Přílohy

Krasosporty aneb Děj se vůle rozhodčího

Kdysi jsme lezli po stromech, pak se naučili chodit a jen pár milionů let nato bruslit. Některým i to bylo málo a začali krasobruslit. A ještě v tom chtějí být nejlepší. Dá se ale krása změřit?
AddThis
  • autor: Lenka Krbcová

Nejdřív se bruslilo jen tak, jakkoli, hlavně nespadnout. A když už spadnout, tak si nepřelámat kosti v těle. Pak se začaly odhazovat pomocné hole, zdokonalovat brusle a závodit. To celé trvalo několik století. Nakonec jedni chtěli bruslit hlavně rychle a druzí krásně. Zatímco u rychlobruslení se zmáčknou stopky a hned je jasné, kdo je nejlepší, u krasobruslení je to o dost složitější.

Od prapočátků zrodu tohohle studeného sportovního odvětví a různých spolků se vedly spory o to, jaké polohy, figury a prvky jsou to pravé krasobruslařské. Místy se provozovalo ukázněné viktoriánské krasošolíchání, jinde taneček a onde prostná. Až počátkem dvacátého století vtrhnul na led sportovní styl a Švéd Ulrich Salchow. Jeho jméno je povědomé i největšímu ignorantovi. Tenhle pán vynalezl skok a s kolegy toeloopem, flipem, lutzem, axelem a rittbergerem potrápil už generace krasobruslařů i rozhodčích. A taky diváků.

Jon Jackson si pustil pusu na špacír a už nesmí strčit nos do ruska.

Ne že zase přineseš šestku!

U televize se krásně obdivují odvážné skoky, nohy Katariny Wittové a zadek Jevgenije Pljuščenka, ale ať se přihlásí, kdo rozezná jeden skok od druhého. Figury bezpečně poznají rozhodčí – už se ale  neshodnou na tom, jak krásné byly.

Co se dřív skákalo s jednou otočkou, střihnou dnes mistři v troj- i čtyřnásobcích, a to se počítá. Pětku dostal občas asi každý z nás, ale šestku? Jen ti nejlepší krasobruslaři. Tzv. šestkový systém, kdy maximální ohodnocení bylo 6,0 bodu, platil dobrých sto let. Úplně poslední šestky před jejich zrušením dostala na mistrovství světa 2004 v Dortmundu několikanásobná mistryně světa Michelle Kwanová, a bylo jich hned šest.

Jayne Torvillová a Christopher DeanJayne Torvillová a Christopher Dean

Největší borci ve sbírání šestek byli ale britští krasobruslaři Jayne Torvillová a Christopher Dean. Jako jediní v historii získali nejvyšší známku za umělecký dojem komplet od všech rozhodčích – i když si vypomohli trikem. Pro olympijské hry v Sarajevu 1984 zvolili Ravelovo Bolero. Příliš dlouhou skladbu jim hudebníci zrubali na čtyři minuty osmnáct sekund. Jenže pravidla povolovala jen čtyři minuty. Dvojice vymyslela, jak to obejít. Vyšťourali, že čas platí od okamžiku, kdy se ostří dotkne ledu – a počátečních osmnáct sekund strávili „tancem“ na kolenou. S brusličkami pěkně ve vzduchu.

Ošklivé tajemství krásného sportu

Pokud dáte na drby, hemží se zákulisí krasobruslařských stadionů lobbisty, mafiány, agenty tajných služeb a bohatými papínky. To ovšem nejsme někde na Chomutovské brusli, ale v nejvyšších patrech světových soutěží.
Odhalovačům čachrování jde o kariéru, o frňák a někdy i o život. Jon Jackson, bývalý závodník a rozhodčí, poté, co si v knize Na hraně (On Edge) pustil pusu na špacír, už nesmí strčit nos do Ruska. Mohl by o něj přijít. Popsal údajné praktiky zkorumpovaných rozhodčích, z jejichž ovlivňování obvinil i hodné hochy z ruské mafie.

Kvůli různým aférám platí od roku 2005 nový systém hodnocení, který má zajistit větší spravedlnost a zabránit podvodům. Podezření se objevují dál.

AddThis

Remix

Kam se schovat před Vánocemi

Bílej Jack, vietnamské bagety, skalpy, Tvrdý Havelka a mnoho dalšího. To vše najdete smíchané v Čilichili remixu na listopad a prosinec.

Přílohy

Divný brusle

Není brusle jako brusle. Takový hokejista by se vám na nožích pro Sáblíkovou přizabil. Abyste se v tom vyznali, mrkněte na našeho průvodce.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.
Google+