Téma

Brňani Brní Brno

Občanská společnost je v Brně rozvinutá jako málokde. Brňani pro sebe a své město tak trochu suplují veřejnou správu. Tyhle aktivní lidi může Brnu Praha jenom závidět.

AddThis

Mám připomínky!

Web „mampripominky.cz“ soustřeďuje na jednom místě potenciálně kontroverzní návrhy brněnské radnice, ukazuje je na interaktivní mapě a nabízí jednoduchý formulář k zasílání námitek odpovědným úředníkům. Nejde o žádný trolling, své návrhy zde soustřeďují instituce jako Hnutí Duha, 4AM Fórum pro architekturu a média, Brněnský urbanistický kroužek a spousta občanských sdružení. Na základě připomínek sdružení NESEHNUTÍ a  ivanovické radnice byla například zrušena stavba hypermarketu vedle neoblíbeného Bauhausu, sídliště na zelené louce v Brně-Medlánkách nebo podzemní garáže pod parky na Moravském náměstí a Obilním trhu.

Brnění  (osbrneni.cz)

Občanské sdružení, které vzniklo během protestů proti výstavbě garáží pod Zelným trhem a od té doby sleduje další brněnské i celostátní kauzy a zasazuje se o jejich řešení. Nejzásadnějším úspěchem byla výhra ve sporu o možnosti obecních samospráv regulovat hazard (kauzu rozhodoval až Ústavní soud) a následné vydání manuálu pro starosty. 

Dejchej Brno (dejchejbrno.cz)

Online sledovač brněnských ulic a stupně jejich znečištění. Projekt je dílem pěti brněnských maminek, které se starají o to, co jejich děti dýchají. Kromě informací o aktuálním stavu znečištění se tu shromažďují recepty, jak stav ovzduší zlepšit, zabránit dalšímu zhoršování a jak se proti fujtajblům ve vzduchu chránit. 

Karta Krňana

Parafráze nepovedené a dosud nezrealizované iniciativy brněnské radnice, která počítala s vydáváním průkazu „opravdových Brňanů“. Na rozdíl od oficiální předlohy funguje Karta Krňana dokonale. Například na ni mezi 11:00 a 11:11 získáte 11% slevu na BuchTy v kavárně Tři ocásci, v Mezzanine Café za ni dostanete ke kafi 2 dcl vody navíc a vašeho psa podrbou zdarma za uchem. Získat ji můžete buď od stávajícího držitele, popřípadě o ni požádat na Facebooku nebo na e‑mailu chcu@kartakrnana.cz. A nezapomeňte se s ní vyfotit a nahrát ji do galerie. 

Brněnský chodec

Iniciativa, za níž stojí sdružení Brno věc veřejná, která původně upozorňovala na zajímavá brněnská zákoutí. Během let dorostla do stadia uceleného konceptu návrhů na zlepšení podmínek pěší dopravy Brnem. Chce odstranit překážky, které ji v některých oblastech znemožňují, a plánuje spuštění webu s interaktivními mapami, ve kterých by byly zaznačeny tipy pro chodce pohybující se po městě.

Brnopolis (brnopolis.cz)

Občanské sdružení fungující jako „myšlenková laboratoř“, která sdružuje Brňany kreativních profesí s ochotou poskytnout svoje zkušenosti a kontakty ku dobru města. Mimo jiné byli pozváni mezi 7 projektů k prezentaci na Evropském fóru tvořivosti v Bruselu.

Bronx

Urbanisticko-ekonomicko-sociální projekt proměny oblasti mezi Cejlem a Francouzskou ulicí. Počítá se zrušením heren a kasin, namísto kterých by zde měly vznikat dílny, galerie, restaurace a nízkoprahové prostory. Chce zabránit vytěsňování současných obyvatel, podporuje výstavbu startovních bytů, oživování vybydlených objektů a nové výstavby v ulicích. 

BAM (bam.brno.cz)

Brněnský architektonický manuál. Na webu je zveřejněná databáze téměř 400 architektonických objektů s přesnou adresou, souřadnicemi, způsobem, jak se k nim dostat MHD, otvírací dobou a samozřejmě i historií a zajímavostmi o autorech i stavbách samotných. Celkem tu najdete 383 objektů od 98 architektů a 14 naplánovaných procházek. 

Mapa brněnského kavárenského povaleče

Chvályhodná iniciativa mapující explozi novodobé brněnské kavárenské kultury. Ke stažení a připomínkování na adrese cliche-brunn.cz/cs/blog/mapa-kavarenskeho-povalece.

Macho Parking (machoparking.cz)

Veřejný pranýř idiotského parkování, který se bleskurychle rozšířil za hranice Brna. Kromě nahrávání fotek parkujících mačů umožňuje hlasovat v soutěži o největšího mača a tiskne samolepky s milým upozorněním „Parkujete jako…“.

Bibero

Virtuální půjčovna reálných knih, které někdo přečetl a chce poslat dál. V rozsáhlém katalogu najdete titul, kliknete na „půjčit“ a systém vás automaticky propojí s vlastníkem, se kterým se domluvíte na zápůjčce. Funguje i mimo Brno.

AddThis

Téma

Emigrant / navrátilec

Dva lidi, dva osudy a dva názory na Brno. Je lepší odjet z Brna, nebo v něm zůstat? Ptali jsme se člověka, co se přestěhoval do Prahy, a dalšího, co se vrátil do Brna.

Téma

Stadion Lužánky

Pointou, která Brno vystihuje, je stadion Za Lužánkami. Pro Lužánky se hledá využití tak dlouho, že v hledišti už stačily vyrůst vzrostlé stromy a žije tam vzácná fauna, na kterou se chodí dívat přírodovědci z Mendelovy univerzity.

Podobné články: Téma

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Kdo nerýpe, není Čech

Když byl v Parlamentu České republiky v roce 2001 projednáván „zahrádkářský zákon“, vystoupil v rozpravě Jiří Payne a zavzpomínal, jak provázel po republice návštěvu z USA a cestou projížděli kolem zahrádkářské kolonie. Hosta to zaujalo a ptal se, zda u nás mnoho lidí žije v takových slumech. Nedovedl prý pochopit, že pidipozemky se sflikovanými boudami nejsou sídliště živořících chuďasů, ale výsledek národní posedlosti stěhovat se o víkendech do zahrádkářských kolonií, rýpat se v zemi a na pěti čtverečních metrech pěstovat zeleninu.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Osobní ráj na dvaceti metrech čtverečních

David Macháč si zahrádky a zahrádkáře zvolil za téma svých fotografií náhodou. Nakonec se z jednorázového cyklu stalo dlouhodobé téma, které mu vloni vyneslo nominaci na Czech Press Photo.

2018 | 4 | Vypěstuj si ráj

Druhy zahrádkářů

Zahrádka je obrazem duše svého majitele, a protože je každý zahrádkář unikát, nenajdete dvě stejné ani v té největší kolonii. Pár základních druhů zahrádek a zahrádkářů se ale vysledovat dá.
COOKIES
Google+