Téma

5 tipů z křišťálové koule

O tom, jak bude vypadat rodina v budoucnosti, se zatím jen dohadujeme. Když CNN vyzvala veřejnost a odborníky k diskusi na toto téma, sešly se jim snad všechny myslitelné scénáře. Pesimisté tvrdí, že rostoucí populace a tenčící se přírodní zdroje nás dotlačí k návratu k široké rodině, ve které spolu funguje několik generací a snaží se společným úsilím přežít. Optimisté naopak věří ve spásu ze strany vědy a moderních technologií a budoucí rodinu vidí jako trvale udržitelnou sociální síť lidí žijících v domácnostech vytvořených na 3D tiskárnách.

AddThis

Na portálu TED najdete názor, že současná hedonistická generace je posedlá uspokojováním svých sobeckých tužeb, na budování rodiny nemá čas ani náladu a bude v budoucím genovém poolu prostě chybět. Jednu z mála konkrétních (a navíc optimistických) vizí budoucí rodiny vymyslel think tank Dragon Rouge na svém portálu Co.Exist. Ve studii Pět rodin roku 2030 nastínili zhruba následující scénáře.

Single nomádi

Individualisté, kteří si cení svobody a nebudou se chtít vázat na stálého partnera a místo. Pro jejich potřeby vznikne síť společně vlastněných ubytovacích jednotek (základ vzniká v komunitách Couch Surferů nebo Air B&B cestovatelů). Kvůli flexibilitě nebudou hromadit majetek, vše si objednají na místě. Už dnes existují startupy, které sdílení životních potřeb zkouší. Projekt Le Tote nabízí za 49 dolarů měsíčně kufřík se třemi obleky a sadou doplňků. Když je použijete, dáte je zpět firmě, která je vyčistí, opraví a pošle dál. Nomádi ovšem nebudou chtít žít neustále jako singles a počítá se s tím, že budou vytvářet více či méně stálé partnerské svazky, které budou obnovovat v závislosti na tom, jestli se zrovna oba partneři sejdou v jednom městě. Naštěstí už existují služby, jako je Match.com.

Tandemové soužití 

Stejně jako nomádi si lidé žijící v tandemu váží své nezávislosti. Nechtějí se brát, ale zároveň chtějí bydlet na jednom místě a vychovávat děti. Řešení najdou ve sdílených domácnostech. V domě či bytové jednotce bude mít každý rodič a jeho potomci soukromý prostor, ale budou sdílet kuchyň, dělit se o náklady na domácnost, údržbu a navzájem si pomáhat s péčí o děti. Domácnost bude navíc součástí mikrokomunity sdílející dopravní prostředky, nářadí a spolupracující na udržování svého okolí. Základy mikrokomunitního soužití fungují už dnes, stejně jako aplikace umožňující sdílení kol, automobilů i hlídání dětí.

Multi-generační soužití 

Jde o společné fungování prarodičů, rodičů a jejich potomků. V budoucnu se ale technologie postarají o broušení mezigeneračních třecích ploch. Cloudová technologie se bude starat o údržbu, správu a rozdělování úkolů. Autoři studie počítají i s vytvořením veřejných prostorů se sdílenými office huby, kulturními a volnočasovými službami.

Seniorské komunity 

Jelikož se počítá se stále rostoucím věkem dožití, bude nutné zakládat i komunity seniorů založené na společně sdílených a financovaných službách. Jednou z nich bude například neustálý lékařský dohled. Lékař bude mít stálý přehled o zdravotním stavu všech obyvatel komunity. Náramek sledující výživu, tělesnou aktivitu, úroveň stresu, kvalitu spánku a další údaje už v současnosti vyvíjí startup AIRO.

Rurální komunity 

Lidé, kteří tíhnou k tradičnějším hodnotám, se budou stěhovat na venkov, který tím zachrání před vymřením. Díky technologiím obnoví farmy a zemědělské usedlosti a přemění je na samoudržitelné jednotky sdílené několika rodinami. Ekofarmy zajistí komunitám potravinovou soběstačnost, solární panely, tepelná čerpadla a recyklační skládky produkující bioplyn soběstačnost energetickou. Přebytky budou posílat do sdílené elektrické sítě výměnou za služby, údržbu komunikací nebo třeba cestování zdarma.

AddThis

Téma

Kdo je hlava rodiny?

S tím, jak se mění rodina, se mění i její vnitřní uspořádání. Muž už dávno není nezpochybnitelnou hlavou rodiny, aspoň ne automaticky. Ale když ne muž, tak kdo tedy?

Téma

Z chaosu možná zase vznikne pořádek

Magdalena Frouzová je klinická psycholožka, psychoterapeutka, adiktoložka a manželská a předmanželská poradkyně s dvacetiletou praxí. Vede nestátní ambulantní zdravotnické pracoviště Institut pro výzkum rodiny a o tom, jak rodina funguje, ví leccos.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+