Téma

Rozhovor s bohem

Jeden z nejúspěšnějších profilů na českém Facebooku má, bůhvíproč, Bůh. Zeptali jsme se na to, jak se mu existuje ve virtuálním vesmíru a jestli jsou lidé uctivější, když si s ním píšou přímo.
AddThis

Pamatujete si svůj první příspěvek? Vymyslel jste něco podobně chytlavého jako „Budiž světlo“? A bylo to dobré?
Nevím, kdo to s tím světlem vymyslel. Ve skutečnosti jsem tehdy řekl: U Joviše, kdo tu zase zhasl! Rožni! A pak mi došlo, že si budu muset rožnout já, protože tu nikdo nebyl. A tak jsem si udělal Adama s Evou. Můj první status byl: „Říkám si: stvořil jsem svět i jeho obyvatele, ale kdo vlastně stvořil mne???“

Píše stránku Bůh opravdu Bůh?
To záleží na tom, zda se jedná o průšvih, nebo ne. Pokud ano, píše stránku stážistka, která již v nebi v tuto chvíli nepracuje.

Proč jste to nesvěřil apoštolům? Bibli podle žebříčků prodejnosti zvládli dobře…
Bible? Jo, to jsem četl. Přišlo mi to trochu suché. Prodává se dobře, ještě lépe než odpustky nebo zaručeně pravé trny z klukovy koruny. Ale apoštolové nemají smysl pro humor, takže jsem je k sobě na Facebook nepustil. Stačí, že píšou profily některých politiků.

Neměli by věřící komunikovat s Bohem v kostele? Jak se díváte na Facebook jako konkurenta církve?
Myslím, že jak církev, tak Facebook jsou takové zájmové kroužky, trávení volného času ve společnosti kamarádů. Facebook je lepší v tom, že se tu dají říkat sprosté vtipy. Ačkoliv jak mi tak dochází, v kostele se sprosté vtipy nevyprávějí, ale odehrávají… 

Jak se lidé baví s Bohem? 
Jestli nechtějí mít vodu až po půdu, ožranou zahrádku od kobylek a být proměněni v masiv NaCl, neměli by si moc vyskakovat. Ale samozřejmě pokud za mnou přijdou s upřímnou modlitbou, prosbou o radu či pomoc v nouzi, mám tisíce způsobů, jak je odbýt.

Přispíváte na facebookové stránky českých ateistů?
Ne. Ale jejich správci občas učiním malou pohromu a pak se bavím tím, jak se ji pokouší racionalizovat.

Jak vám stránka ovlivňuje život?
Ovlivňuje. Od té doby, co jsem si založil Facebook, nemám čas na zázraky. Taky ten konec světa předloni v prosinci jsem nějak prokaučoval. 

Vědí lidé z vašeho okolí, že jste Bůh? 
Ano, všichni lidé z mého okolí tady v nebi vědí, že jsem Bůh. Nijak se s tím netajím, ono to v nebi ani nejde, tady se neutají nic a archanděl Gabriel rozkecá i to, co neví. 

Desatero na základě požadavků evropské unie přepracuju, pravděpodobně to bude čtyřiapůltisícero.

Jak vám stránka ovlivňuje názory? Nepřemýšlíte, že byste vydal nové, přepracované vydání Desatera? Namísto hliněné tabulky by šla určitě udělat verze pro tablety…
Evropská unie to po mně chce. Takže do Desatera budou zapracovány požadované genderové a národnostní kvóty. Např. „Nepožádáš manželky (v případě islamistů a mormonů manželek) souseda svého (i kdyby to byl černoch nebo Asiat, i když v případě pěkné Asiatky by se mohla učinit výjimka daná vyhláškou EU č. 2467851351/2013)“. A přibude pár dalších paragrafů, pravděpodobně to nakonec bude čtyřiapůltisícero.

Kolik vám administrace zabere času? Neodvádí to vaši pozornost od něčeho důležitějšího? 
Tak já vlastně makal jen prvních šest dní. Od té doby mám pořád den sedmý.

Dá se na stránce vydělávat? Nechce třeba někdo na Boží existenci nahnat sledovanost reklamy? 
S tím mám špatné zkušenosti po tom, co někdo bez mého souhlasu do začátku Bible narval reklamu na italskou automobilku a výrobce vysavačů. Jinak moc nevydělávám. Satan mi už několikrát za předání správcovství nabízel slevu na letní dovolenou u něj dole, ale odmítl jsem ho. No, i když… 

Máte nějakou legrační příhodu z administrace, popřípadě z nebe? 
Z administrace žádnou nemám. V nebi ale občas legrace je. Vzpomínám si, jak nám tu Amy Winehouse vyšňupala skoro tři obláčky, než jí došlo, že je to jen zkondenzovaná vlhkost.

Vždycky jsem se chtěl zeptat – kdybyste si stvoření mohl zopakovat, udělal byste něco jinak? 
Přes všechno špatné si myslím, že se mi ten vesmír docela povedl. Akorát vy lidé jste tak zábavní, že kdybych to celé dělal znovu, tak bych tentokrát učinil pány tvorstva vás.

AddThis
0 comments

Téma

Stačí vzít nápad z ciziny a udělat ho česky

Jan Zelenka se narodil v roce 1994 a je gay. Jeho profil na YouTube s popisem „čauko, jsem totálně úžasná panička“ sleduje přes deset a půl tisíce lidí. Podle Mensy má IQ 147, přesto bude letos už podruhé navštěvovat třetí ročník střední školy. Jeho videa se vyznačují velikým počtem nenávistných hodnocení a komentářů.

Čumenda

Moje sbírka Amíků

Fotograf Stanislav Bříza projel stopem Spojené státy a prý to z něj udělalo jiného člověka. Samozřejmě u toho fotil a ty fotky jsou parádní vyprávění.

Podobné články: Téma

2018 | 10 | Holky & koně

Holky a hřebci a hnůj

„Máme ve třídě koňařku, je to nafoukaná čúza, pro kterou jsou všichni póvl. Spolužačky jí nemůžou přijít na jméno, ale zároveň jí všechny lezou někam jen proto, aby se občas mohly povozit. Fakt nechápu. Anebo plno jiných holek tak šílí po koních, že chodí zadara uklízet někam do stájí hnůj. Pochopila bych, kdyby to byla záliba sem tam nějaké holky, ale z koní šílí snad úplně všechny. Proč jako?“ – Zpovědnice.cz

2018 | 10 | Holky & koně

Holky byly u koní vždycky v převaze

Zdenu Motyginovou přivedl ke koním dědeček povozník. Jezdí odmalička, koním se věnuje syn i manžel a k tomu dělá šéfredaktorku časopisu Jezdectví. Ideální zdroj informací o čemkoliv se čtyřmi kopyty a hřívou.

2018 | 10 | Holky & koně

Koňský kšeft aneb Jak se na tom hrabe

Kůň je nákladný mazlíček, stejně jako třeba golf nebo jachting. Ale na první pohled to nemusí být vidět...
Google+