Přílohy

I rozhodčí je jenom člověk

Pamatujete, jak jste ve škole nad písemkou měnili měkké i za ypsilon a zase zpátky? A jak to první rozhodnutí bývalo správně? Stejné je to i při hodnocení krasobruslení. Mezinárodní rozhodčí Markéta Horklová to ví.
AddThis
  • text: Lenka Krbcová
  • foto: Michael Kraochvíl

Markéta Horklová

Narodila se roku 1975, prý s bruslemi na nohou. S maminkou profesionální trenérkou byla cesta na led přímá. Bývalá sólová krasobruslařka přešla k synchronizovanému bruslení a u svého nejoblíbenějšího sportu zůstala jako rozhodčí. Dnes předsedá komisi rozhodčích Českého krasobruslařského svazu, je mezinárodní rozhodčí pro kategorie jednotlivců, v synchronizovaném bruslení je rozhodčí ISU (Mezinárodní bruslařské unie), což je pro rozhodčího nejvíc.

Rekrutují se rozhodčí běžně z bývalých krasobruslařů?
Většina ano, stejně jako já. Je snazší hodnotit, když máte na vlastní kůži vyzkoušené, jaké to je.

Jak je těžké dostat se mezi špičku?
Abyste mohli hodnotit na národní úrovni, musíte nejdřív projít školením, udělat zkoušky na rozhodčí třetí až první třídy. Pak vás může Český krasobruslařský svaz nominovat na mezinárodního rozhodčího, k tomu samozřejmě musíte umět angličtinu. Úplně nejvyšší meta, to jsou rozhodčí ISU (Mezinárodní bruslařské unie). Ti rozhodují na největších šampionátech – mistrovstvích Evropy, světa a na olympiádě.

Dá se laikům srozumitelně vysvětlit, podle čeho se hodnotí krasobruslařské výkony?
Zjednodušeně řečeno, hodnotí se technická hodnota a předvedení. Technika znamená náročnost. Trojité nebo dokonce čtverné skoky jsou samozřejmě těžší než dvojité. Hodnotí se, jaké závodník předvádí piruety, i kroky mají jednoduché a obtížné varianty. Na druhé straně je důležité samotné předvedení, tedy jak se to vše provádí, v jaké rychlosti, ladnost pohybů, soulad s hudbou, to všechno dohromady.

Nejen bývalý krasobruslař René Novotný tvrdí, že krasobruslení nikdy nebylo, není a nemůže být spravedlivé. Proč se někdy tak liší hodnocení jednotlivých rozhodčích?
Každý to máme jinak. Sice všichni víme, že trojitý skok je obtížnější než dvojitý, ale pořád se na to dívá člověk z pohledu svých zkušeností, znalostí a představy o tom, jak by to mělo vypadat. 

2014_11-Rodina_na_dobu_urcitou-Priloha


Mluví se i o lobbingu a nátlaku na rozhodčí. Setkala jste se s něčím podobným?
Za mnou nikdy nikdo nepřišel. Nebyla jsem svědkem ničeho takového ani v soutěžích jednotlivců na národní úrovni, ani na té světové v synchronizovaném bruslení. Možné to ale je, lobby a zákulisní politika jsou snad v každém sportu.

Po tzv. Skategate na olympijských hrách v Salt Lake City v roce 2002 se dokonce měnil systém hodnocení. Oč tam šlo?
V soutěži sportovních dvojic zvítězil ruský pár před kanadskou dvojicí, přestože dělal chyby. Francouzská rozhodčí nakonec přiznala, že ruskému páru „pomohla“. Na místě se vše rozkrylo a výsledek byl, že jsme měli dva vítěze – a dalekosáhlé důsledky.

Přispěl nový systém hodnocení k větší spravedlnosti?
Zažila jsem oba systémy a odpověď je pro mě těžká. Ale ano, nový systém, kdy má každý prvek svoji technickou hodnotu, která se sčítá s dalšími body závodníka, je proti původnímu „šestkovému“ hodnocení o ždibeček spravedlivější.

Litovala jste někdy svého hodnocení?
Určitě. Jsme jenom lidi a děláme chyby. Vždycky si ale říkám, je nás tam pět a víc, takže spoléhám na to, že ostatní rozhodčí tu samou chybu neudělali. Mám zkušenost, že první rozhodnutí je to správné. Když o tom začnete moc přemýšlet a porovnávat, změníte původní rozhodnutí, které bylo – při zpětném pohledu – obvykle správné.

Zlobí se soutěžící na rozhodčí? 
Budete se divit, jsou to spíš tatínkové. Ti dávají nevoli najevo hlasitěji a prožívají to velmi intenzivně. Ale jsou to spíš výjimky.

Za mnou nikdo nikdy nepřišel. neviděla jsem nic takového ani v soutěžích. 

Takže žádné inzultace jako na fotbale?
Končí to maximálně u pokřikování.

Hrají u hodnocení roli předchozí výkony?
Minulost závodníka vás učí rozhodování, víte, na co se soustředit. Současně se od ní ale musíte oprostit, zapomenout na předchozí výkony či umístění a hodnotit jen to, co soutěžící na ledě předvádí zrovna v tu chvíli. Člověk si to však pokaždé, před každým závodem, musí připomínat. Když přijel mistr republiky, neznamená to, že je dopředu jasno.

Odrazí se na vás atmosféra závodu?
Je náročnější udržet si koncentraci v prostředí, kde je skvělá atmosféra. Když na mezinárodním šampionátu jede domácí závodník, má velkou podporu diváků. Pak je důležité oprostit se od ovací a nenechat se tím ovlivnit.

Poznáte, jestli závodník dobře dopadne, už když je ve skoku?
Hodně se dá poznat dokonce už z odrazu. V letové fázi odhadnete, jestli se skok povede, nebo ne. Pozice ve skoku, výška, to všechno předjímá výsledek.

Je vám někdy závodníka nebo závodníčka líto?
Je, hlavně u menších dětí, jsou někdy na ledě takové ztracené. Malé holčičky, když spadnou, pláčou. Člověk by pro ně nejradši přijel a odvezl je z ledu. Ale ty děti jsou hodně statečné, většinou to zvládnou, jízdu dojedou. Velice brzo se otřepou a už o tom neví. Přijedou na další závod a tam se jim jízda podaří.

Máte oblíbenou figuru, libůstku?
Oceňuju hlavně to, když si závodník připraví program, který má hlavu a patu. Když to není jen bruslení od prvku k prvku, ale ucelený příběh. Nejvíc nadšená jsem z programů, které skončí – a vás to mrzí, chtěli byste se dívat dál. Když vás bruslař dokáže vtáhnout do toho, co předvádí; když svoji jízdu prožívá.

Co je pro vás na krasobruslení nejkrásnější?
Úplně všechno. Je to sport, který v sobě snoubí ladnost pohybu s obtížností. Čím přirozeněji se závodník předvede, tím víc se zdá, že je to jednoduché, ale o to víc se tam skrývá náročnosti. Pro mě je krasobruslení nejkrásnější ze všech sportů.

 

AddThis
0 comments

Přílohy

Potřebujete akorát rovnováhu a nemít strach, že upadnete

Tomáš Verner ještě nikdy v reklamě nehrál, ale nabídku Vodafonu přijal okamžitě. „Do čeho už byste nešel?“ ptali se ho kvůli scénáři. „Já jsem pro každou srandu!“ odpověděl. „Teda asi kromě frontální nahoty,“ dodal a začal se smát.

Přílohy

Ať vyhraje krásnější

Krasosporty jsou dnes v menšině. To ale může být dočasný stav. V historii sportu se totiž k hodnocení stylu a půvabu přihlíželo daleko víc než dnes. A zdá se, že se to vrací.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.
Google+