se mihne hned ve třech záběrech Příšerek s.r.o. Pan Úžasňák je zase k vidění na obálce komiksu v Hledá se Nemo a v Úžasňákových brázdí ulice města auťák Doc Hudson z Aut. Myšáka Remyho z Ratatouille prohání psík Dug ze Vzhůru do oblak, kde se na podlaze dětského pokoje válí medvěd Lotso z Toy Story 3 a tak by se dalo pokračovat dlouho. 

S podobným experimentováním se ale nevyplatí si zahrávat. Dosvědčit to může režisér Roger Mitchell, který se o něj pokusil v závěru cukrkandlové komedie Notting Hill. Když se Hugh Grant a Julia Roberts (konečně!) dají dohromady, sednou si po té dřině na sluníčko na lavičku, Julia si dá šlofíka a Hugh si otevře knihu. Konkrétně Mandolínu kapitána Corelliho od Louise de Bernièrese. Knihu do scény propašoval  režisér, který ji měl adaptovat ve svém dalším filmu. Než k tomu došlo, dostal Roger Mitchell infarkt a Mandolínu zfilmoval John Madlen.

Hned u domu je zavěšen pes Dug, zlosyn z filmu RatatouilleHned u domu je zavěšen pes Dug, zlosyn z filmu Ratatouille 

To je reálná divadelní hra, v níž Daniel Radcliffe chodil nahý po jevišti a zamilovával se do koní.

Skryté kazikonce

Budoucnost předpovídá i další speciální kategorie velikonočních vajíček. Jde ale o budoucnost filmu samotného. Potměšilí tvůrci totiž rádi vkládají do filmu nápovědy, které předem prozrazují závěrečné rozuzlení. Existuje jich víc, než byste mohli čekat. Fincherův Klub rváčů stojí a padá s pečlivě skrývaným odhalením, že Edward Norton a Brad Pitt jsou jedna osoba. V jedné scéně ovšem volá Pitt Nortonovi na telefonní automat, na kterém je maličký nápis: „Nepřijímá příchozí hovory.“ Je tedy jasné, že Norton mluví sám ze sebou. 

Hezkou stopu zanechal i Quentin Tarantino hned na začátku Gaunerů. Celý film se banda lupičů snaží odhalit, kdo jejich akci napráskal policistům. A teď kontrolní otázka – kdo hned v úvodní scéně v restauraci bonzne pana Růžového, že nenechal servírce spropitné? Správně – pan Oranžový, který se v závěru filmu ukáže jako nasazený policejní informátor. A když už mluvíme o Tarantinovi, pamatujete, jaké dělal tajnosti se jménem mstitelky v Kill Billovi? Jméno Beatrix Kiddo jsme se oficiálně dozvěděli až ve druhém díle. Už v jedničce ho ale můžete zahlédnout hned zkraje, vytištěné na letence na Okinawu.

Vpravo Doc Hudson, kaskadér z ÚžasňákovýchVpravo Doc Hudson, kaskadér z Úžasňákových
 

Hodně zlomyslný smysl pro humor má Iron Man. V jeho prvním filmovém dobrodružství najdeme snad největší ukrytý spoiler v dějinách filmu. Konkrétně jde o scénu, kdy teroristé drží Tonyho Starka v jeskyni a mučením ho donutí nahrát videozprávu kolegovi Obadiahu Staneovi. Na videu mudžahedíni cosi drmolí nesrozumitelným jazykem, titulky u toho nejsou, což nám nevadí, protože z kontextu chápeme, že chtějí výkupné. Ovšem pozor. Asi po hodině filmu se totéž video objeví znovu přetlumočené a my najednou společně s Tony Starkem zjistíme, že parťák Obadiah je křivák a fousatí pánové jsou s ním jedna ruka. Jinými slovy – pokud bychom rozuměli tomu nesrozumitelnému jazyku z videa, dozvěděli bychom celé rozuzlení filmu asi po čtvrt hodině od úvodních titulků. Fór je v tom, že onen nesrozumitelný jazyk je nářečí Urdu, kterým v Americe moc lidí nemluví. Jestli se pro ně vyrobila speciální jazyková verze, není známo. 

Vlevo medvídek Lotso,rekvizita filmu Vzhůru do oblakVlevo medvídek Lotso,rekvizita filmu Vzhůru do oblak
 

Nakonec Rakušec

Filmaři jsou prostě lidé hraví a skrytými nápovědami dávají svým divákům další možnosti, jak si snímky užít. Tleskáme jim za to a nebudeme radši přemýšlet nad tím, co předpovídali, když v Jurském parku před Madison Square Garden visí plakát: „Král Lear – v hlavní roli Arnold Schwarzenegger.“ 

vteřiny 

Simpsonovi můžou vypadat jako legrační seriál o nestárnoucí dysfunkční rodině. Ve skutečnosti je to labyrint skrytých významů a popkulturních odkazů, složitější než iluminátská čítanka. Na své si přijdou hlavně milovníci čísel, protože tvůrčí tým obou seriálů se hemží matematickými génii. Ala Jeana – scenáristu prvních sérií a dnes výkonného producenta – přijali na matematickou fakultu Harvardu v 16 letech. Jeff Westbrook se kvůli psaní scénářů musel vzdát pozice ve výzkumném týmu na Yale a David Cohen si do svého jména přidal iniciálu „X“, aby tak vyjádřil svou lásku k algebře. 

A tak dejme tomu v epizodě „Kouzelník z Evergreen Terrace“ Homer řeší na tabuli najednou hmotnost Higgsova bosonu, kosmologickou konstantu, geometrii koblihy, a dokonce popře nejproslulejší tvrzení v dějinách matematiky – Fermatův teorém. Ukažte profesorovi matematiky Homerovu tezi, že 398712 + 436512  447212 a sledujte, jak mu padá čelist.

Setřít kolegu 

Jak už jsme psali, filmaři jsou bestie. Takže si někdy prostě užijí na účet kolegy. Tak se třeba v jedné scéně Harryho Pottera objeví plakát divadelní hry Equus. To je reálná hra, v níž Daniel „Harry Potter“ Radcliffe chodil nahý po jevišti a zamilovával se do koní. Věc, kterou si vždycky rádi připomenete, že jo.

AddThis
1 comments
HazimTalir
HazimTalir

mate tam chybu. pisete "Mandolínu zfilmoval John Madlen."

spavne ma byt "Mandolínu zkurvil John Madlen"

Zoom

Nejdelší nudle z tuby

Vzali jsme nejznámnější zubní pasty v tubách s objemem 75 ml a vyzkoušeli, která udělá nejdelší čáru. Protože taková pasta vám nejdýl vydrží.

Sporák

Tele na houby

Při vaření je vždycky prima kombinovat suroviny, které k sobě tak trochu, ale klidně i více patří. Takže dneska popadneme houby a telecí plec. Tele je ostatně kráva, která ještě nedávno sama byla na houbách, takže nám to jde krásně k sobě.

Podobné články: Fenomén

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Nejnudnější hry na světě

Když se řekne videohra, nejspíš si většina z vás představí magické souboje s obřími draky, vrcholové fotbalové zápasy, vysokooktanové závody, stavby gigantických měst, řízení epických bitev nebo střílení po zombies, nacistech, zombie nacistech a vůbec po všem, co se hýbe. Všechny tyhle videohry spojuje jedna věc. Vzrušení. Jsou ale i videohry, které mají ke vzrušení stejně blízko jako Danielle Steelová k dobré literatuře.

2018 | 5 | Ti druzí

Budete žasnout! Vystupuje tisíc slonů!

Na YouTube existuje speciální disciplína nazvaná „trailer reactions“. Spočívá v tom, že si uživatelé pustí trailer na dlouho očekávaný biják a natáčí se, jak roní slzy, jásají a upadají do vzrušených mdlob. Legrační je, že filmy samotné takto nadšené reakce často nesklidí. Na tom ale nesejde. Žijeme totiž v době, kdy o úspěchu a tržbách filmu rozhoduje právě veličenstvo trailer.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Abbey Road: studio všech studií

„Nahrávací studia budou postupně zanikat, ale kdyby mělo zůstat jen jedno, tak je to Abbey Road,“ prohlásil kdysi Fatboy Slim. Tohle studio proslavili Beatles. Je ale unikátní opravdu jen díky nim?
Google+