Přílohy

Pikantní kyselinka

Chcete být za znalce vín? Házejte kolem sebe metaforami a rozhodně nezapomeňte na „pikantní kyselinku“. Nikdo nebude vědět, co to znamená. Protože to neznamená nic.

  • Text: Lenka Krbcová
  • Ilustrace: Karolína Slováková

Víte, jak vypadá červená barva? Modrá? Dobře, ale co takhle „mnohoslibná žlutozelená s pěknou jiskrou“? Podle průzkumu, který si nechali udělat britští vinaři, by konzumenti místo poezie uvítali výrazy, kterým by aspoň trochu rozuměli. Nenechte se tím zmást, srozumitelnost by víno zničila. Máme pro vás základní přehled toho, co říkat, abyste byli za znalce.

AddThis

Agresivní víno

je to víno „o přesdržku“, trpké, nevyrovnané a nebezpečné jak dánští studenti v Praze.

Alkoholické víno

není opak „nealko vína“, ale nadávka pro nevyvážený nápoj.

Barrique

„Baryk“ není pes, ale dubový sud. Víno z něj sosá aromatické látky, ale když se to přežene, chutná ve výsledku jako prkno.

Barva vína

zapomeňte na bílé, červené a růžové. „Barva ryzího zlata s oranžovými menisky a odlesky bronzových tónů,“ to je styl, který je třeba nacvičit. Mistři nicméně opravdu kouknou skrz sklenku proti dennímu světlu a podle barvy už vědí své.

Buket

aroma vína, cosi, co se slovy těžko vystihuje, a tak o tom každý mele. Vyslovujte po francouzsku buke a spojujte s obraty jako „vůně hluchavková se slabým podtextem cibéby“.

Cuvée

znamená ledacos, obvykle značí víno z několika odrůd, nejvíce však tří.

Dekantace

čáry máry přelívání, kterými sommeliér oddělí víno od usazeniny a „provzdušní ho“.

Depot

přírodní usazenina, vypadá podezřele, ale vínu neškodí. Vám taky ne.

Dlouhé víno

dlouho chutná. Řečeno degustátorštinou „má pěkný paví chvost“.

Dýchání

i víno se musí vydýchat. Jen se nikdo přesně neshodne na tom, jak dlouhá by doba mezi otevřením láhve a konzumací měla být.

Hutné víno

pěkně hutné víno se prý dá kousat. Předveďte.

Koňský pot

když víno zavání jak koňské sedlo, je to vada způsobená kvasinkami. Ale někdo to tak rád.

Kulaté víno

koule je dokonalý tvar. Je to tedy víno, ve kterém všechno sedí a ladí. Když se vám ale zachce, můžete říci, že ta dokonalost je pro někoho až fádní.

Kyselinka

často používaný výraz neznamená nic. Kyselinka je nesprávně používaná zdrobnělina pro kyseliny, kterých víno obsahuje plno, třeba vinnou, jablečnou, jantarovou či mléčnou, a zaplaťpánbůh za ně. Víno bez dostatku kyselin, to je šeď a nuda.

Ledové víno

produkt otužilých vinařů. Hrozny se sklízejí při mínus sedmi (či ještě níž) a během lisování nesmějí rozmrznout. Vzácné, sladké a při placení se navzdory názvu zapotíte.

Robustní víno

víno mohutné už svou povahou, ať už to znamená cokoliv.

Slámové víno

hrozny v dobré kondici se po sklizni ještě aspoň čtvrt roku povalují na slámě, a jak z nich ubývá voda, stoupá jejich cena.

Stařinka

víno v láhvích zraje, zraje, až na něm už není co zlepšovat a na co čekat; naopak, čím déle ho necháte ležet, tím víc bude cítit starobou, totiž stařinkou.

Třísloviny

jejich množství a poměr ovlivňují barvu a chuť vína, pozitivně i negativně. Můžou za ten svíravý pocit, který máte, když pijete víno.

Zbytkový cukr

jeho množství určuje, jestli bude víno suché, polosuché, polosladké nebo sladké. Tady překvapivě všechno sedí – čím víc cukru, tím sladší víno.

AddThis
0 comments

Přílohy

Dolejvá se furt

O víně se traduje spousta věcí, které nám v hlavách drží jako korek v láhvi. Takže víte co? Tady máte vývrtku.

Přílohy

Internet jak víno, ať jste kdekoli

Víno u nás roste na spoustě krásných míst. A Vodafone je pokrývá jako divý. Stali jsme se jedničkou v pokrytí rychlým mobilním internetem. Do konce října na něm bude moci svištět 90% obyvatel.

Podobné články: Přílohy

2017 | 3 | e-Bitka

Romantika na zámku

Kouzelné prostředí zámku Château Herálec na Vysočině uvítalo režiséra Vojtěcha Kotka, celý jeho filmařský štáb a především naši známou rodinku, aby tu společně natočili naší novou kampaň. Máme vám totiž co říct. Nejen, že máme podle nezávislého měření za celý rok 2016 nejrychlejší LTE síť v ČR, ale nově si můžete s tarifem Red+ užít neuvěřitelných 40 GB sdílených dat navíc. Fakt! Jestli nevěříte, mrkněte na stranu 74. A takhle to vypadalo při romantickém natáčení.

2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

Pomoc bez peněz

Hodit kilo do kasičky a cítit se jako filantrop je sice fajn, ale existují i způsoby, jak přispět i bez peněz. A nejsou o nic míň účinné.

2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

S charitou na tom nejsme špatně

Tereza Pospíšilová působí na Katedře studií občanské společnosti Fakulty humanitních studií UK. Zabývá se neziskovými organizacemi, občanskou angažovaností a dobrovolnickou činností. Tak jsme se jí zeptali, jak jsme na tom s ochotou pomáhat.
COOKIES
Google+