Téma

Místa v Brně

Vykašlete se na Špilas a krokodýlodraka na Staré radnici, v Brně je spousta mnohem zajímavějších míst. Vybrali jsme je podle alternativního průvodce Poznej Brno od Michala Kašpárka.

AddThis

Kamenka

Bývalá dělnická kolonie v opuštěném lomu na štěrk se sflikovanými domky a uzounkými uličkami. Poté, co dělníci odešli do paneláků, se sem začali stahovat hipíci, kumštýři a brněnští pábitelé. 

Ústřední hřbitov

Největší hřbitov v zemi. Kdyby jeho obyvatelé ožili, u Vídeňské ulice by vyrostlo druhé největší české město. Než vypukne povstání zombíků, můžete sem vyrazit na procházku za Janáčkem a Mendelem.

Funkcionalistické vily na Monte bú 

Monte Bú neboli Kravák aka Kraví hora je nejlepší brněnská rezidenční lokalita, kde se toho moc neděje, ale funguje jako skanzen proslulého brněnského funkcionalismu.

 

Zastávka na Obilním trhu

Zapomenutý skvůstek, který tu v roce 1926 postavil Oskar Poříska. Kromě místa pro čekající má i suterénní záchodky. Ty dnes sice nefungují, ale schůdky k nim vedou.

 

Kavárna Spolek

Kaféhausů je v Brně spousta, ale nemůžete vynechat Spolek. Má dvě patra, vrchní nosí vestičku a motýlka a servírky pírka ve vlasech. Kafe božské a namelou vám ho i s sebou.

 

Areál Zbrojovky

Mohutný areál funkcionalistických továrních hal, odkud se vyvážely zbraně do celého světa (v Arábii se prý pistoli dodnes říká „Brno“). Dnes areál chátrá a před totálním rozpadem ho zachraňují firmy využívající levný nájem a partičky nadšenců.

Stránská skála

Střetává se tu Český masiv a Západní Karpaty, Eduard Štorch sem umístil část děje Lovců mamutů a zdá se, že zde bývalo opravdu živo. Jsou tu jeskyně, opuštěné lomy a bunkry a prý tady také straší. 

Lom na Velké Klajdovce

Plácek v lesoparku Hády funguje jako bizarní památníček, do kterého se píšou zamilované vzkazy pomocí desetikilových šutrů. Psaníčka jsou čitelná z vyhlídky v opuštěném lomu, odkud je zároveň hezký pohled na Brno. 

Gottwaldovy pyramidy v Líšni

Dějiště komunistických Mírových slavností. Kvůli nim bylo nutné údolí obrnit betonovými amfiteátry. Ty tu zbyly dodnes. Zarůstají trávou a připomínají mayské schodovité pyramidy.

AddThis
4 comments
MichAlReich
MichAlReich

Autor zjevně v Brně nikdy nebyl a ty slinty o Brně píše od stolu ... prostě moderní žurnalista! Jak už jsem psal u jiného článku, kde měl spoustu nepřesností a nepravd, byl článek ze zdi FB smazán včetně mého komentáře, než aby měl pan Holubec koule a chyby napravil. http://cilichili.cz/2014/3-brno-jako-brno/tema/lepsi-nez-praha/

Satzmann666
Satzmann666

Dodal bych k "lesoparku" Hády, že dole pod lomem je opuštěný průmyslový areál asi 3-4 budovy kam se dá dostat (bývá tam čas od času hlídač ale u cesty napravo je díra v plotu jako prase) a dá se tam procházet a nafotit docela zajímavý fotky. A pokud má někdo koule tak vzhledem k tomu že je většina areálu Zetoru opuštěná dá se přelézt zídka a prolézt to i tam.

VypichlaOvciOko
VypichlaOvciOko

Ke kavárně Spolek bych si dovolila komentář - na obrázku máte prostory kostela, ve kterých sídlí restaurace Avia. Taky stojí za návštěvu :)

Jenda
Jenda

Proč máte u kavárny spolek obrázek Husova sboru?

Téma

Brno jako Brno

Naplánovali jsme si téma o Brně, které mělo říct, že je to cool město plné budoucnosti. Nejvíc trendy místo v republice. Čím víc jsme do Brna pronikali, tím víc nám docházelo, že slova jako cool a trendy tu prostě nedávají smysl. Ne proto, že by Brno bylo uncool a untrendy. Má ale své vlastní, zvenku nepochopitelné zákony a pražské žvásty tu znějí jen jako... pražské žvásty.

Téma

Proč proboha jedete do Brna?

Vyrazili jsme na autobusové nádraží Praha - Florenc a ptali se lidí nastupujících do žlutých autobusů, co je táhne do Brna.

Podobné články: Téma

2018 | 7 | Chodiči

Jezděte pěškobusem

Chůze z nás udělala pány tvorstva. Vážně. Celý příběh naší cesty na vrchol potravního řetězce začal v Africe někdy před 5 až 7 miliony lety, když se náš praprapředek australopiték rozhodl opustit bezpečí lesa a vydat se na pochod savanou. Aby ve vysoké trávě nezabloudil, musel se naučit chodit po zadních a s hlavou vzhůru. Když už mu to tak hezky štrádovalo, pouštěl se dál.

2018 | 7 | Chodiči

Proč šlapete?

Zeptali jsme se lidí, kteří chodí opravdu hodně, co na tom vidí.

2018 | 7 | Chodiči

Chodicí starter pack

Pár tipů na dlouhý pochod.
Google+