Přílohy

Jak poznat Rittbergera

Je šest základních skoků: axel, salchow, rittberger (neboli loop), odpíchnutý rittberger (neboli toeloop), flip a lutz. To jediné, co je dělí, je způsob odrazu a noha dopadu. Vrtění ve vzduchu je stejné, počítá se počet celých otáček (o 360 stupňů). V trojitém skoku se tedy bruslař opravdu otočí třikát úplně kolem své osy.

  • Universální žurnalista: Jiří Holubec
  • foto: Michael Kratochvíl
  • spoluautor: Lenka Krbcová
AddThis

Axel


– Skáče se dopředu

Dopadá se dozadu, jako u ostatních skoků. Proto je potřeba o půl otáčky navíc. Odráží se z druhé nohy, než na kterou se poté dopadne. Pro jednoduchý axel je tedy potřeba udělat jednu a půl otáčky, tedy obrat o 540 stupňů. Dvojitý axel má dvě a půl otáčky (900 stupňů), trojitý tři a půl otáčky (1260 stupňů). Čtverný axel by tedy musel mít při čtyřech a půl otáčkách 1620 stupňů obratu, což zatím nikdo nedal. Nor Axel Paulsen v roce 1882 ho skočil v rychlobruslařských bruslích. Dvojitý axel skočil Dick Button v roce 1948 a z žen ho poprvé zvládla Carol Heissová v roce 1953. Trojitý axel poprvé předvedl Vern Taylor na mistrovství světa 1978. Ženy ho neskáčou.

RITTBERGER


– Skáče se dozadu; z hrany
– S dopadem na odrazovou nohu

V anglosaských zemích se mu říká taky loop. První ho skočil Werner Rittberger v roce 1910 na mistrovství Německa. Dick Button skočil první trojitý Rittberger na olympiádě v roce 1952 a mezi ženami Gaby Seyfertová v roce 1968. Čtverný ještě nikdo neskočil.

SALCHOW


– Skáče se dozadu; z hrany
– S dopadem na druhou než odrazovou nohu

Vynalezl ho Švéd Ulrich Salchow v roce 1909. První žena, která ho skočila, byla Theresa Weldová na olympiádě v roce 1920. Porota jí za to vynadala, že do krasobruslení zavádí neženské sportovní výkony. Dvojitý začal skákat Gillis Grafström ve 20. letech a ve 30. letech ho skočila Cecilia Colledgeová. Trojitý skočil Ronnie Robertson v roce 1955 a Petra Burková v roce 1962, která tak jako první žena předvedla trojitý skok. Čtverný předvedl Timothy Goebel v roce 1998 a Miki Andová v roce 2002 – zatím jediná.

Odpíchnutý Rittberger


– Skáče se dozadu
– Odpíchnutý; bruslař si při odrazu pomáhá špičkou druhé nohy
– Dopadá na odrazovou nohu 

Může se mu říkat i toeloop. Často se kombinuje s jinými skoky. Vynalezl ho Bruce Mapes ve 20. letech. První trojitý toeloop skočil Thomas Litz na MS 1964 a čtverný Slovák Jožko Sabovčík v roce 1986.

Flip


– Skáče se dozadu
– Odpíchnutý; bruslař si při odrazu pomáhá špičkou druhé nohy
– S dopadem na druhou než odrazovou nohu; odraz jde z vnitřní strany brusle

Protože se skáče z vnitřní hrany, bruslař před ním zvládne dělat kroky. Přesně se neví, kdo ho vynalezl. Pravděpodobně Bruce Mapes, podle kterého se dlouho skoku říkalo Mapes. Rozcházejí se i zprávy, kdo ho skočil první dvojitě a trojitě. Mohl to být Dave Jenkins, ale také John Petkevich. O čtverný se zatím jen pokouší Daisuke Takahashi.

Lutz


– Skáče se dozadu
Odpíchnutý; bruslař si pře odrazu pomáhá špičkou druhé nohy
– S dopadem na druhou než odrazovou nohu; odraz jde z vnější strany brusle

Před lutzem bruslař delší dobu jen hladce „couvá“, aby mohl brusli postavit do správné, tedy vnější hrany. Rakušan Alois Lutz ho vymyslel v roce 1913. Dvojitý skočil první Karel Schäfer o třináct let později, trojitý Donald Jackson v roce 1962. První žena, která skočila dvojitý lutz, byla Češka Ája Vrzáňová na mistrovství světa roku 1949. Čtyři otáčky zvládl Brandon Mroz až v roce 2011.

AddThis

Přílohy

Kde všude se boduje krása

Krasobruslení v tom ale není samo. Jsou i jiné krasosporty. Takové, kde soutěžící nesoupeří ani tak mezi sebou, jako se snaží udělat dojem na rozhodčí. Sporty, kde míry, váhy a stopky nestačí.

Přílohy

Točili jsme Vernera

Natáčení s Tomášem Vernerem byla zábava. Jak už to s profíky bývá. Odmítl dvojníka na rizikovější pasáže, dobíjel energií štáb i komparz a Turbo dámy se shodly, že by ho chtěly domů. Za vnuka samozřejmě.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.
Google+