Kácíme modly

Jak je to s tím crowdfundingem

V minulém čísle ČILICHILI jsem se s radostí vrhnul na článek o crowdfundingu. Začátek textu o tom, že crowdfunding naboural zažité představy o možnostech financování projektů, nicméně že uspět v téhle oblasti je zatraceně těžké, mi přišel výstižný. Zbytek článku ale hodně kulhá.
AddThis
  • Text: Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone ČR

Tvrdit, že neúspěšné crowdfundingové projekty nabouraly důvěru v crowdfunding jako takový, svědčí buď o špatném úsudku, nebo o nedostatku informací a spoléhání se na nepodložené pocity. Crowdfunding je segment, ve kterém podle Wikipedie lidé jen v roce 2013 na světě utratili přes 100 miliard korun. Roste o téměř 100 % ročně. Objevuje nové oblasti rozvoje, získává investice v řádech desítek miliard ročně od odvážných investorů.

Všichni jsme indiegogo

Danae Ringelmannová je zakladatelka první a dosud největší crowdfundingové platformy na světě Indiegogo, na které se každý týden rozdělují miliony dolarů, a se kterou spojil své síly i prezident USA Barack Obama. Na letošní konferenci o sociálním podnikání SOCAP v San Francisku skvěle vysvětlovala, proč crowdfunding dramaticky a nadobro mění a bude měnit způsob financování nových projektů a produktů. Rozvoji crowdfundingu podle Ringelmannové paradoxně napomohla finanční krize, která donutila producenty a tvůrce projektů hledat financování mimo tradiční zdroje. Záhy se ukázalo, že potenciál crowdfundingu spočívá nejen v alternativních možnostech financování, ale má přidanou hodnotu i pro marketing a výrobu. Crowdfunding je nejen cesta, jak zrealizovat malé komunitní projekty, ale i skvělý způsob, jak ověřit zájem trhu, omezit rizika rozjezdu a vytvořit produkt, o který je skutečně zájem. Nakupující totiž hlasují svými penězi a tomu se žádný marketingový průzkum nevyrovná. Realizátorům crowdfunding umožňuje nezávislý start, zavedeným firmám umožňuje průzkum tržní poptávky, tradičním investorům nebo dárcům zase poskytuje informace o rizikovosti projektů, do kterých se chystají investovat.  

Hudebnice Amanda Palmerová právě nasbírala na Kickstarteru dost prostředků na své nové album. Hudebnice Amanda Palmerová právě nasbírala na Kickstarteru dost prostředků na své nové album.

Chcete příklad?

Projekt Kite patch, zvukový repelent v náplasti, tak díky crowdfundingu získal úvodní kapitál, díky kterému si udržel klíčový podíl ve firmě i po vstupu investorů. Misfit shine, výrobce nositelné elektroniky, si díky kampani na Indiegogo upřesnil představu o poptávce. Gravity light, výrobce dynamobaterky pro rozvojové země, využil crowdfunding nejen k vybrání půl milionu dolarů, ale zároveň díky kampani získal další půl milion od Nadace Billa a Melindy Gatesových. Crowdfundingové servery tak slouží nejen jako svého druhu inkubátory, ale také jako marketingová platforma a tržiště projektů pro investory rizikového kapitálu. Tradiční investoři budou potřeba vždy, ale jejich role se mění. Ztrácejí funkci bohů, kteří rozhodují o bytí a nebytí projektů, a stávají se z nich spíše partneři, kteří pomáhají projektům k navýšení dopadu.

Crowdkačky

Na české scéně se jedná o poměrně nový fenomén. Přesto úspěšnost prvních skutečných crowdfundingových platforem, jako jsou hithit.cz nebo startovač.cz, rychle stoupá a začaly se v nich točit miliony korun. Průlomem je určitě i první česká crowdfundingová kampaň, která s přehledem pokořila hranici jednoho milionu na projekt – United Islands Davida Gaydečky. Všechno nasvědčuje tomu, že tento trend bude pokračovat. Startovač snížil vzhledem k úspěšnosti větších kampaní některé poplatky a v polovině října vstoupil na trh nový hráč, katalyzátor.cz. Fenomén crowdfundingu využívájí i partneři jako Nadace Vodafone, která v rámci svého programu Vpohybu začala poskytovat granty pro mladé pouze těm, kteří formou crowdfundingu o svých plánech dovedou přesvědčit i veřejnost. V důsledku toho vzrostl počet přihlášených na dvojnásobek a kvalita projektů šla razantně nahoru.

Podtrženo sečteno, crowdfunding je na vzestupu a vytváří v oblasti financování komerčních i nekomerčních projektů zdravější prostředí. Ti neúspěšní zjistí rychleji, že se vydali slepou uličkou, ti úspěšní dříve vypilují svůj projekt k dokonalosti.

AddThis

Pokec

Můžeme pracovat v parfumerii nebo pornoprůmyslu

Hnutí Femen vzniklo na Ukrajině, už je ale mezinárodní. Dívky s odhalenou hrudí bojují za kdeco, většinou s jasně feministickým podtextem. Se zakladatelkou a hlavní organizátorkou Femen Annou Hucolovou jsme se potkali v Kyjevě. Našli jsme se až napotřetí, hyperaktivní ženu se zrzavými vlasy stále provází mírný chaos. A to i když sama už prsa neukazuje.

Fenomén

Hudební čórky

V populární hudbě se krade odjakživa a vlastně na tom není nic divného. Vezměte si, že máte k dispozici plus minus patnáct not a jejich kombinací máte vytvořit něco, co ještě nikdo neslyšel. Když si to uvědomíte, je vlastně divné, že někomu stojí za to vymýšlet aspoň trochu originální muziku. A jiným že stojí za to na kolegy žalovat.

Podobné články: Kácíme modly

2018 | 10 | Holky & koně

Když mají vaše děti v těle buňky cizího chlapa

Těhotenství je fascinující proces nejen pro rodiče, kteří tapetují zdi svých facebookových přátel ultrazvukovými portréty prvně žužlaných palečků. Aby se plod vůbec mohl vyvíjet, musí lidské tělo překonat spoustu překážek. Třeba vyměnit si s matkou kvanta buněk, které nachytala bůhvíkde.

2018 | 6 | Kdo chce hasit, musí hořet

Když posíláte čerty do někam

Vymítání ďábla neboli exorcismus je prastará rituální praktika s kořeny na úsvitu lidstva. Přesvědčení, že do člověka může vstoupit duch a ovládat jeho chování, najdeme v podstatě v každém náboženství. Takže pozor: jdeme na bububu.

2017 | 9 | Rodiče, k tabuli!

Pohádka o velkém Nikolovi

Dvoumetrový srbský krasavec s uhrančivým pohledem, který přesto odmítal davy obdivovatelek s tím, že by ho avantýry rušily při práci. Geniální excentrik s dokonalou pamětí a schopností vizualizovat technologie před tím, než je sestrojil. Držitel více než 300 patentů v 26 zemích světa, se spoustou dalších vynálezů, které nikdy neopustily jeho laboratoř. Myslitel, který chtěl dát světu neomezený zdroj volné energie a byl kvůli tomu pronásledován a umlčen mocipány. Dámy a pánové – Nikola Tesla.
Google+