Pavlač Emila Hakla

AddThis

Prabrno

Dozrála doba, kdy se z Brna stalo druhé tuzemské velkoměsto. Byl nejvyšší čas. Změna se projevuje např. tak, že na otázku, jak je u nich, odpovídají: Stojí to u nás za hovno, ve. A na námitku, že u nich lidi jsou jaksi lidštější, říkají: My Brňáci jsme pěkný svině, nemyslete! Přijali pražský hantec. Stojíme u zrodu megapole. V počátcích prolnutí obou center. Buď velkokapacitním obchodně-zábavním tunelem, nebo třeba rovnou splynutím zástaveb. Byli bychom nejdelší město na světě (nebo aspoň v Evropě) a mohli bychom škrundat a škemrat o všelijaké granty.
 
Obě města jsou si, jak jsme si řekli, čím dál podobnější. I když rozdíly trvají – mnohé brněnské fenomény nestárnou, kdežto v Praze stárnou všechny. Stačí se podívat na Petra Vášu při produkci – cosi tak pitvorného, až máte husí kůži. Přitom to ten chlapík takhle mydlí už třicet let.
 
Brno je na rozdíl od Prahy městem různých -ismů, mimo jiné i expresionismu. Doktor Caligari s Frantó Kocórkem odtud ještě docela neodešli. Na ulicích se zjevují obchody jako Ztvrdlý chléb, Gumové výrobky. V lednu na ubytovně v Masarykově univerzitě topení praská horkem, zatímco vytlučeným střešním oknem třeštivě září hvězdy.
 
Mám to město rád. Není tam nuda. Vždy se děje něco, co člověka odfoukne do jiného času, do zvláštních zpomalených kulis, kde si ještě lidé povídají, poněvadž si chtějí povídat. Už se těším, jak si zajedu rychlošalinou z Vinohrad na Zelňák nebo na Cejl, tam půjdu s někým z místních do baru, poplácáme se po zádech a zas poběžím stíhat noční rychlošalinu. Provoz se netrhne. Všichni budeme mít pocit – to tady přesně chybělo!

AddThis
1 comments
pandul
pandul

škoda, že autor nepřesvědčil ani o vcelku základní znalosti brna. noční šaliny neexistují, mají tam přece rozjezdy.

Rozjezd

Rozjezd

Feministky bojují za pohlavní stereotypy, ateisti půjdou do nebe a psům z toho vstávají uši hrůzou. To všechno v pořádném rozjezdu.

Téma

Brno jako Brno

Naplánovali jsme si téma o Brně, které mělo říct, že je to cool město plné budoucnosti. Nejvíc trendy místo v republice. Čím víc jsme do Brna pronikali, tím víc nám docházelo, že slova jako cool a trendy tu prostě nedávají smysl. Ne proto, že by Brno bylo uncool a untrendy. Má ale své vlastní, zvenku nepochopitelné zákony a pražské žvásty tu znějí jen jako... pražské žvásty.

Podobné články: Pavlač

2016 | 10 | Instantní strach

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 9 | Teenageři 2.0

Dospívající

Emil Hakl si zavzpomínal na to, jak se žilo bez mobilů a neustálého připojení k internetu. V té době ještě chtěl mít porscháka a žít jako vandrák.

2016 | 7 | Dovolená na kanapi

Pro většinu lidí je domov

Emil Hakl se má. Na dovolené je totiž pořád...
Google+