Přílohy

Kde všude se boduje krása

Krasobruslení v tom ale není samo. Jsou i jiné krasosporty. Takové, kde soutěžící nesoupeří ani tak mezi sebou, jako se snaží udělat dojem na rozhodčí. Sporty, kde míry, váhy a stopky nestačí.

  • autor: Lenka Krbcová
AddThis

GYMNASTIKA

Pokud je krasobruslení královnou krasosportů, gymnastika musí být přinejmenším princezna. O spravedlnost hodnocení se tu vede ještě víc sporů, bodování rozhodčích se ještě víc liší jedno od druhého a pravidla se mění ještě častěji. Takže možná carevna.

U-RAMPA

Konstrukce „do účka“ dává prostor hned několika krasosportům a rozhodčím. Kromě lyží se v ní jezdí ještě na skatu, snowboardu, na in-linech i freestyle BMX, tedy na takovém tom bytelném kole. Ty nejdůležitější momenty přicházejí v momentě, kdy závodník na U-rampě vůbec není – ale nachází se zrovna ve vzduchu, kde nad hranou předvádí nějaké ty triky.

SKOKY NA LYŽÍCH

Sport, který sem zdánlivě nezapadá, má jasný parametr – čím dál skočíte, tím líp. Jenže to není všechno. Jednak záleží na typu můstku, a hlavně – musíte skočit krásně. Krásně frčet vzduchem, krásně dopadnout a krásně vypadnout. Ke stylovému provedení se přičítá (anebo odčítá) ještě síla větru a všechno dohromady je to pěkně složité. Navíc když se z mamutích můstků neskáče, ale létá.

AKROBATICKÉ LYŽOVÁNÍ

Původně „balet na lyžích“. Tahle typická krasodisciplína už zanikla, zato vzniklo hned několik nových. U některých z nich rozhoduje jen rychlost, zato u jiných i estetické bodování. Rozhodčí se můžou vyřádit při akrobatickém sjezdu a skocích, slopestylu i při jízdě v U-rampě.

KULTURISTIKA

Krasosport par excellence. Ne že by se každému až tak líbila až tak vyrýsovaná muskulatura, ale tady je to hlavní kriterium. Hodnotí se např. mohutnost a vyrýsovanost svalstva, svalová hmota, symetrie a estetičnost postavy. Jeden z mála sportů, kde soutěží i smíšené páry – a hodnotí se dokonce i to, jak k sobě ti dva padnou. Lépe se umístí pár, jehož postavy ladí, harmonizují a vzájemně se doplňují. Prcek s obryní má smůlu.

VODNÍ LYŽOVÁNÍ

Slalom, skoky a triky s lyžemi na nohách, a to celé na vodě. Frčí se rychlostí i šedesát kiláků za hodinu. U prvních dvou disciplín se dá výsledek změřit a spočítat, při figurální jízdě závodník musí ukázat co nejvíc triků, přičemž visí za ruce nebo za nohu za vlečné lano. Chce to svaly a koordinaci.

FREESTYLE SNOWBOARDING

Zahrnuje hrozně moc disciplín, které spojuje prkno a chuť se vyřádit. Hodnotí se styl, originalita, triky a jejich provedení i výška letu. A někdy se až tak nehodnotí, jako užívá, a celé je to free.

CYKLISTICKÁ KRASOJÍZDA

I tady se můžou tvořit dvojičky, kluci s holkama. Jezdí se i po jednom, nebo klidně po čtyřech. Důležité je předvést třicet cviků za pět minut.

JUDO

Rozhodčí boduje třemi stupni způsob, kterým borec dostane soupeře na lopatky. Čtvrtý stupeň, kdy závodník prostě spadl na zadek, byl zrušen.

KANOISTIKA – RODEO A AKROBACIE

Závodník provádí na divoké vodě skopičiny, podle kterých je hodnocen. Pravidla bodování se pružně mění, stejně jako modely lodí a figury. „Stará škola“ hodnotila hlavně celkový „umělecký“ dojem, kam prý kromě seriózních prvků počítala i parádičky sahající od nejrůznějších šklebů a výkřiků přes zahazování pádla až po vystřelování rachejtlí.

TAEKWONDO

Body se nejen získávají, ale taky strhávají. Třeba za škrábání nebo kousání soupeře. To je fér, ne?

JEZDECTVÍ – DREZÚRA

Tady to mají závodníci obzvlášť těžké, protože jejich partnerem je kůň. Cílem drezúry je podle pravidel rozvoj zvířete ve „spokojeného atleta“. Nakolik se to povedlo, hodnotí známky jedna až deset, a když kůň neposlouchá, rozhodčí jej vyloučí. A jezdce s ním.

LETECKÁ AKROBACIE

Na dobré lyže naspoříte z výplaty, ale ušetřete na pořádné letadlo! Soutěže v letecké akrobacii byly kvůli sockám s větroněm rozděleny na několik kategorií, aby sudí mohli porovnávat i výkony pilotů, a ne jen leteckých konstruktérů. Body se dávají za přesnost provedení předem stanovených obratů.

SYNCHRONIZOVANÉ PLAVÁNÍ

Genderově nekorektní sport. Akvabely jsou jenom ženy. Chlapi v téhle disciplíně závodit nesmí – což je velká škoda. Byla by sranda. Rozhoduje bezchybné provedení, stupeň obtížnosti a originalita.

SKOKY DO VODY

Skokani mají na výběr několik bodovaných variant skoků. Můžou to vzít popředu, pozadu, s rozběhem, s vruty… Hlavní je trefit se do vody.

AddThis
0 comments

Přílohy

Ať vyhraje krásnější

Krasosporty jsou dnes v menšině. To ale může být dočasný stav. V historii sportu se totiž k hodnocení stylu a půvabu přihlíželo daleko víc než dnes. A zdá se, že se to vrací.

Přílohy

Jak poznat Rittbergera

Je šest základních skoků: axel, salchow, rittberger (neboli loop), odpíchnutý rittberger (neboli toeloop), flip a lutz. To jediné, co je dělí, je způsob odrazu a noha dopadu. Vrtění ve vzduchu je stejné, počítá se počet celých otáček (o 360 stupňů). V trojitém skoku se tedy bruslař opravdu otočí třikát úplně kolem své osy.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.
Google+