Přílohy

Divný brusle

Není brusle jako brusle. Takový hokejista by se vám na nožích pro Sáblíkovou přizabil. Abyste se v tom vyznali, mrkněte na našeho průvodce.

AddThis

Combi kolébka

Někteří hokejoví hráči si nechávají kolébku nože zbrousit do dvou různých poloměrů. V přední části brusle má poloměr menší rádius pro dobrou manévrovatelnost, ve střední a zadní části je oblouk méně zakřivený pro vyšší skluzovou rychlost. Tohle broušení ale zvládá málokdo a docení ho jen zkušený hráč.

 

Shorttrack

Rychlobruslaři na krátkých oválech jezdí neustále v náklonu. Nůž je proto mírně prohnutý do oblouku, aby kopíroval zakřivení dráhy, a je posazen vlevo od osy boty, aby bruslař nedrhnul botou o led. Vlevo proto, že short track se jezdí proti směru hodinových ručiček.

Multiskate

Speciální nože, které se dají snadno připevnit na pevnou turistickou botu. Ideální pro spojení zimních výšlapů s přejezdem zamrzlých jezer.

Krasobruslařská

Má nůž s malou kolébkou a na špičce má vybroušené zoubky. Ty tam ovšem nejsou kvůli odrážení při jízdě, ale pro lepší zákus při odrazu ve skocích (poprvé si je nechal vybrousit Ulrich Salchow). Bota má podpatek a nůž je k ní připojen šrouby. Brusle pro tance na ledě a jízdy párů mají kratší nůž, aby se co nejvíce zamezilo náhodným zraněním. 

Nordické brusle

Dlouhé nože, které se rychloupínacím vázáním nasazují na běžkařské boty s pevným kotníkem. Při jízdě umožňují zdvih paty, takže se na nich jezdí velmi pohodlně (a rychle).

 

Rychlobruslařská

Má nízkou, na míru šitou botu, která se kvůli přesnému ovládání obouvá naboso. Nůž je takřka rovný, dlouhý až 42 cm a tenký jen něco přes milimetr. Rychlobruslaři si ho brousí většinou sami, ručně a do roviny. Na botě jsou nože připevněné jen pod špičkou, pata je volná (bruslím se proto říká „klapačky“). Je to proto, že rychlobruslaři se odrážejí celou délkou brusle a volná pata jim umožňuje až o 11 cm delší záběr nohy při odrazu, a tím pádem i větší výslednou rychlost.

AddThis
0 comments

Přílohy

Krasosporty aneb Děj se vůle rozhodčího

Kdysi jsme lezli po stromech, pak se naučili chodit a jen pár milionů let nato bruslit. Některým i to bylo málo a začali krasobruslit. A ještě v tom chtějí být nejlepší. Dá se ale krása změřit?

Přílohy

Kam jet bruslit

Kde to klouže víc? Na Lipně nebo na Orlíku? Největším nepřítelem bruslaře je sníh. My ale víme, kde ho odhrabávají.

Podobné články: Přílohy

2017 | 3 | e-Bitka

Romantika na zámku

Kouzelné prostředí zámku Château Herálec na Vysočině uvítalo režiséra Vojtěcha Kotka, celý jeho filmařský štáb a především naši známou rodinku, aby tu společně natočili naší novou kampaň. Máme vám totiž co říct. Nejen, že máme podle nezávislého měření za celý rok 2016 nejrychlejší LTE síť v ČR, ale nově si můžete s tarifem Red+ užít neuvěřitelných 40 GB sdílených dat navíc. Fakt! Jestli nevěříte, mrkněte na stranu 74. A takhle to vypadalo při romantickém natáčení.

2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

Pomoc bez peněz

Hodit kilo do kasičky a cítit se jako filantrop je sice fajn, ale existují i způsoby, jak přispět i bez peněz. A nejsou o nic míň účinné.

2016 | 11 | Řemeslník – nová šlechta

S charitou na tom nejsme špatně

Tereza Pospíšilová působí na Katedře studií občanské společnosti Fakulty humanitních studií UK. Zabývá se neziskovými organizacemi, občanskou angažovaností a dobrovolnickou činností. Tak jsme se jí zeptali, jak jsme na tom s ochotou pomáhat.
COOKIES
Google+