Přílohy

Chcete nejlepší Frankovku v kraji?

Když přijdete na vesnický fotbal, obvykle tam Premier League neuvidíte. Ale když se zastavíte na vesnickém koštu, můžete narazit na nejlepší vína, která jste kdy ochutnali.
AddThis
  • Text: Lenka Krbcová
  • Ilustrace: Karolína Slováková

Davy běžných vínomilů samozřejmě proudí na všelijaké Slavnosti vín, Festivaly vín a Svátky vín do Valtic či Znojma. Tam si je hýčkají velcí dodavatelé. Pro vinné hipstery, hledače a opravdové znalce jsou ale obecní výstavy vín, takzvané košty.
Svá vína tu totiž vystavují místní malovýrobci, a kromě nich i vinaři, kteří vůbec neprodávají a dělají si víno jen pro sebe a pro přátele. A jednou za rok s ním prostě přijdou vyhrát košt, protože mají nejlepší Frankovku v kraji…

Jak se dostat na košt

Místní výstavy vín se konají v pravidelných termínech, ve Vranovicích například druhou sobotu v březnu. Bývají na sebe napojené například v několika obcích po sobě, aby se akce vzájemně nekřížily. Místo vstupenek se na výstavách dostávají skleničky, které slouží k ochutnávání vzorků. O termínech se nejlíp dozvíte na stránkách vybraných obcí, případně na stránkách, jako jsou
www.wineofczechrepublic.cz
www.trhvin.cz

Ptáme se Drahomíra Dofka, organizátora Místní výstavy vín ve Vranovicích. 

Letos měla vaše výstava 45. ročník. Kolik přijelo lidí? 
Asi sedm set. Vystavovali jsme 664 vzorků vín z Vranovic a dalších asi 25 obcí v okolí, vystavovatelů bývá mezi dvěma a třemi sty. Z celkem pěti kategorií se letos ve třech stali šampiony vranovičtí vinaři. 

Kdo jezdí ochutnávat? Jenom místní? 
Návštěvníci jezdí hodně přespolní, i z daleka. Z Brna, Ostravy, z Vysočiny, dokonce skupinka z Bystřice pod Pernštejnem. Většinou jde o lidi, kteří se o víno zajímají, ochutnávají odrůdy, porovnávají, vyberou si deset, patnáct vzorků a „kontrolují, jestli to odborníci správně obodovali“. Z toho se učí, jak ta daná odrůda má specificky vonět atd.

Můžou si své vybrané víno koupit? 
Je to jenom ochutnávka, ne prodejní akce. Ale samozřejmě si mohou vytipovat konkrétní vinaře pro pozdější nákup.

AddThis

Přílohy

Internet jak víno, ať jste kdekoli

Víno u nás roste na spoustě krásných míst. A Vodafone je pokrývá jako divý. Stali jsme se jedničkou v pokrytí rychlým mobilním internetem. Do konce října na něm bude moci svištět 90% obyvatel.

Přílohy

Vinní podvodníci

Říká se, že ve víně je pravda. Co když je ale samotné víno lež a podvod? Pokud máte v domácí vinotéce dražší kousky, měli byste číst pozorně.

Podobné články: Přílohy

2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

Pomoc bez peněz

Hodit kilo do kasičky a cítit se jako filantrop je sice fajn, ale existují i způsoby, jak přispět i bez peněz. A nejsou o nic míň účinné.

2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

S charitou na tom nejsme špatně

Tereza Pospíšilová působí na Katedře studií občanské společnosti Fakulty humanitních studií UK. Zabývá se neziskovými organizacemi, občanskou angažovaností a dobrovolnickou činností. Tak jsme se jí zeptali, jak jsme na tom s ochotou pomáhat.

2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

VÁNOCE S VODAFONEM: UŽIJTE SI DÁREK NEBO HO DARUJTE

Na tajných místech v Praze a Mělníku se 15. října slavily Vánoce. Cukroví na stole, rozsvícený stromeček, hořící krb a u něj šťastná rodinka. Cože? Kdepak, nezbláznili jsme se. Točili jsme reklamu na vánoční překvapení, které si Vodafone připravil pro své, ale i konkurenční zákazníky. Těšte se, bude to doják.
COOKIES
Google+