Téma

How to be a slavný na internetu

Kdysi dávno (asi tak před deseti lety) byl internet výspou cyberpunkerů a digihipíků, kteří ho považovali za virtuální utopii. Nešlo jim o slávu a myšlenka výdělku jim připadala stejně nesmyslná jako výzvy rodičů, aby vypnuli počítač a šli ven. Utopie ale skončila. Dnes na síti vládnou celebrity, poměřují se ega, a hlavně se ve velkém rejžuje.
AddThis

Na první pohled se může zdát, že internetovým milionářem se může stát každý. Jestli nevěříte, podívejte se na současný žebříček nejúspěšnějších YouTube magnátů s příjmy nad 4 miliony dolarů ročně. Když se mrknete, čím tihle zavatěnci vydělávají, zjistíte, že Yogscast a TobyGames natáčejí sami sebe, jak paří hry a nadávají u toho. Jenna Marbles tlachá o holčičích problémech, dvojice jménem Smosh natáčí uječené skeče a PewDiePie je afektovaný blonďatý hipster, co se líbí puberťačkám. Mezi internetovými celebritami se sice najde pár kreativních géniů, ale naprostá většina z nich jsou lidé, kteří sedí u sebe v ložnici před kamerou a žvaní pitomosti. Když namítnete, že kdyby to bylo tak snadné, tak by se na těch internetech živil každý, budete mít samozřejmě pravdu. I ti největší marketingoví guruové si lámou hlavu, proč některé internetové kanály odebírají miliony uživatelů, zatímco jiné s totožným obsahem zejí prázdnotou. 

2014_02-jak_prorazit_na_webu-cilichili-fakebookKarolína Slováková

Doma to nesype

Hvězdy českého YouTube Viral Brothers dokážou pravidelně sbírat pár set tisíc zhlédnutí, jejich nejúspěšnější série Debilní kecy matek (důchodců, psů, učitelek) i pár milionů. V našem měřítku je to sice úctyhodné, ale v tom celosvětovém pořád jen drobné. Když chcete na netu válet první ligu, musíte přesedlat na angličtinu. Simoně Vicherkové aka Czech Fitness Girl stačilo nazvat video Sexy bikini yoga workout a nasbírala s ním skoro čtyři miliony zhlédnutí. A nejúspěšnější česká youtubistka The Only Luca ve svém nejsledovanějším videu prostě stojí před kamerou a žvatlá: „Ahoj kluci, mám pro vás pár novinek. Zaprvé, tu stodolarovku, co jsem před týdnem našla, jsem utratila za ranní kafe…“ Důvody, proč tohle video nasbíralo 23 milionů zhlédnutí, jsou zhruba dva. Zaprvé – Luca video nazvala „strippin“, a ačkoliv na striptýz nedojde, má na sobě aspoň hezky popnuté tílko. Ten druhý důvod je, že žvatlá anglicky. 

Pes dělá haf, kočka dělá mňau, ptáček dělá píp a myška písk.

Nemusíte být amík

Angličtina je asi jediný společný jmenovatel úspěšných internetových projektů. PewDiePie je Švéd, autorka populárního blogu Brain Pickings je Bulharka, tvůrci nekonečných videosérií „Your Accent Come From Where“ anebo „Types of Sneezes“ jsou z Malajsie. Nejúspěšnější video všech dob (jo, Gangnam Style) je z Koreje a Harlem Shake je z Norska, odkud pochází i letošní superhit „The Fox“. Ten natočili bratři Bård a Vegard Ylvisåkerovi jako upoutávku na svou střelenou noční show v norské televizi, čemuž odpovídá i text: „Pes dělá haf, kočka zase mňau, ptáček píp a myška písk. Ale co dělá liška? Ring-ding-ding-dingeringeding. Wa-pa-pa-pa-pa-pa-pow. Hatee-hatee-hatee-ho. Joff-tchoff-tchoffo-tchoffo-tchoff!“ Největší fór na tom je, že ho Ylvis zamýšleli jako fór, pomocí kterého chtěli propagovat stejnojmennou dětskou knížku. Shrnuto a podtrženo, živit se na internetu není žádná sranda a recept na to, jak se stát internetovým mogulem vám nikdo nenadiktuje. Pokud se o to ale budete chtít pokusit, nezbude vám než odhodit zábrany (a pokud možno i nějaké to oblečení) a vydat se do boje s celým světem. Jinak se musíte smířit s tím, že budete paběrkovat a největší úspěch pro vás bude pozvání do Šou Jana Krause.

AddThis
0 comments

Téma

Držáci z Youtube

Životnost YouTubové celebrity se počítá na hodiny, výjimečně na dny. Mrkněte se na lidi, co se zvládají udržet na vrcholu už roky.

Téma

Tváře zpoza lajků

V Česku je pár zajímavých internetových projektů. Zajímalo nás, kdo za nimi stojí. Takže kdykoliv je odteď uvidíte, už budete vědět.

Podobné články: Téma

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Kdo nerýpe, není Čech

Když byl v Parlamentu České republiky v roce 2001 projednáván „zahrádkářský zákon“, vystoupil v rozpravě Jiří Payne a zavzpomínal, jak provázel po republice návštěvu z USA a cestou projížděli kolem zahrádkářské kolonie. Hosta to zaujalo a ptal se, zda u nás mnoho lidí žije v takových slumech. Nedovedl prý pochopit, že pidipozemky se sflikovanými boudami nejsou sídliště živořících chuďasů, ale výsledek národní posedlosti stěhovat se o víkendech do zahrádkářských kolonií, rýpat se v zemi a na pěti čtverečních metrech pěstovat zeleninu.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Osobní ráj na dvaceti metrech čtverečních

David Macháč si zahrádky a zahrádkáře zvolil za téma svých fotografií náhodou. Nakonec se z jednorázového cyklu stalo dlouhodobé téma, které mu vloni vyneslo nominaci na Czech Press Photo.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Druhy zahrádkářů

Zahrádka je obrazem duše svého majitele, a protože je každý zahrádkář unikát, nenajdete dvě stejné ani v té největší kolonii. Pár základních druhů zahrádek a zahrádkářů se ale vysledovat dá.
COOKIES
Google+