Téma

Nakoj to hermafrodito, Karle aneb Extrémy moderního rodičovství

Stará pravda, že cesty do pekla jsou dlážděny dobrými úmysly, platí dvojnásob, když vychováváte děti. Především proto, že žádný rodič nechce ke svým potomkům přistupovat tak staromódně, jako to dělali jeho vlastní taťka s mamkou. Nene, my to vezmeme za jiný konec. I kdybychom z toho měli zblbnout.
AddThis

Ano, někteří dnešní rodiče jsou možná na své děti příliš opatrní. Před procházkou je obalují do bublinkových fólií a zakazují jim běhat, aby neupadly, jiní je vodí na vodítku. Jsou také tací, kteří věří, že sdělovat dítěti pravdu by podkopalo jeho sebedůvěru, a proto ho neustále chválí. Jiní dopřejí potomkům i 4 narozeninové oslavy ročně nebo si z mléčných zubů svých dětí nechávají vyrábět bižuterii. To vše se dá s trochou empatie pochopit. Ale jsou věci, které jsou prostě přes čáru. 

Všechno kromě plenek

Ať už volíte látkové či jednorázové papírovky, obojí leze do peněz. Naštěstí je tu řešení: tzv. bezplenková metoda. O co jde? Jednoduše svému miminu žádné plenky nedáváte a místo toho ho bedlivě 24 hodin denně sledujete. Sledujete „signály, náznaky, hodinky a intuici“, abyste své dítě v ten správný moment popadli a vyzdvihli nad umyvadlo, kam si uleví. Tedy pokud si zrovna neuleví o vteřinu dříve na vaši košili, koberec, stůl, postel či cokoliv jiného. Pravděpodobnost, že skončíte v dennodenním nikdy nekončícím souboji o hovínko, je víc než vysoká. No a co, je to přece mnohem přirozenější a jednodušší než kupovat plíny. 

2014

Pro zcela extrémní rodiče vzniká v USA nový trend „parent normcore“. Spočívá v tom, že přestanete poslouchat blbiny a začnete vychovávat děti tak, jak vás vychovávali vaši.

Bezpohlavní děti

Umožnit chlapečkům vyjádřit své já skrze růžové hedvábí a podpatky je jedna věc. Jenže držet v tajnosti fakt, kterého si každý na každém všimne na první pohled, je trošku jiný kalibr. A přesně to dělají kanadští rodiče Kathy Wittericková a David Stocker se svým synem/dcerou jménem Storm. Jediní lidé, kteří vědí, jakého je Storm pohlaví, jsou kromě rodičů Stormovi starší bratři Kio a Jazz. Proč? „Je to pocta lidské svobodě a protest proti genderovým stereotypům,“ řekl u příležitosti narození miminka médiím pan Stocker. Jinými slovy jde o sociální experiment s vlastním dítětem. Přestože odborníci na rovné příležitosti tleskají úmyslu rodičů vychovávat bez zátěže předsudky, psychologové upozorňují na možné „katastrofální důsledky“ na psychice dítěte. A nejen to. Stormovi starší bratři složili přísahu, že nikdy nikomu neprozradí pohlaví svého sourozence. Jistě. Nechat dítě upadnout do genderových stereotypů je nemorální, zato chtít po batoleti, aby si rodinné tajemství odneslo do hrobu, je naprosto zdravé. Jenže tahle pošahaná kanadská rodinka není jediná. Ve Švédsku žije dítě jménem Pop a i jeho rodiče měli stejný nápad. Mluvíme-li o Švédsku, stockholmská mateřská školka Egalia svým žáčkům zakazuje hovořit o spolužácích s použitím zájmen „ona“ či „on“. Místo nich zavedla jednotné označení „kamarád“. A tak všichni mluví jako Teletubbies. Tedy v praxi: „Nevíš, kde je kamarád Ela?“ Také pohádky podporující genderové bludy nesmějí této školce přes práh. Příliš dlouho se totiž švédské děti balamutily tím, že draci unášejí princezny a rytířové na koních je zachraňují. Kdepak, zahrneme-li slůvka „ona“ a „on“ na seznam sprostých slov, všechny tyto chiméry se rázem rozplynou. 

Miminka s outěžkem

Tzv. lotosový porod může být ideální záležitostí pro rodiče, co mají v oblibě krváky. Spočívá v ponechání placenty připojené k pupečníku a pupečník připojený k narozenému miminku, dokud oboje samo neseschne a neodpadne. Někteří rodičové ho volí proto, že jsou přesvědčeni, že s placentou je spojena aura dítěte, která se po seschnutí a odpadnutí dotyčného orgánu přestěhuje k dítěti samotnému. Zní to jako roztomilá duchovní přikrývka pro novorozence, dokud si neuvědomíte, že s tím budete nuceni zacházet při každém přebalování. Představte si koupání, transport nebo třeba kojení. Pupeční šňůra je krátká a tak svého novorozence budete kojit s lavorem obsahujícím pomalu zasmrádající mrtvou tkáň na břiše. A pokud jsme vás ještě neodradili, zkusíme to ještě jednou slovy Patricka O’Briena, mluvčího londýnské Královské akademie porodnictví a gynekologie: Placenta je k infekčním onemocněním mimořádně náchylná, protože obsahuje krev. V poporodním stádiu nemá ale žádný oběh a stává se mrtvou tkání.“ Pokud vás ale spiritualita zajímá víc než nějaké infekce, lotosový porod je pro vás to pravé ořechové.

Ze zoufalství si přiložil dítě k prsu a začal kojit. Takže můžete i vy.

Kojící tátové

Po celá dlouhá desetiletí se ženy domáhaly spravedlivého podílu na různých věcech. Volební právo, práce, sexuální svoboda… Takže je vlastně celkem logické, že nyní se i muži dožadují  vyrovnání. Kosmetika, citové výlevy, kojení… Ano, čtete dobře – kojení. Propagátoři mužského kojení tvrdí, že s trochou trpělivosti to zvládne každá pánská bradavka. Všechno potřebné, tedy prsní žlázy, mléčné kanálky a dokonce i hormony oxytocin a prolaktin, muži mají. Pak už jen stačí zahodit soudnost, sebrat dostatek odvahy a obrnit se trpělivostí. Několik desítek minut denně strávených na elektrické odsávačce vás koneckonců nemůže zabít a pouhá stimulace bradavek evidentně spouští továrnu na hormony nejen v ženě, ale i v muži. Křivka popularity tohoto trendu se rapidně zvedla poté, co do médií v roce 2002 pronikla zpráva o muži jménem B. Wijerante, otci ze Srí Lanky, kterému zemřela žena. Jeho osmiměsíční dítě odmítalo jakékoliv náhražky mateřského mléka. On si ze zoufalství přiložil dítě k prsu a světe, div se, začal kojit. Když může on, proč byste nemohli i vy. K tomuto účelu si můžete pořídit i prvotřídní designovou mužskou kojící košili, kterou navrhl švédský designér Ronnie ÖSterberg.

AddThis

Téma

Muži rodí a ženy vydělávají

Během několika posledních desetiletí se koncept rodiny v celém vyspělém světě obrátil naruby, a to hned několikrát a na více frontách. Tzv. nukleární rodina, jak ji známe od dob průmyslové revoluce, dávno neoznačuje pouze a výhradně sezdané páry opačného pohlaví a jejich v průměru 2,4 dítěte. Od šedesátých let minulého století se začínají objevovat i jiné alternativy a v dnešním postmoderním světě je jich stále víc.

Téma

Netradiční tradiční rodiny

Asi už jste se potkali s názorem, že se rozpadá tradiční rodina. Vězte tedy, že různé typy rodin se střídají už od pravěku a zatím jsme to vždycky přežili. A to, čemu se tradiční rodina říká dneska, je vlastně dost velká novota, navíc obvyklá hlavně v naší kultuře.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+