Téma

Stačí vzít nápad z ciziny a udělat ho česky

Jan Zelenka se narodil v roce 1994 a je gay. Jeho profil na YouTube s popisem „čauko, jsem totálně úžasná panička“ sleduje přes deset a půl tisíce lidí. Podle Mensy má IQ 147, přesto bude letos už podruhé navštěvovat třetí ročník střední školy. Jeho videa se vyznačují velikým počtem nenávistných hodnocení a komentářů.
AddThis
  • Jan Červenka

S YouTube ses rozhodl začít sám od sebe?
Inspirovala mě k tomu moje kamarádka TheOnlyLuca. Natočila mi první video „My boyfriend is gay“ a dala mi rady, jak to pořádně rozjet. Ona sama má na YouTube profil, který sleduje skoro 40 tisíc lidí. Její nejsledovanější video má něco přes 22 milionů zhlédnutí.

Co na nich dělá, že je tak úspěšná?
Má strašně velká prsa. Takže většinou jenom něco říká a kamera se věnuje jejímu výstřihu.

Ty prsa nemáš…
Počty zhlédnutí na mém prvním účtu z roku 2011 se pohybovaly kolem stovek, maximálně sahaly k pár tisícům. Až později jsem si založil kanál ThisLikeVlogs a natočil video „Jan Zelenka na policii“, které mě de facto proslavilo.

To tam musíš dělat něco super…
Vlastně tam jenom stojím před policejní stanicí a říkám, že čekám na strážníka s velkým obuškem, který by mě potrestal. Přes jednu noc to vidělo asi třicet tisíc lidí. Začal jsem mít stálé odběratele, kteří začali šířit po internetu i moje starší videa. 

Sdílejí lidi tvoje videa, protože jsou zajímavá, nebo kvůli „Hele, dívejte na tu buznu“?
To druhé mi určitě zařídilo první odběratele. Už jsem ale natočil několik videí, ve kterých jsem ukázal, že jsem normální člověk a že to jenom hraju. Je to jenom komický vystoupení. Prostě jsem si vytvořil internetovou roli, která mi vydělává peníze. 

Je to jenom komický vystoupení. Prostě jsem si vytvořil internetovou roli, která mi vydělává peníze.

Kolik?
To je různé. Těch měřítek je víc. Můžu mít dvě videa, která budou mít stejný počet zhlédnutí i komentářů, ale nebudu za ně mít stejně peněz. Každá reklama, která se během videa zobrazí, má totiž jinou hodnotu – každá společnost mi za počet kliků a zhlédnutí nabízí jiné peníze. 

Můžeš říct, v jakých částkách se to pohybuje?
O tom bych nerad mluvil, ale můžu říct, že je to velice příjemný příjem. Navíc mě nedávno kontaktoval šéf gay komunitního serveru 4boys.cz a nabídl mi výměnou za reklamu pokrytí veškerých nákladů na natáčení, takže cokoliv, co vydělám, je profit.

Nejsem Gay


216 242

 

ThisLikeVlogs


10 842 odběratelů


5 570 558 zhlédnutí všech videí celkem


248 videí

Uživí tě to, nebo musíš dělat i něco jiného?
Pracuju ještě v rádiu Spin, ze kterého každý všední den vysílám svoji show „Spinda s Honzou Zelenkou“. Mám tam možnost propagovat svůj kanál na YouTube a říkat své názory. V kombinaci s točením videí, která jsou tak tři týdně, se jedná o ideální pracovní stav. Sám si určuji pracovní dobu a to mi vyhovuje.

Kdybych chtěl být internetová hvězda, co musím udělat? 
Nejdůležitější je samozřejmě originalita, ale ani ta není úplně nutná. Třeba Viral Brothers vykradli ze zahraničního YouTube pořad „Shits people say“ a koupili spoustu facebookových stránek typu „Miluju pátek!!!“, skrz které svá videa sdíleli. Podobně to udělala i Nicky Tučková. Já jsem svá zhlédnutí získal bez propagace. Důležitá je ale taky technická stránka. Existuje spousta lidí, co natáčejí půlhodinový videa na webkameru a koukají na ně jenom jejich kamarádi ze školy. Základ je, aby bylo video krátké a aby bylo natočené minimálně v HD rozlišení. Samozřejmostí by mělo být nějaké základní nasvícení a kvalitní záznam zvuku.

Jde vůbec o to, co člověk umí?
Jsou dvě možnosti, buď je člověk neskutečně talentovaný, nebo naopak neskutečně netalentovaný, nic mezi tím. Průměrnost nemá šanci na úspěch. Lidi se na to video podívají jenom proto, že to bude buď to nejlepší, co kdy viděli, nebo proto, že si budou říkat: „To snad nemůže myslet vážně.“ Tak jsem začínal já. Důležité taky je, a to hned jak se člověk stane na YouTube relativně slavný, své diváky pořád něčím překvapovat, dál je šokovat.

Máš pořád nápady, jak šokovat?
Občas mi samozřejmě docházejí, ale obrovskou inspirací je zahraniční YouTube. To je na Česku krásné. Lidi mají přístup k internetu, ale jsou líní objevovat cokoliv nového. Proto to stačí udělat stejně jako Viral Brothers, vzít nápad ze zahraničí a předělat ho na české prostředí. To je asi ten nejlepší recept na to, jak se dnes stát rychle a úspěšně slavným na YouTube. 

Jde ti teda o to bavit lidi, nebo si vydělat peníze?
Mojí prioritou je udělat si jméno, přitom pobavit lidi a jako bonus vydělat nějaké peníze. Byl bych rád, kdyby si za pár let lidi vzpomněli, že tady někdo jako Jan Zelenka vůbec byl.

AddThis
1 comments
rubyheard86
rubyheard86

Pokud si myslíte, že dnes on-line úvěr je složitá věc, pak si hluboce mýlíte. Díky takovým servisům jako je https://vsepujcky.cz/company/pujcka7 vyřízení trvá méně než 15 minut a Vaše peníze již máte!

Téma

Rozhovor s bohem

Jeden z nejúspěšnějších profilů na českém Facebooku má, bůhvíproč, Bůh. Zeptali jsme se na to, jak se mu existuje ve virtuálním vesmíru a jestli jsou lidé uctivější, když si s ním píšou přímo.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+