Téma

Emigrant / navrátilec

Dva lidi, dva osudy a dva názory na Brno. Je lepší odjet z Brna, nebo v něm zůstat? Ptali jsme se člověka, co se přestěhoval do Prahy, a dalšího, co se vrátil do Brna.

AddThis

Aleš Duroň

V Brně už nežiju dvacet let, takže nevím, jestli se něco nezměnilo, ale připadá mi, že se tam nepěstuje individuální způsob života, který je vidět v Praze. Myslím tím, že by se lidé z jednoho domu navzájem neznali, že by za sebou člověk zaklapnul dveře a o nikoho se nestaral. Když člověk vyšel ven na pivo, tak se mohl spolehnout, že potká dva lidi, se kterými se zná, což může být zároveň nevýhoda. Když si člověk vyrazí na tajné rande, tak se může vsadit, že ho někdo zmerčí a zavolá manželce. Přesto mi víc vyhovuje atmosféra Brna.Taky tam funguje spojovací prvek brněnských postaviček. Každý třeba zná Lachtana, fanouška Komety, kterého jsem potkával na každém zápase od pětaosmdesátého roku. Chodí tam dodnes a byl zvěčněn v chorálu „Kometa má Lachtana, nejlepšího fanouška“. Který pražský klub opěvuje svého fandu, zvlášť když je to bezzubé individuum? Řevnivost mezi Prahou a Brnem považuji za normální věc. Vždycky a všude existuje napětí mezi jedničkou a dvojkou. Jednička dvojku tak trochu fackuje, protože ji cítí v závěsu. Proč by Praha fackovala Jihlavu nebo Tábor? A tak kdo chtěl za totáče koupit finky – zimní boty se suchým zipem, tak musel do Prahy nebo do Bratislavy. Brno se vynechalo. Postupová pravidla hokejové i fotbalové ligy se občas přizpůsobila pražským klubům.

No a Brno si ty facky pamatuje a tak trochu se v nich rochní

Je zajímavé, že starší lidé nevnímali jako nejbližší velkoměsto Prahu, ale Vídeň. Až když jim po válce tu Vídeň sebrali, začali řešit Prahu.

Roman Truksa

Já jsem se v Brně narodil a prožil v něm mládí. Pak jsem odjel na dva roky do USA a pak žil patnáct let v Praze. Když jsem se v roce 2006 do Brna vrátil, najednou jsem byl ve městě, kde se veškeré zajímavé dění odehrává skoro potají někde v undergroundu. V 80. letech jsem se prošel po České a jen tak mezi řečí jsem si sestavil program na týden dopředu. Teď mi připadá, že se všechno děje v prostředí partiček, do kterých když nepatříte, tak se o ničem nedozvíte. Spousta kreativních lidí kvůli tomu Brno opouští. V Brně proti zbytku republiky působí větší setrvačnost.

Dnes je to hlavní město techna

Pořádají se tu masové taneční párty na výstavišti, což nikde jinde už dávno není. Malé taneční kluby tu chybí, zato je tu hodně diskoték, za které by se nemuselo stydět ani předměstí Bruntálu. Jede se tu „brněnské model“ – zapadnout do hospody a pařit škopky. Buď ten model přijmeš, nebo nebudeš mít kamarády. Což je v Brně problém, protože celé město funguje na osobních kontaktech a doporučeních. To jsem ocenil v okamžiku, kdy jsem stavěl na domku patro. Přestože jsem neměl žádný extra stavební dozor, tak se mi dřevostavba oproti „pražskému“ očekávání vůbec neprodražila. Stavěla mi to rodinná firma, kterou v okolí všichni znali, občas před domem zastavili úplně cizí lidé a zeptali se mě, kdo mi to staví. Kdybych dal negativní referenci, tak by to brněnská firma opravdu pocítila.

AddThis
0 comments

Téma

Dildo

Pověstný brněnský orloj je dílem designéra Petra Kameníka a sochaře Oldřicha Rujbra. Stejně jako se jeho pověst neustále mění, pokračuje dodnes i jeho příběh. Poslední kapitola je prý ta, že sami tvůrci museli podat žádost o průmyslový patent na skleněné kuličky, které v jedenáct dopoledne z hodinového stroje vypadávají. Jinak by si oblíbený suvenýr mohl okopírovat a prodávat, kdo chce.

Téma

Brňani Brní Brno

Občanská společnost je v Brně rozvinutá jako málokde. Brňani pro sebe a své město tak trochu suplují veřejnou správu. Tyhle aktivní lidi může Brnu Praha jenom závidět.

Podobné články: Téma

2017 | 3 | e-Bitka

Nafoťte si babiččin oběd

Když fotil venkovský fotbálek, dostal málem nafackováno. Zahradní verzi Karlštejna, která zdobila kdejakou českou zahrádku, mu skoro nacpali do auta, a ve středním věku zjistil, že vepřo knedlo zelo naaranžované na kostkovaném ubrusu může mít i jinou než kulinářskou hodnotu. Tomáš Pospěch se jako fotograf snaží zachytit prchavý fenomén češství.

2017 | 3 | e-Bitka

Jak e-vyhrát v e-bitce

Na příštích stránkách si řekneme, jak v internetové diskusi roznést soupeře na kopytech, rozšlapat ho na kaši a zadupat do země. Předtím ale musíme zjistit, proč do facebookových a komentářových válek vůbec vstupujeme. Co nás na tom tak láká?

2017 | 3 | e-Bitka

How to vyhrát na internetu

Kdo se pohybuje v prostředí opravdových webových diskusí, ten ví, že lidi, co se drží argumentů a logiky, by v nich nevydrželi ani tři příspěvky. Pravidla virtuální džungle zní úplně jinak.
COOKIES
Google+