Téma

Lepší než Praha

Je spousta věcí, které můžou Pražáci Brňákům akorát tak závidět. Podívali jsme se na ty nejzajímavější. Jestli vás při čtení přepadne chandra, přestěhujte se pod Špilas.
AddThis

Občanská společnost

Když se v roce 2011 Brňané dozvěděli, že se k nim chystají neonacisté na jeden ze svých pochodů, zareagovali okamžitě vznikem iniciativy Brno blokuje, do které se zapojili občané napříč celým společenským spektrem a nácky do ulic obývaných romskými občany prostě nepustili. V roce 2012 se Dopravní podnik města Brna chystal zavést speciální příplatek v nočních linkách pro majitele studentských šalinkaret. Studenti reagovali protestní peticí, demonstrací a facebookovou iniciativou Zachraňme rozjezdy (jak se systému noční dopravy v Brně říká), která za pouhých 48 hodin nasbírala přes 3000 lajků. Dopravní podnik svůj záměr nerealizoval. Brněnskému aktivistovi Matěji Hollanovi a jeho partě Brnění se po třech letech lobbování podařilo dosáhnout na území města omezení hazardu. 

Živé umění

Asi nejznámější brněnský streetartový umělec Timo nepřispívá na zdi a průchody ve štatlu líbivými obrázky, ale básněmi a slogany a ve veřejném prostoru upozorňuje na nejrůznější lokální i celorepublikové nešvary. Další básně, tentokrát brněnského patriota Jana Skácela, zdobí také kašnu, které místní láskyplně přezdívají káď na kapry a najdete ji na Moravském náměstí. Vyznání lásky i nejrůznější jiné vzkazy skládají Brňané z kamenů v lomu v lesoparku Hády. Za stejným účelem zazdil do průduchu v kostele Jana Amose Komenského kdosi v roce 2011 flash disk. Informace si přes něj lidé předávali po několik týdnů, než zmizel stejně záhadně, jako se zjevil. Brňané zjevně berou svoje město za své a upravují si ho k obrazu svému. Brno se také nezaleklo Kaplického „chobotnice“ tak jako Praha a udělalo si z ní aspoň zastávku tramvaje, pardon, šaliny. 

Příroda

Brno ví, že zastavět každou lukrativní plochu je cesta do pekel. Celých 28 % území města je pokryto lesy, ve kterých žijí mufloni, daňci a další raritní zvěř. Zřejmě ne náhodou se právě v místních lesích zrodily legendární příběhy Lišky Bystroušky. Do přírody můžete šalinou či pěšky. Dětská hřiště tu najdete na každém rohu, v parcích potkáte muzikanty i šermíře a voda ve všech kašnách v centru je pitná. Každá čtvrť je zároveň tak trochu vesnice, kde se lidé znají. O kulturním vyžití, kvalitě Masarykovy univerzity a široké nabídce nočního života není asi třeba mluvit. 

Moderní architektura

Není to zdaleka jen profláknutá vila Tugendhat, Špilberk či Petrov, ale třeba skutečná perla funkcionalismu, nejužší hotel ve střední Evropě, Avion na České ulici, nejvyšší mrakodrap v republice, OC Letmo přezdívané ementál, Jurkovičova vila či brněnský Montmartre – Kamenná kolonie. Pokud vás zajímá purismus, konstruktivismus či funkcionalismus, v ulicích Brna najdete kompletní 3D učebnici.

Vše jede na platformě Google Maps v reálném čase, takže s přesností na pár sekund vidíte, kde se právě váš spoj nachází a jestli stihnete ještě jedno poslední před startem na rozjezd.

MHD

Pražská MHD je sice vyhlašovaná za jednu z nejlepších na světě, ale rozjezdy jsou prostě jen jedny. Nebo snad znáte jiné město, ve kterém se v daný čas sjedou všechny noční linky na jednom místě a ve stejnou chvíli se rozprsknou po celém městě? Už jen onen nevyhnutelný sprint odstartovaný bzučákem zavírajících se dveří stojí za to. A když finiš nezvládnete, zapadnete jednoduše do nejbližší knajpy na dva hrnky a za hodinu to zkusíte znovu. Brňáci tohle moc dobře vědí a městskou dopravu si patřičně hýčkají. Vymysleli pro ni dokonce unikátní androidovou aplikaci iRIS. Ta umožňuje sledovat pohyb všech linek MHD, ze kterých si můžete filtrovat autobusy, trolejbusy, šaliny, a dokonce i jednotlivé typy – například nízkopodlažní bezbariérové vozy. Vše jede na platformě google maps v reálném čase, takže s přesností na pár sekund vidíte, kde se právě váš spoj nachází a jestli stihnete ještě jedno poslední před startem na rozjezd. Ovšem aby Brno nezůstalo nic dlužno pověsti města, kde vše musí být trochu jinak, zavádí brněnský dopravní podnik takzvané preventisty. Ti se budou starat třeba o to, aby sedící teenager uvolnil místo stojícímu seniorovi, především by však do vozidel neměli pustit například zapáchající, znečištěné nebo opilé lidi. Hmmm… 

Průvodce městem

Vydávat alternativní průvodce Prahou bylo v módě v 90. letech, kdy se na každém rohu líhly kluby a sekáče. Dnes je to každému šumák a těch pár pokusů přijít s něčím originálním dopadne většinou bledě. Brno v tomhle ohledu vede na celé čáře už jen pravidelně updatovaným průvodcem Poznej Brno (ke stažení za devět pětek). Jenže průvodců je daleko více. Jestli jste ortodoxní kavárenští povaleči, je pro vás jako dělaný blog Cliche Brünn zaměřený na kulturu v kavárnách a kavárenskou kulturu. Nízkopříjmovým Brnem, hernami, putykami a nonstopy všeho druhu zase naviguje Prigl (s nedocenitelnou mapou brněnských haluzí). Tajemná brněnská zákoutí mapuje a fotí Kafélanka, podzemní svět Podzemi.net a architektonické zajímavosti BAM (brněnský architektonický manuál). Jestli dáváte přednost cestování virtuálnímu, na serveru vilemwalter.cz najdete naskenované mapy Brna od roku 1800. Čím provádí brutálně vtipný facebookový občasník Kykyryda Boys, si najděte sami (nepřehlédněte ovšem KKRD Top 10 – sérii pravidel, jak v klidesu přežít na Oltecu a ve Štatlu všeobecně).

AddThis
4 comments
HonzaH
HonzaH

V Budějovicích se taky noční setkávají na jednom místě :D

MajklvonOrzeschin
MajklvonOrzeschin

Jisté nepřesnosti bych zde viděl :-) Ani ty rozjezdy nejezdí vždycky po hodinách, že? :-)

Pepíci, musíte si to prvně vočíhnót a zgómnót, než vyblejete takový fely!


Dockalova Sarka
Dockalova Sarka

Tu zastávku mám pár metrů od baráku a v životě jsem neviděla že by kolem ní projela šalina.A proč??Protože tam ani nejsou glajzny :-) Než to napíšete tak si to pořádně vočíhejte.Je to autobusová zastávka :-*

Téma

Stadion Lužánky

Pointou, která Brno vystihuje, je stadion Za Lužánkami. Pro Lužánky se hledá využití tak dlouho, že v hledišti už stačily vyrůst vzrostlé stromy a žije tam vzácná fauna, na kterou se chodí dívat přírodovědci z Mendelovy univerzity.

Téma

Trollové pod Petrovem

Brno funguje na osobních kontaktech, známých a propojených minikomunitách. Před pár lety se tyhle partičky samovolně propojily pod recesistickou platformou Žít Brno. Dnes je z recese něco víc. A radnice platformu nesnáší tak, že jí nechala zablokovat profil na Facebooku. Ptali jsme se Jana Jablůnky, Barbory Antonové a Adama Hrubého, co to Žít Brno vlastně je.

Podobné články: Téma

2017 | 3 | e-Bitka

Nafoťte si babiččin oběd

Když fotil venkovský fotbálek, dostal málem nafackováno. Zahradní verzi Karlštejna, která zdobila kdejakou českou zahrádku, mu skoro nacpali do auta, a ve středním věku zjistil, že vepřo knedlo zelo naaranžované na kostkovaném ubrusu může mít i jinou než kulinářskou hodnotu. Tomáš Pospěch se jako fotograf snaží zachytit prchavý fenomén češství.

2017 | 3 | e-Bitka

Jak e-vyhrát v e-bitce

Na příštích stránkách si řekneme, jak v internetové diskusi roznést soupeře na kopytech, rozšlapat ho na kaši a zadupat do země. Předtím ale musíme zjistit, proč do facebookových a komentářových válek vůbec vstupujeme. Co nás na tom tak láká?

2017 | 3 | e-Bitka

How to vyhrát na internetu

Kdo se pohybuje v prostředí opravdových webových diskusí, ten ví, že lidi, co se drží argumentů a logiky, by v nich nevydrželi ani tři příspěvky. Pravidla virtuální džungle zní úplně jinak.
COOKIES
Google+