Remix

Folkař, co ztratil práci i kočku

Folkařský průšvihář podle Coenů, metalák folkáčem a další parádní kousky v kulturním přehledu Čilichili na únor.

  • Klubový zpravodaj: Michal Pařízek
  • Jan Červenka
  • Richard Šulc
  • Magdalena Schlindenbuchová
AddThis
Llewyn Davis s kočkou

Llewyn Davis s kočkou

Folkař, co ztratil práci i kočku

Bratři Coenovi si jako dějiště svého nového snímku V nitru Llewyna Davise vybrali pověstnou folkovou scénu začátku šedesátých let v New Yorku. Příběh málo známého písničkáře Llewyna Davise obsahuje pochopitelně všechny typické atributy filmů bratrů Coenových, černý humor, absurdní situace a skvělé dialogy. Jde možná o jejich nejsmutnější snímek od slavného Bartona Finka z roku 1991. Llewyn Davis ve skutečnosti nikoho moc nezajímá, jeho hudba je neúspěšná a jeho osobní život je navíc dost průser. Ztratil práci i kočku, kterou měl na starosti, a ještě ke všemu přivedl do jiného stavu kamarádovu manželku. Oscar Isaac je v hlavní roli výborný, celý děj trochu připomíná Woodyho Allena. Zkuste si představit, jak by vypadalo, kdyby se nejslavnější neurotik na světě pustil do biografie Boba Dylana. Že to stojí za vidění, potvrzuje Velká cena z Cannes a hned tři nominace na Zlatý glóbus. Kromě Oscara Isaaca uvidíte třeba Carey Mulliganovou (Drive nebo Velký Gatsby), popovou hvězdu Justina Timberlakea nebo Johna Goodmana. Za zmínku stojí určitě i soundtrack k filmu, kde zpívají hlavně herci, jak je ostatně v posledních letech dobrým zvykem. A slyšet třeba právě Timberlakea v nezapomenutelné písni Tisíc mil (v originále Five Hundred Miles, na tisícovku míle z názvu písně zaokrouhlila až imaginace autora českého textu) je doslova úchvatné. Stavily se i současné folkové hvězdy Mumford & Sons a samozřejmě také přímí účastníci téhle zlaté folkové éry, již zmiňovaný Bob Dylan a jeho souputník Dave Van Ronk, jehož osudy tvůrce filmu přímo inspirovaly.

Metalák folkáčem

Scott Kelly se objevil v loňském roce v Praze hned dvakrát, jednou se svojí domovskou kapelou Neurosis a podruhé s projektem Correction House, tedy kapelou složenou z hvězd postmetalové a hardcore scény. Ve středu 26. února se vrací znovu, tentokrát v čele skupiny The Road Home. A to je něco, co byste od tohohle metalového potetovance asi nečekali. Album The Forgiven Ghost In Me, které před pár měsíci s The Road Home vydal, totiž přináší zadumané písně, které mají mnohem blíže k folkovým baladám Woodyho Guthrieho než k metalovému běsnění Neurosis. Takže se těšte na folk, country blues a cestu ke kořenům hudby. No ale temné je to pořád dost. Scott Kelly jde vždycky do plných, ať už odkrajuje masivní riffy nebo pečlivě odvažuje každý tón akustické kytary. Koncert The Road Home proběhne v pražském klubu Pilot.

Francouzky zpívají anglicky a je to hezké

Pojem nová vlna může odkazovat na spoustu věcí. Hudební styl v Británii a USA na přelomu 70. a 80. let, hnutí českých filmařů ze 60. let a hnutí francouzských filmařů, u jejichž jmen onanují studenti FAMU. Kapela s názvem Nouvelle Vague (to je nová vlna) spojuje ten anglický a francouzský význam. Francouzské zpěvačky s roztomilou angličtinou za hudebního doprovodu ve stylu bossa nova (což mimochodem portugalsky znamená nová vlna) přezpívávají písničky od kapel jako New Order, Depeche Mode, Dead Kennedys, The Cure nebo Joy Division. Na akustické nástroje je doprovází autoři projektu Olivier Libaux a Marc Collin, který se mimo jiné proslavil i jako autor šestého dílu slavné kompilace Cafe Del Mar. V roce 2010 vydali Nouvelle Vague album The Best Of, takže se dá předpokládat, že až budou 28. února hrát v pražské Akropoli, tak zahrají ty největší pecky jako Dance With Me, In A Manner of Speaking nebo Too Drunk To Fuck.

Walter Mitty

Walter Mitty

Ten žralok už mě žral

Jasně, Walter Mitty a jeho tajný život je pohádka se spoustou náhod a správným vyústěním. Kromě toho je to ale taky film o tom, co dělá chlapa chlapem a že i zaprášený snílek se může prostě jednou zvednout a odjet do Grónska. A nechat se tam málem sežrat mořskou potvorou, zabít výbuchem sopky a vyhodit z práce. Nemusí být každý film ze života, aby vám udělal radost, a ten o vedoucím oddělení negativů Walteru Mittym stojí za to vidět. Jak napsal někdo na ČSFD, Ben Stiller zraje jako víno. Jo, a je k tomu příjemný soundtrack.

Počíst si se soundtrackem

Erik Truffaz u nás hraje poměrně často, ale tohle bude přece jen trochu jiný zážitek. Švýcarský trumpetista totiž tentokrát nechá doma svoji obvyklou skupinu a přijede s mexickým elektronickým kouzelníkem Murcofem. Oba rádi experimentují a to je spojuje. A oba tentokrát v Praze vystoupí v roli doprovodu. Ve čtvrtek 6. února v pražském Paláci Akropolis bude mít totiž hlavní slovo představivost Enkiho Bilala, známého komiksového tvůrce žijícího ve Francii (například The Nikopol Trilogy). Všichni tři zmínění vytvořili společně koncertní představení Being Human Being, spojení podivuhodných obrazů a úžasné hudby. Ta je pro koncept stejně důležitá jako obrázkový příběh odehrávající se na plátně. Tuhle show zatím viděli jenom na pár představeních ve Francii a vydání alba, tedy soundtracku ke komiksu, se teprve chystá. Pro další album Erika Truffaze si tedy půjdeme do knihkupectví. Ostatně komiksový trh je na tom mnohem lépe než ten hudební.

Z důvodu inventury otevřeno 

Divadelní festival Malá inventura proběhne letos už po dvanácté. A zase zmapuje to nejvýraznější, co se za poslední rok v dobrých divadlech objevilo nového. V týdnu mezi 20. a 26. únorem se můžete nadopovat divadlem, a navíc se občerstvit ve velkém festivalovém Hnízdě, které je v pražském Veletržním paláci. Hraje v něm hudba a odehrají se všechny diskuse a workshopy. A co vás letos čeká za překvapení z ciziny? Tak francouzský mistr mim Julien Cottereau anebo izraelská hiphopová opera The City, což je prý fakt bžunda.

Co si pamatuje Nick Kent

Anglický novinář Nick Kent se na tváři dnešní hudební žurnalistiky podepsal hodně. Podobně jako třeba jeho kolega z USA Lester Bangs se dokázal snadno vyrovnat s největšími raubíři z rockového tábora a jako parťáka na tahy si ho vybírali mistři z nejpovolanějších, Iggy Pop nebo Keith Richards. To se mu to pak o jejich světě psalo s parádním vhledem. Před pár lety vyšla česky kniha jeho textů, které pomáhaly tvořit renomé anglického týdeníku New Musical Express. Teď se na český trh dostala další kniha – Apatie k ďáblu se vším, co si pamatuje ze své kariéry. A je toho kupodivu dost. Historky o tazích s Richardsem a dalšími jsou tu taky, ale v žádném případě nejde jen o souvislý sled popisů drogových a alkoholových večírků. Kentovy postřehy velice přesně popisují nihilismus a dekadenci sedmdesátých let i to, jak se sám propadl do hluboké drogové závislosti a škrábal se z ní celou dekádu zase ven. Inu, najdete tu vše, co k době a její hudbě patřilo.

Mluvit tak, abych nepoškodil 

Vojtěch Jánský oslňuje mládím, inteligencí a vtipem, provokuje bohémským životem. Dívky o něm sní, ale marně... Je totiž kněz. Mluví a káže svobodně, jako by se komunistů ani nebál. Dodává lidem odvahu přežít bezvýchodně zatuchlá osmdesátá léta, ale sám v klíčovém momentu odvahu nenalezl... Podepsal spolupráci StB a toto úzkostně střežené tajemství vláčí životem. Se svými řídícími důstojníky se snaží hrát vyčerpávající hru: mluvit tak, aby nikoho nepoškodil. Má šanci tajnou policii obelhávat, anebo obelhává jen sám sebe? Kniha Marie Šulcové Strach buší na dveře, která otvírá jednu z třináctých komnat církve, je inspirovaná skutečným případem.

AddThis

Sporák

Borščí dopuštění

V Rusku co kuchař, to jiný boršč. Asi jako u nás svíčková nebo zelí. Takže jsme byli zvědaví, jak si s ruskou klasikou poradí máma Iva. Poradila.

Podobné články: Remix

2018 | 5 | Ti druzí

Definitivní návraty

V květnu bude krásně a máte toho hodně co dělat. Jakou kulturu oběhnout? To se dozvíte v našem remixu.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Létající koberec

Duben, za kultůrou půjdem. Třeba do kina, na výstavu a tak. Mrkněte na naše tipy.

2018 | 3 | Svět ve vatě

Pankáč z Černé hvězdy

Březen nemusí být další nudný měsíc, kdy se válíte doma a nevíte coby. Můžete nám poděkovat, protože program vyřešíme za vás - našimi kulturními tipy v remixu.
Google+