Téma

Brno jako Brno

Naplánovali jsme si téma o Brně, které mělo říct, že je to cool město plné budoucnosti. Nejvíc trendy místo v republice. Čím víc jsme do Brna pronikali, tím víc nám docházelo, že slova jako cool a trendy tu prostě nedávají smysl. Ne proto, že by Brno bylo uncool a untrendy. Má ale své vlastní, zvenku nepochopitelné zákony a pražské žvásty tu znějí jen jako... pražské žvásty.
AddThis

Zkuste se někoho zeptat, co ví o Brně. Dozvíte se pravděpodobně, že Brno je druhé největší velkoměsto v Českomoravsku. Frčí v něm nezávislá kultura, na každém prvním rohu stojí divadlo, na každém druhém hraje kapela a celé to diriguje Bolek Polívka. Opodál v téhle představě Brna bude pravděpodobně stát Mirek Donutil a hantecem vyprávět historky o Frantovi Kocórkovi místním patriotům. Těch bude zhruba půl milionu, protože Brňáci jsou patrioti všichni, jsou narození ve znamení Komety a křtění Starobahnem. Taky jsou to bodří Moraváci, kteří s každým dají rádi hrnek, jen s cajzlima z Prahe nekamarádí. A vůbec, Brno je daleko lepčí než Prágl, zvlášť od té chvíle, kdy na Svoboďáku vyrostl orloj, symbol brněnského smyslu pro humor a moderní umění. 

Řekli nám o Brně

Filip Kocián, art director
Zatímco Praha je o sebejistotě, formě, mainstreamu a Bontonlandu, Brno je o hledání, obsahu, alternativě a Indies records.


Martin Helan, podnikatel
Status navždy druhého, mladšího brášky je pro Brno frustrující. Navíc Brno musí svou pozici moravské metropole po staletí obhajovat před Ostravou, Olomoucí a svého času i Znojmem. Proto si nemůže dovolit stagnaci a na tváři města je to sakra znát.  


Pavla Kuběnová, na mateřské dovolené
Pro mě osobně má Brno všechny výhody velkoměsta, ale na rozdíl od Prahy je oproštěné od všech velkoměstských neduhů. K rodinnému životu je rozhodně vhodnější.


Tomáš Hruda, manažer
Praha je jako krásná holka z dobré famílie. Zdědila peníze i vzhled a nemusí se tolik snažit a všechno jí vychází. Naproti tomu Brno se krásou ani tradicí chlubit nemůže, proto musí makat, aby bylo nejlepší.

Jenže v Brně je vždycky a všechno trochu jinak. Nezávislá kultura tu sice kvetla a kvete, ale je tak nezávislá, že se o divadelním představení pravděpodobně nedozvíte, pokud nejste kamarád režiséra. Nebo sám režisér. Najdete tu překrásné akce, jako je cyklus prezentace zvukového a rozhlasového umění ve veřejném prostoru. Navíc s poetickým názvem Rádio Lajka a odehrávající se v supercool kavárně Tranzistor. Bude ve vás ale hlodat dojem, že podobné podniky se trochu ztrácejí ve městě, které odmítlo kandidovat na Evropské město kultury a odkud se stěhují špičkové divadelní soubory do Prahy a muzikanti do Berlína. S tím hantecem tu taky zrovna nepochodíte. Je dobré vědět, že Čára je Česká ulice, Prigl přehrada a za škopek je potřeba zacálovat. S nadrcenými sebranými spisy Miroslava Donutila tu ale budete spíš za vola. Jednak proto, že k hantecu a historkám o Kocórkovi mají Brňáci vztah asi jako Poláci k vyprávění o jejich armádě útočící na koních na tanky, a taky tak trochu proto, že Miroslav je pražský herec původem z Třebíče. To ale není v podstatě na škodu, protože na zuřivé patriotství a nenávist vůči Pražákům se tu taky nehraje. Tvořivé komunitky, které Brno táhnou kupředu, tvoří stejným dílem Brňáci, Pražáci, Slováci a lidi ze všech koutů Čech i Moravy. Navíc hrát si ve městě, jehož zhruba čtvrtinu tvoří studenti, na patrioty, snad ani dost dobře nejde. Nakonec vám z brněnských mýtů zbude jen ten orloj, který má mimochodem fakt koule. Že by jeho přítomnost v centru města ale vzbuzovala jednohlasné juchání nad progresivním designem, to se taky říct nedá. Když se ke všemu dostanete k drbům, tak zjistíte, že v posuzující komisi padaly názory, že by měl mít podobu klavíru, ze kterého porostou květiny, poteče vodopád a bude hrát Janáček.

Michal Kašpárek, autor vynikajícího průvodce Brnem, napsal v jeho úvodu, že Brno nelze vysvětlit a zrovna tak ho nejde ani předvídat. Když se do něj vydáte s předem utvořenou představou, tak se můžete vsadit, že v něm najdete úplně něco jiného. Co přesně, to nikdy předem vědět nebudete, protože Brno toho ukrývá spoustu. Výhoda je, že se v něm všichni znají, takže se stačí jen zeptat.

 

AddThis

Rozjezd

Rozjezd

Feministky bojují za pohlavní stereotypy, ateisti půjdou do nebe a psům z toho vstávají uši hrůzou. To všechno v pořádném rozjezdu.

Téma

Místa v Brně

Vykašlete se na Špilas a krokodýlodraka na Staré radnici, v Brně je spousta mnohem zajímavějších míst. Vybrali jsme je podle alternativního průvodce Poznej Brno od Michala Kašpárka.

Podobné články: Téma

2018 | 9 | Země All Inclusive

Co jinde nenajdete

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Objevte Zemi: planetu uhlíkových mazlíků!

Možná máte pocit, že jste ve vesmíru už procestovali úplně všechno. Planeta Země je ale pro každého sběrače galaxií lahůdkou. Útulná velikost, pevný povrch a pestrá nabídka rekreačního vyžití okouzlila už nejednoho cestovatele, a řada z nich se proto na Zemi pravidelně vrací. Nenechte se přemlouvat a zamiřte do Mléčné dráhy, kde vás bezpečně navedou ukazatele. Taky se už těšíte na ledovou tříšť, kmenové války, osmibarevnou duhu a primitivní kabelové vysílání na dvourozměrných plackách?

2018 | 9 | Země All Inclusive

Člověk jako domácí mazlík

Po nedávném uvolnění pravidel odchytu exotických tvorů se stále častěji setkáváme s dotazy na zásady správného chovu člověka.
Google+