Přílohy

Kam jet bruslit

Kde to klouže víc? Na Lipně nebo na Orlíku? Největším nepřítelem bruslaře je sníh. My ale víme, kde ho odhrabávají.

AddThis

1. Lipno

Přehrada zamrzá celkem pravidelně a spolehlivě, ale většinou ji pokrývá sníh. Bruslaři si ovšem prosadili odklizení několika drah, které propojují Lipno nad Vltavou, Frymburk, Přední Výtoň a Horní Planou. Propojením všech tras vznikla bruslařská dálnice o délce skoro 40 kilometrů. Je vybavená veškerým komfortem včetně půjčoven bruslí a ledních barů.

2. PrÝgl

Brněnská přehrada nenabízí jen bizarní ohňostrojný festival Ignis Brunensis. V zimě se mění na velkolepou lední plochu s pohodlným dojezdem MHD. Stav ledu se pravidelně monitoruje a aktualizace se dozvíte na webu prygl.net

 

3. Prágl

V matičce Praze je lední bruslení oblíbená kratochvíle, už jen proto, že po něm lépe chutná svařák. Vltava ovšem nezamrzá, takže se chodí na umělé plochy. Nejdelší tradici mají kluziště Na Františku (otevřeno od listopadu) a na Štvanici (od prosince). Dá se ale sklouznout i leckde jinde. Třeba přímo v centru města na Ovocném trhu nebo na střeše OC Harfa na Praze 8.

4. Labe

Když se povede zima a zamrzne Labe, dají se na něm najezdit desítky kilometrů, navíc krásnou krajinou. Vyhlášená trasa je mezi Čelákovicemi a Poděbrady. Když hodně mrzne a málo sněží, dá se jet z Mělníka až do Chvaletic. Kvůli obcházení jezů je dobré zainvestovat do nordických bruslí, na kterých je nůž připnutý na běžkařskou botu rychloupínacím vázáním.

5. Baťův kanál

Uměle zbudovaná vodní cesta mezi Otrokovicemi a Rohatcem měří přes padesát kilometrů a zamrzá celkem spolehlivě. Dnes k němu sice bruslaři míří hlavně v létě na nově zbudovanou cyklostezku (samozřejmě na inlinech), když ale nenapadne sníh, dá se na Baťáku uspořádat celodenní bruslařský výlet.

 

6. Podkrušnohoří

Podhůří Krušných hor je bruslařským rájem, protože tu pravidelně mrzne, ale díky srážkovému stínu padá málo sněhu. Bruslí se třeba na jezeru Matylda, odkud je krásný výhled na hrad Hněvín, nebo na Nechranickém jezeru s neméně krásným výhledem na elektrárnu Tušimice. V budoucnu budou navíc přibývat jezera vzniklá zatápěním opuštěných povrchových dolů.

7. Orlická přehrada

Snad nejkrásnější bruslařský terén v Česku. Bohužel už přehrada málokdy zamrzne celá, takže se bruslí hlavně okolo Zvíkova a Orlíku, kde je ale zase nejlepší přístup k hladině. Když se zadaří a přehrada se pokryje ledem, můžete si na projetí celé trasy lemované skalnatými kaňony klidně vzít týdenní dovolenou. Dávejte ale pozor. Pod hladinou se dodnes nacházejí lesy, které v 50. letech při stavbě přehrady nestačili pokácet. Při nižším stavu vody se může stát, že z ledu uvidíte vykukovat špičky stromů.

8. Písková jezera ve Středních Čechách

Čekání na led na  Labi se dá ukrátit bruslením na okolních zatopených pískových lomech, které zamrzají dříve. Mezi Čelákovicemi a Toušení se dají projet tři propojená jezera Mezi Mosty (místní jim říkají Malvíny). O kus dál najdete Proboštské jezero, ze kterého se dá projet až na Borek u Staré Boleslavi.

AddThis
0 comments

Přílohy

Divný brusle

Není brusle jako brusle. Takový hokejista by se vám na nožích pro Sáblíkovou přizabil. Abyste se v tom vyznali, mrkněte na našeho průvodce.

Přílohy

Nizozemsko

Kdyby někdo vyhlásil soutěž o nejzarytější bruslařské fanatiky, tak se o první místo utkají Kanaďané a Nizozemci. Nezaujatá porota by ale musela vybrat Nizozemce, protože Kanaďané se opírají o hokejku, kdežto v Holandsku se bruslí jen tak. A všude.

Podobné články: Přílohy

2017 | 3 | e-Bitka

Romantika na zámku

Kouzelné prostředí zámku Château Herálec na Vysočině uvítalo režiséra Vojtěcha Kotka, celý jeho filmařský štáb a především naši známou rodinku, aby tu společně natočili naší novou kampaň. Máme vám totiž co říct. Nejen, že máme podle nezávislého měření za celý rok 2016 nejrychlejší LTE síť v ČR, ale nově si můžete s tarifem Red+ užít neuvěřitelných 40 GB sdílených dat navíc. Fakt! Jestli nevěříte, mrkněte na stranu 74. A takhle to vypadalo při romantickém natáčení.

2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

Pomoc bez peněz

Hodit kilo do kasičky a cítit se jako filantrop je sice fajn, ale existují i způsoby, jak přispět i bez peněz. A nejsou o nic míň účinné.

2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

S charitou na tom nejsme špatně

Tereza Pospíšilová působí na Katedře studií občanské společnosti Fakulty humanitních studií UK. Zabývá se neziskovými organizacemi, občanskou angažovaností a dobrovolnickou činností. Tak jsme se jí zeptali, jak jsme na tom s ochotou pomáhat.
COOKIES
Google+