Téma

Snobosloví aneb Jak být hvězdou sám pro sebe

Jestli se chcete zapojit do zlepšování světa pomocí nadřazené nadutosti, stačí si vybrat obor. Můžete samozřejmě vyniknout i v několika najednou, ale je to náročná práce. Abychom vám ji ulehčili, máme pro vás rychlého průvodce.

AddThis

Filmový snob

Pamatujte, že Bergman, Kurosawa nebo Fellini jsou profláknutý main­stream. V dnešní posttarantinovské době se musíte prsit znalostí Bollywoodu, indonéských psychodramat a vlastnit sbírku černobílých osmimilimetrových pornofilmů ze 40. let.


Za vším odhalujte skryté symboly. Ideálně sexuální. Vaše vysvětlování pak bude aspoň někdo chvíli poslouchat.


Dokazujte svou nadřazenost nad tupým stádem pomocí odkazů na obskurní filmy. Například: „Každý přece musí jasně vidět, že tu kompozici použil Ali Ham­royev v Yor-Yor už ve čtyřiašedesátém.“

Labužnický snob

Naučte se francouzsky, nebo se aspoň naučte předstírat, že francouzsky mluvíte.


Zásadně a nikdy jídlo nepochvalte. Z tohoto pravidla existují dvě výjimky. První je „street food“, které jste ochutnali na svých objevitelských cestách po jihovýchodní Asii. Při jeho popisu nešetřete slovy jako flagrantní, rustikální a autentické. Druhou výjimku tvoří krmě, kterou jste připravil vy sám.

Hudební snob

Prohlašte se za milovníka moderní vážné hudby a konzumujte šestihodinové koncerty hrané na cirkulárku.


Pořiďte lampový zesilovač, reproduktory vyladěné Kenem Išiwatou a ručně vinutou kabeláž z tepaných stříbrných drátků odizolovaných přírodním hedvábím.


Na webovém fóru avmania rozpoutávejte zuřivé diskuse, jestli jsou lepší pasivní, nebo aktivní reproduktorové výhybky.


Staňte se sběratelem obskurních hudebních nástrojů a pomůcek. Příklad si můžete vzít z Mobyho, který vlastní přes 300 antikvárních bicích automatů.

Vinný snob

V restauraci si nechte přinést nejdražší láhve z vinotéky a všechny po degustaci nechte odnést zpět. Když se vás zeptá sommeliér, v čem je problém, prohlašte, že pijete jedině Boredaux La Mission Haut Brion.


Když vám nabídnou Boredaux La Mission Haut Brion, zalitujte, že to není ročník 1982.

Dokažte svou převahu nad tupým stádem.

Snob umělec

Vymeťte všechny vernisáže ve městě, na každé řekněte něco zásadního. Například: „Umění netvoří médium, umění tvoří umělec.“


Vyjadřujte se správným slovníkem. V oblasti podstatných jmen vystačíte s výrazy „hloubka“, „médium“, „koncept“ a „juxtapozice“. Přídavná jména si vymyslete. Můžete vyzkoušet například arseniální, diaphonní nebo ezofageální.


Jestli máte pocit, že melete pořád to samé, přidávejte namátkou různým slovům předponu „post“.

Literární snob

Nikdy nepřiznejte, že jste něco nečetl. Výjimku tvoří knihy pokleslého žánru.


Výjimku z výjimky tvoří braky, které nikdo nečte, protože jsou nudné, a ve kterých vy můžete objevit nepoznané kvality.


Když budete dotázán na názor na knihu, o které nevíte ani zbla, útrpně se na šťourala podívejte a uzemněte ho vhodným citátem. Například: „Víte, jak říká Faulkner: Mám-li si vybrat mezi soužením a ničím, vyberu si soužení.“ Stejný citát můžete použít v podstatě kdykoliv. I když se vás kamarád zeptá na to, jestli se vám líbí jeho nová kravata.


Veřejně odsuzujte barbary, kteří konzumují literaturu z Kindlů, protože kniha má duši.

AddThis
1 comments
zbyseklorenz
zbyseklorenz

dobrý článek, dík

jsem snob... všude vidím symboly! :-)

Téma

Léta dřiny a ohrnování nosu

V podmínkách naší společnosti je takřka nemožné aspoň občas nebýt snobem. To napsal W. M. Thackeray, odborník na slovo vzatý, do své Knihy o snobech.

Téma

Co bychom bez nich neznali.

Jsou věci, které udržují v obecném povědomí jenom snobové. Nikoho jiného by totiž nikdy nemohly zajímat. Ale přijít o ně nadobro, to by přeci jenom byla škoda. Posuďte sami.

Podobné články: Téma

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Kdo chce hasit, musí hořet

Finové chodí do sauny, Američané na baseball a Berlíňané na techno. Češi a Moravané tráví volný čas motáním hadic, běháním v nehořlavém obleku a zachraňováním dvou- a čtyřnohých bližních. Naší nejpočetnější zájmovou organizací jsou dobrovolní hasiči.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Mistrovství světa v mávání s hadicí

Hasiči spolu během přípravy soutěžili odjakživa. Hasičský sport s mezinárodně platnými pravidly k nám ale přišel až v roce 1967. Založil ho bývalý náčelník Pavel Stoklásek, inspiraci si dovezl ze služební cesty po SSSR. Soutěží se ve čtyřech disciplínách. Návod na ně zní takhle:

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Zákupští bývali vždycky nejlepší

První dobrovolný hasičský sbor u nás a jeden z prvních v Evropě vznikl roku 1850 v Zákupech. Když jsme se vypravili do města s nejstarším hasičským sborem, tak jsme rovnou vyzpovídali jeho nejstaršího člena, místní hasičskou legendu Františka Vomáčku.
Google+