Přílohy

Ať vyhraje krásnější

Krasosporty jsou dnes v menšině. To ale může být dočasný stav. V historii sportu se totiž k hodnocení stylu a půvabu přihlíželo daleko víc než dnes. A zdá se, že se to vrací.
AddThis

Svaly bez mozku nejsou nic

Ve starém Řecku, kde dějiny sportu začínají, se razil koncept s náročným jménem kalokagathia. Hlásal, že civilizovaný člověk má trénovat tělo zároveň s intelektem, zatímco barbaři neumějí „číst ani plavat“. Vysvalený maník podle tohohle názoru neznamená nic, pokud nevládne stejně nabušeným duchem. A geniální filozof se nemůže považovat za plnohodnotného muže, pokud si nepěstuje esteticky vypracovanou muskulaturu a neumí vrhnout oštěp. Zásady kalokagathie ctily i starověké olympijské hry. Nešlo jen o to, že atleti na nich vystupovali nahatí, aby mohli soudci posuzovat sošnost naolejovaných figur. Zápolení v běhu a skoku byla prokládána stejně ceněnými soutěžemi v tanci, hudbě, recitaci a řečnických disciplínách. Od olympijského vítěze se pak očekávalo, že se stane emisarem své rodné oblasti a bude jí příkladem tělesným i duševním. Ani nejslavnějšímu zápasníkovi starověku Milonovi Krotónskému tím pádem nestačilo, že dokázal nosit na zádech živého býka a hlavou rozrazit skálu. Aby se považoval za plnohodnotného Řeka, docházel na přednášky k Pythagorovi. Skamarádili se tak, že mu slavný myslitel dal za ženu svou dceru. 

DISK – Diskobolos uměl házet, byl krásný a tvářil se jako filozof.DISK – Diskobolos uměl házet, byl krásný a tvářil se jako filozof.

Styl jako vedlejší měřítko

V novodobém pojetí se sice sport odkazu starořeckých estétů postupně zbavoval, ale spousta sportů si estetické hodnocení podržela dodnes. Zachovalo se koneckonců i u dvou ze čtyř disciplín, které se na olympiádách nepřetržitě vyskytují po celou dobu jejich existence. Vlastně skoro u třech ze čtyř, protože k plavání už na třetí olympiádě v roce 1904 přibyly skoky do vody. V gymnastice je estetika odjakživa převažujícím kritériem hodnocení a prvky subjektivního rozhodování si zachoval i šerm. V něm se simultánní zásah obou šermujících rozsuzuje podle toho, jak rozhodčí vidí postavení šermířů v okamžiku zásahu. A to nemluvíme o krásné, neprávem zapomenuté odnoži šermu, která je dodnes ve Francii a Anglii známá jako Canne de combat neboli šerm vycházkovou holí. Ten byl na olympiádě předveden v roce 1900 a zařazen do soutěží v roce 1904. Jelikož jde o sport džentlmenů, měla na výsledek stejný vliv elegance provedení jako samotné zásahy protivníka. 

ŠERM – Není v něm důležité jen protivníka kuchnout, ale kuchnout ho krásně!ŠERM – Není v něm důležité jen protivníka kuchnout, ale kuchnout ho krásně!

 

BRZY PŘESTANOU PADAT REKORDY A VŠICHNI ZAČNOU DOBÍHAT NAJEDNOU.

Návrat krásy

Podíváte-li se na nově vznikající sporty – od skateboardingu po parkour, zjistíte, že většina z nich používá právě estetické hodnocení. Objektivně hodnocené části z nich přitom mizí. Třeba ve skateboardingu se ze začátku soutěžilo ve slalomu a dokonce ve skoku do výšky a český prkýnkář Luděk Váša se téhle podivné disciplíně stal dokonce mistrem světa. Dnes se skateboardisté hodnotí výhradně subjektivně. 

GYMNASTIKA – Sportovní i moderní gymnastika jsou sporty, které vznikly na oslavu lidského těla v pohybu.GYMNASTIKA – Sportovní i moderní gymnastika jsou sporty, které vznikly na oslavu lidského těla v pohybu.

V zimní sezóně pak estetické sporty vládnou ještě výrazněji. Třeba na letošní olympiádě v Soči bylo uvedeno dvanáct nových sportovních odvětví. Čtyři z nich – týmové krasobruslení, lyžařská U rampa, triková jízda na lyžích a triková jízda na snowboardu – používají při hodnocení estetická kritéria. A klidně si k nim připočtěte i pátý – skok na lyžích žen. Čistota letu a dopad do telemarku se sice používají jen jako pomocná kritéria při rozhodování, ale právě proto mohou rozhodovat o vítězství nebo prohře. Dokonce kvůli nim prohrávali první uživatelé dnes už zavedeného postavení lyží do V. I když díky němu létali dál než soupeři, rozhodčí jim nemilosrdně strhávali body za styl.

SKATEBOARD – Na skejtu jezdí po světě skoro 20 milionů lidí, 85 procentům z nich je pod osmnáct. A co na těch prkýnkách zvládnou, je neuvěřitelné.SKATEBOARD – Na skejtu jezdí po světě skoro 20 milionů lidí, 85 procentům z nich je pod osmnáct. A co na těch prkýnkách zvládnou, je neuvěřitelné.

Půvab, na rozdíl od rychlosti, nemá hranice

Ve prospěch budoucí existence estetických sportů hovoří i jeden zásadní fakt, který ovlivňuje a bude ovlivňovat sporty s objektivním hodnocením. Totiž limity lidského organismu. Už dlouho se mezi sportovci, lékaři a fyziology debatuje o tom, kam se můžou sportovní výkony posouvat. Čím víc se blížíme k magickým hranicím – 100 metrů za 9,40, 800 metrů za 1,40 nebo maratonu za 2 hodiny –tím víc se i sport vzdaluje možnostem normálního člověka. Uspět můžete jenom v případě, že jste ochotni podstoupit řeholi brutálního tréninkového nasazení a popřípadě ho ještě nakopnout nějakou tou bobulí. A nezapomínejme, že hranice nelze posouvat donekonečna. Po zjevení Usaina Bolta se například spousta matematiků a fyziologů snažila stanovit ultimátní rychlostní rekord v běhu na 100 m. Matematik Reza Noubary z Bloomsburské univerzity v Pensylvánii vypočetl, že nejrychlejší čas je 9,44 s. Sportovní vědec John Brenkus zase tvrdí, že konečný čas je 8,99 vteřiny. Dál se lidské tělo nedostane, protože nestihne zajistit určité tělesné mechanismy – například lubrikace chrupavek v kolenech, které zamezují zadření kloubů. Vyrovnávání výkonů také promlouvá do atraktivity sportu. Na první olympiádě byl rozdíl mezi zlatým a bronzovým medailistou běhu na 800 m 17 vteřin. V Londýně to byly necelé dvě vteřiny. Ve čtyřbobu v Soči se první tři týmy vešly do 39 setin vteřiny. Podobných příkladů najdete spoustu a s tím, jak se budeme přibližovat k hranicím lidských možností, jich bude přibývat. Zanedlouho v tradičních sportech přestanou padat rekordy, soutěžící budou dobíhat do cíle všichni najednou a nám nezbude než se přiklonit k disciplínám, kde nejde o setiny setin vteřiny, ale o hezkou podívanou.

AddThis

Přílohy

I rozhodčí je jenom člověk

Pamatujete, jak jste ve škole nad písemkou měnili měkké i za ypsilon a zase zpátky? A jak to první rozhodnutí bývalo správně? Stejné je to i při hodnocení krasobruslení. Mezinárodní rozhodčí Markéta Horklová to ví.

Přílohy

Kde všude se boduje krása

Krasobruslení v tom ale není samo. Jsou i jiné krasosporty. Takové, kde soutěžící nesoupeří ani tak mezi sebou, jako se snaží udělat dojem na rozhodčí. Sporty, kde míry, váhy a stopky nestačí.

Podobné články: Přílohy

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Jak jsme se poprali

Do rodinky, kterou znáte z našich reklam, přibyl letos o Vánocích nový člen – strejda Karel, kterého v novém spotu hraje Ondřej Sokol. Ze začátku jim to s tátou trochu drhlo, ale nakonec všechno dobře dopadlo. Režie se opět ujal Vojta Kotek. Podívejte se, jak to probíhalo.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Vojta Kotek: Mosty nepálím

Když už jsme na place potkali režiséra našeho vánočního klipu Vojtu Kotka, tak jsme se ho rovnou na Vánoce zeptali. A na herce taky.

2017 | 11 | Hééérci, lidé mnoha tváří

Slepičí lajky pro duši

Sociální sítě často proklínáme a viníme z toho, že trávíme půlku života s obličejem přilepeným na displeji. Ne tak často se už přiznává, že se na jejich stránkách prostě často dějí zajímavější věci než kolem nás. A že nebýt jich, bylo by někdy na světě o něco hůř.
Google+